Taşlıca, Akseki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Taşlıca
—  Mahalle  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
İlçe Akseki
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İklim türü Akdeniz iklimi
Nüfus (2008)[1]
 - Toplam 650
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07770
İnternet sitesi: [2]

Taşlıca, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı Kilisali olan Taşlıca vaktiyle Murt denilen bir köyle beraber mütaala edilerek Taşlıca Maa-Murt adı ile anıldı. Murt bir müddet nahiye merkezi olarak vazife gördü. Mahallenin ne zaman kurulduğuna dair kesin bir kayıt olmamakla beraber Roma ve Selçuklular devrinin izlerine rastlamak mümkün. Taşlıca, Toros Dağları'nın bir vadisinde ve Tuzaklı Dağı'nın yamacında kurulmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Akseki'nin güneyinde yer almaktadır.Köy sınırına dahil en düşük yükselti 480 metre ile Ferfir denilen dinlenme alanıdır.En yüksek noktası ise 1700 metre civarında olan Tuzaklı dağıdır.Yerleşim yeri alanı yükseltisi ise 500-550 metre arasındadır.mahallenin güney kısmını çam ormanları kuzey kısmını ise ardıç ormanları kaplar.antalya il merkezine 125 manavgata 52 serik'e 88 akseki'ye 24 km dir. Konya-Antalya karayolu üzerindedir.Toplam 15 mahallesi ilçeye ve il merkezine bağlar.Manavgatlıların yayla göçlerinin büyük bir kısmının geçiş noktasını oluşturur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 nüfus verilerine göre 750 kişi köy sınırları içerisinde yaşamaktadır.Mahallenin nüfusu sürekli artış gösterir bunun sebebi ise konumu ve olanakları sebebiyle çevre köylerden göç alması olarak görülebilir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylü ekonomisinin bir kısmını ticari bir kısmını ise tarımsal uğraşlarla karşılar.Mahallenin yol güzergahı üzerinde oluşu kısmen ekonomik canlılık katar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Kanalizasyon düzeni vardır.8 yıllık eğitim veren okulu vardır.Su şebekesi vardır.Sağlık ocağı vardır kurum hizmet vermeye başladığından beri sürekli görevli doktor ve diğer sağlık elemanları bulunmaktadır.Ayrıca 2010 yılı içerisinde yapılan, tarımsal faaliyetleri geliştirmek amaclı kapalı sistem sulama şebekesi vardır.Okuldaki eğitim seviyesi Antalya ortalamasının oldukça üzerindedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]