Darıca, Bayburt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Darıca
—  Köy  —
Bayburt
Bayburt
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bayburt
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 308
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0458
İl plaka kodu
Posta kodu 69000
İnternet sitesi: [2]

Darıca, Bayburt ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Darıca köyü[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayburt merkeze bağlı, merkeze 45 km uzaklıkta Bayburt'un doğusunda bir dağ köyüdür. Yamalı dağının eteğinde kurulmuş olan bu köy hakkında elde oldukça fazla bilgi vardır. Eski adı Danzut, diğer bir adıyla danzulu ülya olup beyler tepesi anlamına gelmektedir.Köy birçok tepe üzerine kurulmuş olup çok önceki zamanlara ait kalıntılar mevcuttur. Darıca köyünde işgal yıllarında çok çetin savaşlar yaşanmıştır. Köy Sınırları içindeki dağ (Yamalıdağı) 6 ay boyunca çetin savaşlara sahne olmuştur. İşgal yıllarından önce Bayburt'tun genelinde yaşayan Rumlar ve Ermeniler Darıca köyünde yaşamadıkları halde savaş yıllarında çevre köylerden gelerek rus ve ermeni işgal kuvvetlerine yardım ve yataklık etmişlerdir. köyde birçok kişiyi katletmişlerdir. Köy, konumu itibarıyla Erzurum-Rize sınırına çok yakındır. Bir tane yaylası vardır. Akarsuları yazın yok denecek kadar azalır. Köyün güneyinden geçen ve merkeze yaklaşık 5 km. uzaklıkta olan Çoruh nehrinden köy halkı sadece balık tutmak amacıyla yararlanmaktadır. Köy halkının bir araya gelip eğlendikleri piknik alanlarında yer alan çok sayıda göze lezzetli suları ile bilinir. Bölgedeki önemli su kaynaklarından biri olan Ziyaret Suyu her yıl 15 Mayıs tarihinden başlayarak komşu köylerden ziyaretçi akınına uğrar. Köyün en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır. İklimi tipik karasal iklimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Karadeniz dağlarının hemen arkasında olması nedeniyle yağmurdan fazla faydalanamamaktadır. Komşuları doğuda Yoncalı Bayraktar, batıda Yazyurdu ve Çakırbağ'dır. Köy nüfusunu genelde akrabalar oluşturur. Köyde HASABUROĞULLARI, AHALİ, MEMOĞLULLARI, MOLLAOĞULLARI. adında sülaleleri mevcuttur. Köy nüfusu göçler nedeniyle ciddi oranda azalmıştır. Ancak yazları tatil için köylerine dönen akrabalar ciddi oranda nüfusu arttırmaktadırlar. Köy nüfusunun çok daha fazlası ya şehir dışında ya da yurt dışında ikamet etmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Bayburt kültürü ve gelenekleri yaşanmaktadır.Folklörü Bar'dır.Köyde Bayburt şivesi olan "Gelirem, gidirem" ağzıyla konuşulur.

Yemekleri: Ayranlı çorba, yavan çorba, kalacoş, minci, gara lahana, gugul, kuymak...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayburt merkezine 41 km. uzaklıktadır.

İklim ve Bitki Örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün temel geçim kaynağı hayvancılık ve arıcılıktır..Kuşburnu, yer elması, elma,yaban eriği, ceviz, aluç, armut ve yaban armudu da yaygın olarak yetişir...

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 508
1997 558
2014 550

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi Aricilik, Tarım ve Hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır.

Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardı.

sağlık ocağı var fakat işlev görmemektedir..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]