Abdurrahman Alaettinoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abdurrahman Alaettinoğlu
Doğum 1930
Alanya, Antalya, Türkiye
Ölüm 19 Mayıs 2011
Tanınma nedeni Hayırsever

Abdurrahman Alaettinoğlu (1930, Alanya - 19 Mayıs 2011), Türk iş adamı ve hayırsever.

Alanya'nın tanınmış ailelerinden birine mensup olan Alaettinoğlu, İstanbul Vefa Ortaokulu'ndan mezun olduktan sonra ailevi nedenlerden dolayı eğitimine devam edememiş, ve memleketi Alanya'ya dönmek zorunda kalmıştır. 1940'lı yılların sonunda, yılan ısıran annesini doktor bulamamaları nedeniyle kaybeden Alaettinoğlu, ailesine yardım etmek zorunda kaldığı için bir daha eğitimine devam edemedi.

1950'li yılların sonunda Nimet Alaettinoğlu ile evlense de çiftin çocuğu olmadı. Bu sırada tarım ve ticaret alanında önemli başarılara imza attı.[1] Bağışladığı ilk okul olan Nimet Alaettinoğlu İlköğretim Okulu'nu 1994 yılında yaptırmıştır. Daha sonra 2001 yılında Abdurrahman Alaettinoğlu Lisesi'ni, 2002 yılında Abdurrahman Alaettinoğlu İlköğretim Okulu'nu, 2003 yılında Nimet Alaettinoğlu Lisesi'ni, 2005 yılında da annesi adına Fatma Alaettinoğlu İlköğretim Okulu'nu yaptırmıştır.

19 Mayıs 2011 tarihinde vefat eden Abdurrahman Alaettinoğlu'nun cenazesi, pek çok siyasetçinin de katılımıyla toprağa verilmiştir.

18 Kasım 2011 tarihinde karısı vasiyetini yerine getirmiş, Alanya'da kurulan Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi'ne Nimet-Abdurrahman Alaettinoğlu Mühendislik Fakültesi'ni bağışlamıştır.[2] Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, YÖK Başkan Vekili Yekta Saraç, Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe, Manisa Üniversitesi Kurucu Rektörü Ümit Doğay Arınç, Hamdulllah Emin Paşa Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Erol Rifat Sayın, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, belde belediye başkanları, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı temel atma töreni 18 Kasım 2011 Cuma günü gerçekleştirilmiştir.[3] Alanya'da Cikcilli Belediyesi'nin tahsis ettiği 16 dönümlük arazide temeli atılan Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Nimet-Abdurrahman Alaettinoğlu tarafından yaptırıldı. Üniversitenin 2013-2014 akademik yılında açılışının yapılması planlandı.[3]

Bağışladığı 5 okuldan 2'sinin arsasını da bağışlayan Alaettinoğlu'nun eğitime katkısı, yaptırdığı mühendislik fakültesi ile birlikte $40 milyon doları aşmıştır.[4]

Abdurrahman Alaettinoğlu, yaptığı bağışlar kadar mütevaziliği ile de tanınır. Eğitime yaptığı bağışlardan ötürü kendisine 2010 yılında TBMM tarafından verilen "Devlet Üstün Hizmet Madalyası"'nı almak için[5] TBMM'ye gitmeyen Alaettinoğlu'na dönemin Antalya Milletvekili ve Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ödülünü Alaettinoğlu'nun evine giderek vermiştir.

Hayırseverliği eğitimle sınırlı kalmayan Alaettinoğlu ailesi Alanya'ya A. Feyzi Alaettinoglu Anadolu Lisesi[6] , Abdurrahman Alaettinoğlu Anadolu Lisesi[7] , Nimet Alaettinoğlu Anadolu Lisesi[8], Mustafa-Mürüvvet Alaettinoğlu Anadolu Lisesi[9], Abdurrahman Alaettinoğlu İlköğretim Okulu[10], Nimet Alaettinoğlu İlköğretim Okulu[11], Fatma Alaettinoğlu İlköğretim Okulu[12], Hüseyin Feyzi Alaettinoğlu Cami[13], Alaettinoğlu Cami, Konaklı Alaettinoğlu Kültür Parkı[14], Abdurrahman Alaettinoğlu Parkı[15], Nimet-Abdurrahman Alaettinoğlu Mühendislik Fakültesi[3], Alaettinoğlu Caddesi, Hüseyin Alaettinoğlu Sokağı[16], Konaklı Şehir Sahası[17], Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlük Binası arazisini bağışlamıştır.

Alaettinoğlu ailesi Alanya'ya toplamda 4 lise, 3 ilköğretim okulu, 2 cami, 2 park, 1 üniversite fakültesi, 1 cadde, 1 sokak, 1 futbol sahası ve 1 üniversite rektörlük binası bağışlamış olup, toplam bağışlarının miktarı $90 milyon doları aşmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.sabah.com.tr/Egitim/2010/07/03/servetini_egitime_yatirdi