Taşocağı, Bayburt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Taşocağı
—  Köy  —
Bayburt
Bayburt
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bayburt
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 375
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 458
İl plaka kodu 69
Posta kodu 69000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Taşocağı, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, şimdiki adını güney batısındaki, üzerlerindeki oyuk kalıntılarından da görülebilen eski taş ocaklarından alır. Burada çıkarılan taşlar, büyüklüklerine göre su değirmenlerinde ya da bulgur kırmaya yarayan ufak el değirmenlerinde kullanılırdı.

Esas adı Ermenice bir kelime olan "Ergi". Zaten eski bir ermeni yerleşkesidir ve hâlâ duvarlarında Ermenice yazılar olan, dönemlerinin köy mimarisini yansıtan evler bulunmakta ve kullanılmaktadır.

Köyde Bayburt kültürü ve gelenekleri yaşanmaktadır.Folklörü Bar'dır.Bayburt şivesi olan "Gelirem, gidirem" ağzıyla köyde konuşulur.

Köyümüzde yapılan yemeklerimiz ve yiyeceklerimiz;Lor Dolması,Herse,Mantı,Erişte,Zilbiye,Lavaş ekmeği,Çörek,Kazıntı,Açma Kete,Ayranlı çorba,Ayranlı Haşıl,Gavut Haşlaması,Kaz Kaldıran,Kuymak,Hasuta,Kesme Çorba,Hıncoş,Galacoş,Tel Helvası,Kara Helva,Sütlaç,Meyve Hoşafı...

Düğünlerde Yapılan Oyunlarımız;Muhtar oyunu,Değirmen,Vız oyunu,Yüzük Oyunu,Benim Gibi ol Oyunu...

Barlarımız(Davul Zurna İle Oynanan Oyunlarımız);Başbar,İkinci Bar,Sarı Kız,Sallanma,Hoş Bilezik,Veysel Barı,Tillara,Tanzara,Sık Saray,Rumtiki,Sarhoş Barı,Çayda Çıra,Hançer Barı...

Türkülerimiz;Giyin Gara Dizleme,Çıdını Diyin Şu Hanıma Yaryar,Halaylım Yar Halaylım,Üsküfü Koydum Tozluğa,Gurban Kes Beni Dağlar,Şen Ol Bayburt,Köprü Salladı Beni,Yılan Aktı Kayadan...

Yazan: Osman Nuri Yazıcı

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüze komşu köyler:Boğazadan Ostuk,Hacat Çalıları ve Daşgana Ardından Niv,Şehir yolundan Pinçirke,Varzahan ve Zakzık,Gonet ve Derin Dere tarafından Galbulas,Göller ve Kara Yatak tarafından Sankot,Yapa Deresi tarafından Çıpkınıs,Murat Dağı ve Bozluk tarafından Goşkuru,Gordon Yolu ve Eski Köy tarafından Balahor'a sınırdır.

Arazi engebelidir.Ovası Vadisi ve Dağı vardır.

Köyün su kaynakları 1.Kaynak:Kara yataktan doğar Boğaza dökülür. 2.Kaynak:Altunlu bölgesinden doğar Yapağı Deresiinden geçer Boğaza dökülür. Bu kaynak sularımız içilmekle birlikte çok kaliteli ve lezzetlidir ve kaynak sularımızda vardır(Tuzlu su).Bu tuzlu su yapağı deresindedir.

Yazan:Osman Nuri YAZICI

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

[2009 da 100.000.000]== Nüfus ==

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 375
1997 364

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köy adını bünyesinde barındırdığı taçocaklarından alır. Köyümüzden 3 çeşit taş çıkar;

1)Değirmen Taşı 2)Yontma Taş 3)Evlerin yapısında kullanılan beyaz taş

Karşı dağdan yoşa(boya) çıkar.Ayrıca köyümüzden ak toprak çıkar.Bu toprak evleri badana kullanılır Ayrıca köyümüzden kil çıkar(Saç yıkmada kullanılır yumuşatıcı ve temizleyici özellği vardır)

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Halit Turan
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardir. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]