Taşlıca, Akseki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Taşlıca
—  Mahalle  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
İlçe Akseki
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2008)[1]
 - Toplam 650
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu
Posta kodu 07770

Taşlıca, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

EŞŞEK KİSELLİ

Eski adı Kilisali olan Taşlıca vaktiyle Murt denilen bir köyle beraber mütaala edilerek Taşlıca Maa-Murt adı ile anıldı. Murt bir müddet nahiye merkezi olarak vazife gördü Mahallenin , ne zaman kurulduguna dair kesin bir kayıt olmamakla beraber Roma ve Selçuklular devrinin izlerine raslamak mümkün.Taşlıca, Toros daglarının bir vadisinde ve Tuzaklı Dağının yamacında kurulmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksekinin güneyinde yer almaktadır.Köy sınırına dahil en düşük yükselti 480 metre ile Ferfir denilen dinlenme alanıdır.En yüksek noktası ise 1700 metre civarında olan Tuzaklı dağıdır.Yerleşim yeri alanı yükseltisi ise 500-550 metre arasındadır.mahallenin güney kısmını çam ormanları kuzey kısmını ise ardıç ormanları kaplar.antalya il merkezine 125 manavgata 52 serik'e 88 akseki'ye 24 km dir. Konya-Antalya karayolu üzerindedir.Toplam 15 mahallesi ilçeye ve il merkezine bağlar.Manavgatlıların yayla göçlerinin büyük bir kısmının geçiş noktasını oluşturur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

köy üç mahalleden oluşmaktadır.Mahallerin 2'si daha ılıman iken ilk yerleşim yeri olan yukarı mahalle ise biraz daha karasal özelliklere sahiptir.Yıllık ortalama 1500-2000 metreküp arasında yağış alır bölge olarak.yağmur şeklinde görülür ama yukarı mahallede ise yılda 1-2 defa kar yağışı görülür. mahallede iklim çeçitliliği göze çarpar.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 nüfus verilerine göre 750 kişi köy sınırları içerisinde yaşamaktadır.Mahallenin nufusu sürekli artış gösterir bunun sebebi ise konumu ve olanakları sebebiyle çevre köylerden göç alması olarak görülebilir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylü ekonomisinin bir kısmını ticari bir kısmını ise tarımsal uğraşlarla karşılar.Mahallenin yol güzergahı üzerinde oluşu kısmen ekonomik canlılık katar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Kanalizasyon düzeni vardır.8 yıllık eğitim veren okulu vardır.Su şebekesi vardır.Sağlık ocağı vardır kurum hizmet vermeye başladığından beri sürekli görevli doktor ve diğer sağlık elemanları bulunmaktadır.Ayrıca 2010 yılı içerisinde yapılan, tarımsal faaliyetleri geliştirmek amaclı kapalı sistem sulama şebekesi vardır.Okuldaki eğitim seviyesi Antalya ortalamasının oldukça üzerindedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]