Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.45, 6 Aralık 2016 tarihinde Zafer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17902252 numaralı sürüm (Düzeltme yapıldı.)
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası

Emblem of the President of Turkey.png
Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından verilmektedir
Tür Madalya
Gerekçe Yurtiçinde veya yurtdışında herhangi bir alanda feragat, fedakarlık ve gayreti ile yaptığı çalışmalarda ülke ve dünya çapında emsallerine nazaran üstün başarı göstererek Devleti yücelten ve millî menfaatlere önemli ölçüde katkısı olan Türk vatandaşlarına verilir.
Durum Verilmeye devam etmektedir
İstatistikler
Kuruluş 24 Ekim 1983
Öncelik
Sonraki (üst) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın tevcihi ve Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun kararı ile verilen altın kaplama sembol.

Madalya'nın Veriliş Şekli

Yurtiçinde veya yurtdışında herhangi bir alanda feragat, fedakarlık ve gayreti ile yaptığı çalışmalarda ülke ve dünya çapında emsallerine nazaran üstün başarı göstererek Devleti yücelten ve millî menfaatlere önemli ölçüde katkısı olan Türk vatandaşlarına verilen madeni ve altın kaplama semboldür. Bu madalya ilgili bakanın teklifi, Bakanlar Kurulu'nun onayı ve Cumhurbaşkanı'nın tevcihi ile verilir.[1]

Madalya'nın Şekli

 • Şekli elipstir.
 • Çapı 45 mm. dir.
 • Maden üzerine altın kaplamadır.
 • Kompozisyon yüzü kabartma olup, diğer yüzü amaca uygun motifler, simgeler ve T.C. Üstün Hizmet Madalyası yazısı ile değerlendirilir.
 • Madalya kalınlığı en çok (2,5 mm.) olacak şekilde baskı tekniğine uygun (Batık-çıkık) rölyef olarak tasarlanır.
 • Kompozisyonunda ayyıldız motifi ve T.C. harfleri bulunur.

Madalyaya ait rozetin Şekli

 • Şekli dikdörtgen ve ebadı (1 23 cm.) dir.
 • Mineli ve altın kaplama olarak hazırlanır ve kompozisyonunda T.C. harfleri bulunur. (Minede kırmızı ve beyaz renkler kullanılır.[2] Bu madalyayı tıp, spor ve müzik alanlarında verilir.

Madalya Töreni

Kanuna göre, madalya ve nişanlar, düzenlenen bir törenle, Cumhurbaşkanı veya Cumhurbaşkanının görevlendireceği bir kişi tarafından beratı ve rozeti ile birlikte hak kazanana, hak kazananın hayatta olmaması halinde madalya ve nişanlar en büyüklerinden başlamak üzere erkek çocuklarına, yoksa kız çocuklarına, çocukları yoksa babasına, o da yoksa annesine, annesi yoksa eşine veriliyor.[3]

Madalya verilen kişi ve kurumlardan bazıları

Ayrıca bakınız

Kaynakça

 1. ^ mevzuat.adalet.gov.tr. "MADALYA VE NİŞANLAR KANUNU". 25 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2012. 
 2. ^ sehitlervegaziler.gov.tr. "DEVLET MADALYA VE NİŞANLARI YÖNETMELİĞİ". 31 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2012. 
 3. ^ zaman.com.tr. "Devlet şeref madalyasını kimler aldı?". 26 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2012. 
 4. ^ "TBMM'de ödül günü". 9 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "Yurtdışındaki Başarılı Türk İşadamları Yarışması". 26 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar