Güzelsu, Akseki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güzelsu
Antalya
Ülke  Türkiye
İl Antalya
İlçe Akseki
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 1.250 m (4.100 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 231
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07770
Resmî site
Zengile.net [1], Güzelsu.com [2]

Güzelsu, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlkçağlardan bu yana bölge tarihine baktığımız zaman buralarda yerleşimin olduğunu anlarız. Yapılan yüzey taramaları ile ortaya çıkan bulguları bölge tarihi ile ilişkilendirdiğimiz zaman mahallede antik dönemden bugüne kesintisiz yerleşim ve yaşamın olduğu anlaşılır. Eski ismi olan Sülles'in anlamının ise Lukuanca görülmeye değer yer güzel diyar demek olduğunu Güzelsulu araştırmacı O. Nuri Yıldırım'ın çalışmalarından öğreniyoruz. Yapılan yüzey taramalarında Gölgeli bölgesindeki buluntulardaki işleme ve yazılardan burada büyük bir yerleşimin olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca Küçük Asar mevkiindeki şimdiye kadar ibadet yeri sandığımız ininde zeytinyağı ve şarap işliği olduğu anlaşılmıştır. Mahallenin Asar mevkii ise Bizans dönemi yerleşimlerine sahne olmuştur. Daha sonra Selçuklu ve Karamanoğlu Beyliği döneminde Anadolu'nun iç bölgeleri ve Toroslar'a göçen Türkmen boyları buralara kadar uzanmış ve yöre halkı ile zamanla karışıp kaynaşarak bugüne gelinmiştir. Köy ilk dönem Osmanlı kayıtlarında Devam-ı Gebr (Müslümanlığı kabul etmemiş Hristiyan mahallesi) olarak görülür ama ilerleyen yüzyıllarda Gebr sayısı sürekli azalmıştır. Osmanlı döneminde Sultan Abdülmecit kendisine huzur hocalığı yapan Hasan Rıfkı Efendi'ye hediye mukabilinde hocanın da mahallesi olan Mahalleye Mecidiye medresesini yaptırmıştır. Eski diyanet işleri başkanı Süllesli Ahmet Hamdi Akseki'de burada öğretim görmüştür. 1924 yılında köy parkının bulunduğu yerdeki güzel suyu olan pınara atfen ismi Güzelsu olarak değiştirilmiştir.

Nahiye Olması: 1913 yılında Antalya sancağı Konya vilayetinden ayrılıp bağımsız sancak olunca o zamanki adı ile Sülles'te bu idari yapılanmada aynı yıl nahiye olmuştur. 1936 yılında Gündoğmuş (Eksere) kazasının Akseki'den ayrılması ile o güne kadar kendine bağlı 19 mahallesi olan olan Güzelsu nahiyesinin 5 mahallesi kalmıştır. 1935 yılı sayımında 19 mahallesi olan Güzelsu'nun köyleri ile beraber toplam nüfusu E: 2167, K: 3198, toplam: 5365 Kişidir. 1934 yılına kadar Antalya bölgesi köylerinden 10'una yatılı bölge okulu yapılmıştır. Bunlardan 3 adedi Akseki bölgesindedir. Bunlar Cevizli, Büyük İlvat ve Güzelsu'dur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 150 km, Akseki ilçesine 30 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 231
1997 0

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kış nüfusu oldukça az yaz nüfusu ise bir tatil sitesi kadar artan mahallede kendine yeten içe kapalı bir üretim ve yazları artan tüketim ekonomisi vardır. Tarım olarak kendi ihtiyacını karşılayacak şekilde bahçelerde sebze yetiştirilmektedir. Hububat tarımı tamamen bitmiştir. Hayvancılık ise ticaretinden çok bazı hanelerde et ve süt ihtiyacını karşılamak için birkaç kıl keçisi beslemekten ibarettir. Kısaca ekonomik çark Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı maaşları üçgeni ile idame ettirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Yöreden Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]