Tartışma:Çerkez Ethem

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Birinci İnönü[kaynağı değiştir]

Kesin kaynak belirtemem, o yüzden maddeyi değiştirmiyorum, ama Ethem'in Birinci İnönü Muharebesi'nde Türk kuvvetlerine karşı savaşmış olduğu belirtilmemiş, yerine sanki savaşsız teslim olmuş gibi gösterilmiş.--31.200.33.84 23:00, 20 Nisan 2013 (UTC)

Bu bir ansiklopedi maddesi değil[kaynağı değiştir]

Çerkez forumlarında yer alan bir polemik yazısı doğrudan copy paste yapılmış. Bir insan Çerkezci olabilir. Ethem'i de savunabilir. Ancak zahmet edip, hayatını baştan sona kaynaklarıyla anlatmak zorundalar. Burada ise sadece Ethem'in hain olmadığına yönelik bir polemik yazısı var. Kaldı ki hainlik subejektif bir saptamadır. Örneğin Çerkez Ethem'in ağabeylerinin 1921 sonbaharında işgal altındaki İzmir'de Yunan otoriteleriyle birlikte bir Çerkez Kongresi toplaması ve Rum-Çerkez federasyonu şeklinde bağımsız İyonya devleti kurma girişimi bazılarına göre ihanet olmayabilir. Hatta Çerkez haklarının savunulması bile olabilir. Türkiye ve çoğu Çerkez asıllı Türk vatandaşı açısından ise elbette tersi söz konusu olacaktır. Ancak tüm bunlardan önce bahsedilmesi gerekir. İki bakış açısı da sunulmalı. Sonra bırakın vatandaş Ethem neydi karar versin. Ancak burada el çabukluğuyla Ethem hain değildi tezini ispat etmek için forum seviyesinde bir polemik yazısı konmuş. Bu bile bir kompleks göstergesi değil mi?

Bu ne biçim madde[kaynağı değiştir]

Herhalde en kötü maddelerden biri olabilir. Bir sürü gereksiz ayrıntı,rivayet sonra da Çerkes Ethem'in hayatı 1920 yazında birden bire bitmiş. Bu adamın bir isyanı var beyler, sonra da Yunan Ordusuna katılıyor. Sonra da Yunanlılarla birlikte İzmir'de bir Çerkez Kongresi topluyorlar. İsterseniz Ethemi savunan bir madde yazın ama en azından bu meselelere değinin.

Kaynakça[kaynağı değiştir]

Makalenin kaynakçasında gösterilen ve dipnot verilen "Hatıralarım" adlı Çerkes Ethem'in hatıratı olduğu iddia edilen kitabın sahte olduğu tarihçilerce mutabakatla dile getiriliyor. Böyle sahihliği ihtilaflı bir eserin kaynak olarak gösterilmesi ve dipnot verilmesi maddenin güvenilirliğini sarsıyor. Kanaatimce bu kitabı kaynak göstererek verilen bilgiler maddeden silinmelidir.Editörlerin dikkatine sunarım. --85.101.56.244 00:59, 5 Temmuz 2009 (UTC)

rakip ethem[kaynağı değiştir]

Metindeki bir yanlışı düzeltmekte yarar var. Ethem, Yunanlılara sığındığı için hain ilan edilmemiş, hain ilan edildiği için Yunanlılara sığınmıştır (...) Kaynak olarak çok sayıda kitap verilebilir ama güvenilir bulunması için: "Çerkes Ethem Olayı" Cemal ŞENER, Cumhuriyet Gazetesi Kültür hizmeti, Aralık 2000 Cemgültekin 23:31, 1 Haziran 2007 (UTC)


Ansiklopedik Madde nedir,ne değildir.[kaynağı değiştir]

Madde tamamen eksik.Üstte verilen bilgi altta başka veriliyor.(Ethem Bey nerde öldü?)İnsan hayatını anlatırken hain/sadık vb.niteleme yapamazsınız.Doğruluğunu isbat edemeyeceğiniz/reddedemeyeceğiniz bilgileri gerçekmiş gibi maddeye koyamazsınız.

Bunun yanında Ethem Bey maddesini yazıyorsunuz Yeşil Ordu,Enver Paşa,Sovyetler Birliği,Lenin ilişkilerinden bahsetmiyorsunuz.Ethem Bey,Batı Cephesi komutanı yapılmadığı için mızıkçılık yaptı gibi mesnetsiz ve bilim dışı sonuca varıyorsunuz.Bütün yönleri ile birlikte çok yakında bu maddeyi düzenleyeceğim.--Realbada 01:24, 21 Şubat 2010 (UTC)

Maddenin adı[kaynağı değiştir]

Maddenin adı "Çerkez Ethem". Metin içerisinde ise "Çerkes Ethem" diye bahsediliyor. Başlığın "Çerkes Ethem" şeklinde değiştirilmesinden yanayım. Ayrıca site içerisindeki tüm "Çerkez Ethem"leri "Çerkes Ethem" yapabiliriz. -- Ullierlich 18:46, 24 Aralık 2014 (UTC)

Değişikliği geri alış gerekçem (Kullanıcı:Muallim Fatih)[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Kafkas Rüzgarı'nın şu değişikliğini geri aldım. Kaynaksız olmasının yanısıra, Çerkez Ethem'i aklamaya yönelik bir savunma gibiydi. İllâki eklenmesi gerekirse, savunma mekanizması ile hareket etmeden ve de yazılı olan bilgiyi yalanlamaya ve çürütmeye kalkmadan yazılmalı; yazarken de Vikipedi'nin "Tarafsız Bakış Açısı" İlkeleri'ne uyulmalıdır.
NOT: "Çerkez Ethem" tabirinin ilk defa İsmet Paşa tarafından kullanıldığını, o zamana kadar "Ethem Bey" olarak bilindiği ve anıldığını; ismini hatırlayamadığım bir tarihçi, geçenlerde söyledi. Dolayısıyla, geri aldığım değişiklikte yer verilen "Ethem Bey'in, askerlerine kendisi hakkında "Çerkez Ethem" diye bahsettiği bilgisi; pek şüpheli görünüyordu. MFEIspartaspor 08:42, 22 Mayıs 2016 (UTC)

Vandalizm[kaynağı değiştir]

Bu sayfa Vandalizmi önlemek adına korunmalıdır. Vandalizm; bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ait bir mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemidir. Evliya Çelebi'nin torunu hakkında haksız iddia zan altında kalmanıza sebebiyet verecektir.saygılarımla Gzmkrty (mesaj) 12:11, 28 Kasım 2016 (UTC)

Maddenin belli bir kısmının düzenlenmesi gerekiyor.[kaynağı değiştir]

Maddenin "Saldırının zamansızlığı konusunda Ali Fuat paşaya ne denildiyse boşuna oldu düşüncesinde direndi" ile başlayan kısmında onlarca yazım hatası ve Vikipedi'nin yazım stiline uymayan bir çok ek bulunmakta.

Ayrıca maddede hiç kaynak belirtilmemiş. Birazdan bulabildiğim kaynakları eklemeye çalışacağım. Cahilipedya (mesaj) 17.34, 22 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]