Çukurköy, Akseki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çukurköy
—  Mahalle  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
İlçe Akseki
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 741 m (2.431 ft)
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 178
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu
Posta kodu 07770

Çukurköy, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı hellence'de bolluk anlamına gelen Efteşedir. Cumhuriyet döneminde bu ad Çukurköy olur. Eskiden köy yeri Gevedere denilen yerdeyken çıkan salgın hastalık sonucu günümüzdeki yere taşınmıştır. [kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Etrafı dağlarla çevrili ve bu dağların yamacında kuruludur. Antalya iline 126 km, Akseki ilçesine 31 km uzaklıktadır. Güzelsu, Pınarbaşı, Çaltılıçukur, Güçlüköy ve Taşlıca komşu köyleridir. Mahallenin rakımı 741m'dir. Gülen, Kavzan, Istarfas, Çataltaş, Öksevi, Alçaktepe, Topraklık, Dedecik köy çevresindeki önemli yükseltilerdir. Köy su kaynakları açısında zengindir. Sınırları içerisinde 3 akarsu bulunur. Fakat akarsuların su miktarı yazın azalır. Köylüler arasında arazi ekim dönemi baz alınarak merkezden yukarıda kalan kısma yukarısene aşağıda kalan kısma ise aşağısene denilmiştir.

Bitki Örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Maki ve kızılçam ormanlarının yanında meşelikler önemli yer kaplar. Mahallede çeşitli mantar türlerine rastlamakla beraber kuzu göbeği bunlardan en önemlisidir. Köylüler bunu toplayıp yerler ya da satarlar hem ekonomik hem de besinsel olarak getirisi yüksektir. Çukurköy Nohudu olarak bilinen Cicer heterophyllum bitkisi endemik bir türdür ve yalnızca Çukurköy'de yetişir.[kaynak belirtilmeli] Köy halkından Biyolog Prof.Ahmet Duran tarafından keşfedilmiş TRT'den tüm dünyaya tanıtılmıştır. [kaynak belirtilmeli] Ayrıca hemen hemen bütün sebze ve meyve türleri yetişir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Akdeniz iklimi görülür. Kışları zaman zaman soğuk olsa da genelde ılıktır. Yazları sıcak ve kuraktır. Kış aylarında yılda 3 veya 4 kez 10 cm kadar kar yağabilir.

Ekonomik Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylü; tarım, hayvancılık, arıcılık yaparak geçimini sağlar. Tarım ürünlerinde köylü kendi gereksinimlerini karşılar. Ancak üretim fazlası olursa bunlar pazarlanır. Köy olanakları kısıtlı olduğundan genç nüfus şehirlere göçmüştür. Bunların çoğu ticaretle uğraşır. Eskiden orman işlerinden geçimini sağlayanlar olsa da şimdi bu alana ilgi yoktur. Bunların dışında bazı kişiler farklı iş kollarında geçim sağlarlar.

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri yapılmaktadır. Yönetim muhtar ve üç aza tarafından sağlanır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ama etkin değildir. Öğrenciler 7 km ileride Murtiçi mahallesinde bulunan Ahmet Hamdi Akseki İlköğretim Okuluna taşımalı olarak gitmektedirler. Mahallede su, telefon, internet, elektrik şebekesi bulunur yollar tamamen asfalttır. Mahallenin içi parke taşı döşelidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]