İçeriğe atla

Tarım Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tarım Nehri
Tarım nehri boyunca Fıratkavakları (Populus euphratica)
Tarım nehri boyunca Fıratkavakları (Populus euphratica)
Konum
Ülke(ler) Tarım Havzası
Çin Çin
Genel bilgiler
Kaynak Aksu, Yarkent ve Kaşgar Nehri
güneyden Hotan Nehri
Ağız Lop Nur Çölü
Uzunluk 2030 km
Havza alanı 400.000 km² ile 1 milyon km² arasında
Debi 4-6 trilyon m³

Tarım Nehri, (Mandarin: Tǎlǐmù Hé, 塔里木河; Tǎrǐm Hé, Uygurca: تارىم دەرياسى, Tarım Däryası, Putonghua: Talimu He) Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde ortalama 2.030 km uzunluğunda bir nehir.

İsim kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Kâşgarlı Mahmud, Türk Dili'nin en eski ve değerli sözlüklerinden Divân-ı Lügati't-Türk'te; "ترم Tarım" "Uygur sınırında, "Küçe" yanında, bir yer adı, burada akan derenin adı."[1] ve "اسمى ترم Usmı Tarım" İslam diyarlarından Uygur iline dek akan büyük bir dere. Bu dere Uygur ilinde kumlara karışır."[2] şeklinde tanımlanmıştır.

Doğal yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Asya'nın en uzun nehrinin, ana kaynağı Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Çin'in en batısında bulunur, Aksu şehrinin güneydoğusundan sonra Aksu, Yarkent ve Kaşgar nehirleri ile birleşir; ayrıca güneyden gelen Hotan Nehri'nin (Khotan Darya) çok suyu olduğunda oda katılır. Daha sonra Tarım Havzası'ından Taklamakan Çölü'nün kuzey kısmından doğuya doğru akar ve Taklamakan Çölünün en doğusunda konumlanan Lop Nur Çölünde suları kumlara karışır. Çin'in de en uzun nehri olan Tarım, yıllık 4-6 trilyon m³ suyu akar. Tarım vadisi 10 milyon Çinli, Uygur, Moğol ve diğer etnik azınlıkların memleketidir.

Bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım Havzası'nın Tarım nehri boyunca Kavak (Populus diversifolia, Populus euphratica), Söğüt (Salix × sepulcralis), Yalancı iğde (Hippophae rhamnoides) ve çok sık çalılık kendir ve kenevir gibi bitki örtüsü vardır. Tarım vadisi boyunca ince bir Kavak ormanları yetişir.

Balık türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım Nehrinde, (Abbottina rivularis),[3] (Abbottina rivularis),[3] Sazangiller Cyprininae alt-familyasından (Ctenopharyngodon idella),[4] (Cyprinus carpio haematopterus),[5] (Diptychus maculatus),[6] (Gobio cynocephalus),[7] (Carassius carassius)[8] gibi tatlı su balık türleri yaşar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Atalay, Besim (2006). Divanü Lügati't - Türk. Ankara: Türk Tarih Kurumu Basımevi. ISBN 975-16-0405-2, Cilt I, sayfa 396.
  2. ^ Atalay, Besim (2006). Divanü Lügati't - Türk. Ankara: Türk Tarih Kurumu Basımevi. ISBN 975-16-0405-2, Cilt I, sayfa 130, 396
  3. ^ a b Abbottina rivularis in China (İngilizce)
  4. ^ Ctenopharyngodon idella in China (İngilizce)
  5. ^ Cyprinus carpio haematopterus in China (İngilizce)
  6. ^ Diptychus maculatus in China (İngilizce)
  7. ^ Gobio cynocephalus in China (İngilizce)
  8. ^ Carassius carassius in China (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]