Türkiye cumhurbaşkanı vekili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Türkiye Cumhurbaşkanı'nın makamında bulunmadığı zamanlarda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı vekili olarak görev yapar. Şayet TBMM başkanı da makamının başında değil ise Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanvekili, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı vekili olarak görev yapar.

Cumhurbaşkanı vekili aynen cumhurbaşkanı yetkilerine sahiptir. Günümüzde, genelde Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanları, cumhurbaşkanı yurt dışında iken kısa süreli olarak cumhurbaşkanı vekilliği yapar. Ama uzun süreli cumhurbaşkanı vekilliği yapan TBMM başkanları da vardır.

Uzun süreli cumhurbaşkanı vekilliği yapmış TBMM başkanları ve Cumhuriyet Senatosu başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde bütün TBMM başkanları cumhurbaşkanı vekili olarak görev yapmıştır. Fakat bazı sebeplerden dolayı cumhurbaşkanlığı makamı boşaldığı zaman uzun süre cumhurbaşkanı vekili olarak görev yapan TBMM Başkanları da vardır.

  1. TBMM Başkanı Mustafa Abdülhalik Renda : 10 Kasım 1938 - 11 Kasım 1938 (Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat etmesinden sonra 2. cumhurbaşkanı seçimlerinin yapılmasına kadar)
  2. Cumhuriyet Senatosu Başkanı İbrahim Şevki Atasagun : 2 Şubat 1966 - 28 Mart 1966 (Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in hasta olması)
  3. Cumhuriyet Senatosu Başkanı Tekin Arıburun : 28 Mart 1973 - 6 Nisan 1973 (Cevdet Sunay'ın görev süresinin bitmesi ve 6. cumhurbaşkanı seçimlerinin uzaması)
  4. Cumhuriyet Senatosu Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil : 6 Nisan 1980 - 12 Eylül 1980 (7. cumhurbaşkanı seçiminin uzaması)
  5. TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk : 17 Nisan 1993 - 16 Mayıs 1993 (Turgut Özal'ın vefat etmesinden sonra 9. cumhurbaşkanı seçimlerinin yapılmasına kadar)