Subaru Impreza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Subaru Impreza
2017 Subaru Impreza (GT7) 2.0i-S hatchback (2018-08-06) 01.jpg
Subaru Impreza (beşinci nesil)
Genel Bakış
Üretici Japonya Subaru
Üretim yıl(lar)ı 1992-günümüze
Montaj Japonya: Yajima Plant, Ōta, Gunma
Malezya: Kuala Lumpur (TCMA)
Abd: Lafayette, IN (SIA)[1]
Selefi Subaru Leone
Gövde ve Şasi
Sınıf Alt orta sınıf
Düzen Önden motorlu, önden çekişli
Önden motorlu,
dört tekerlekten çekişli
(1992-Günümüz)

Subaru Impreza (Japonca: スバル・インプレッサ, Subaru Inpuressa), Subaru tarafından 1992 yılından bu yana üretilen alt orta sınıf otomobil modelidir. Impreza, Leone'nin yerini almış olup aynı zamanda Leone'nin EA serisi motorları yeni EJ serisi ile değiştirilmiştir. Günümüzde beşinci nesli üretilmektedir.

Subaru Impreza, dört kapılı sedan ve beş kapılı hatchback modelleri ile üretilmiş olup 1995-2000 yılları arasında da ek olarak coupe modeli üretilmiştir.

Şimdi 5. neslinde, Subaru 1992 yılından beri dört kapılı sedan ve beş kapılı varyantları sundu. Firma 1995’ten 2001 yılına kadar coupe varyantını sundu ve Imprezanın tanıtımından itibaren 5 kapılı station wagon varyantını, hatchback formunda sundu. Standart modeller atmosferik dört silindirli boksör motora sahip olup yüksek performanslı WRX ile WRX STI modellerinde turboşarj uygulaması ilave edilmiştir. Impreza hem önden çekiş, hem de dört tekerlekten çekiş sistemi ile sunulmaktadır. Üçüncü jenerasyonundan itibaren bazı pazarlar bu yüksek performanslı varyantlar için Subaru WRX kısaltmasını kullanmaya başladılar.

Motorsporları[değiştir | kaynağı değiştir]

Impreza, ilk kez 1993 yılında Dünya Ralli Şampiyonası'na katılmış olup rallilerde Subaru'nun önceki araçlarından daha başarılı olmuştur. Colin McRae, Impreza ile birlikte 1995-1997 yılları arasında sürücüler ve markalar şampiyonluğunu kazanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; SIA Impreza production 11/2016 fhi.co.jp isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]