Kızıl Nehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kızıl Nehir
Kızıl Nehir
Kızıl Nehir
Konum
Ülke(ler) Güneydoğu Çin, Kuzey Vietnam
Genel bilgiler
Kaynak Dali, Yunnan, Çin
Kaynak rakımı 1.776 m
Ağız Tonkin Körfezi, Çin Denizi
Uzunluk 1.149 km
Havza alanı 170.977 km²
Debi 3.640 m³/s

Kızıl Nehir, Çin'in güneybatısından başlayıp, Vietnam'da Tonkin Körfezi'ne dökülen akarsudur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızıl Nehir, Çin'in Yunnan bölgesinin güneyindeki dağlarda, Dali şehrinden doğar. Genellikle güneydoğu yönünde akar. Çin topraklarını Yunnan Özerk Bölgesi'nden aşmadan önce Dai etnik azınlık bölgesinden geçer. Lao Cai bölgesinden Vietnam'a girmeden önce Çin ve Vietnam arasındaki uluslararası sınırların bir kısmını oluşturur. Vietnam'a girerek ve Viet Tri'deki ovalara ulaşır. Nehir ve kolları Kızıl Nehir Deltası'nda yayılır. Kızıl Nehir, Tonkin Körfezi'ne dökülmeden önce Vietnam'ın başkenti Hanoi'den geçer. Tonkin, Vietnam'ın kuzey bölgelerinin eski adıdır. Kızıl Nehir'e verilen Tonkin'in Nehri takmaadı da buradan gelir.

Kırmızı-kahverengi ağır alüvyon yüklü suyu Kızıl Nehir'e adını verir. Kızıl Nehir şiddetli sel ve taşkınlarıyla meşhurdur. Bu sel ve taşkınlar mevsimlere göre dalganmalar gösteren büyük hacimlerle ölçülür. Kızıl Nehir Deltası uçsuz bucaksız pirinç tarlalarıyla büyük bir tarım havzasıdır. Toprak, dayklardan ve su setlerinden oluşan sağlam bir ağ ile erozyona karşı korunur.

19. yüzyılda Kızıl Nehir, Çin'e giden kazançlı bir ticaret yolu olarak görülüyordu. Kızıl nehir Avrupa ticaretine giden zorunlu geçişti.

Kara Nehir ve Lo Nehri, Kızıl Nehir'in iki ana koludur. Bu iki nehir, Hanoi'ye ulaşmadan önce Kızıl Nehir ile birleşirler.

Kızıl Nehir ve kolları: Kara Nehir ve Lo Nehri
Kızıl Nehir üzerinde günbatımı, Long Bien köprüsü, Hanoi, Vietnam

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]