Subaşı, Akçakoca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Subaşı köyü/Akçakoca/DÜZCE
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Akçakoca
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Yüzölçümü
 - Toplam 4.212 km2 (1.626 sq mi)
Rakım Mehmet GÜVEN 240 m (787 ft)
Nüfus (2012)
 - Toplam 321
 - Yoğunluk 0,08/km² (0,2/sq mi)
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0380
İl plaka kodu 81
Posta kodu 81650
İnternet sitesi:

Subaşı, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köy.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklara göre 1243 yılında Oğuz Bozok boyu Günhan obaları batıya doğru göç ederler ve Akçakocaya gelerek bazı köyler kurarak yerleŞirler bunlardan bır tanesıde SubaŞı köyüdür.İlk adlarından biri Başaftun Köyüdür.o zamanda Altunçay Köyü Aftundere Çayağzı Köyünün Adıda Aftunçay olduğundan köyler karıştırlmaktadır.bu yüzden isimler İlerleyen zamanda değiştirilmiştir. köyün daha önce şimdi fındık bahçeleri olan ve köylülürin tabiri ile Eteyka mevkiinde bulunmaktaymış. ama daha sonra o bölgede baş gösteren bir salgın hastalıktan dolayı köy zamanla birkaç defa taşınmış ve en son olarak şu anki bulunduğu mevkii taşınmıştır.ama bu tarihi bilgi köyün ilk kuruluş zamanlarına dayanır.Subaşı Köyü Evliya Çelebi nin seyehatname adlı kitabında geçmektedir.Düzce Akçakocanın ilk köylerindendir.Buna rağmen Akçakocada yeni yeni tanınmaya başlanmıştır.Bunda köy sitesinin rolü büyüktür.Köy sitesini 2011 Yılında Mehmet GÜVEN kurmuştur.Mehmet Güven araştırmacı gazeteci İbrahim TUZCU aracılığı ile köyün detaylı bilgilerine ulaşmış bunu sitede paylaşmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bayramlar çok güzel olur beklide baŞka hiçbir yerde olmayan sistem vardır,köy bayramda 3 mahalleye bölünür ve her gün bir mahallenin bayramı olur ve diğer iki mahalle o gün bayramı olan mahallenin evlerini ziyaret ederler,bu köy içinde çok güzel bir yaŞlı genç kaynaŞmasına vesile olur Manav Türkleri kültürüne sahiptir düğünlerde Alaplı çiftelerlisi,misket,kasap havası oynanır.

Coğrafya ve iklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce ye 19 km,Akçakoca ya 20 km uzaklıktadır,Rakımı 240 dür .KomŞu köyleri,Dereköy,Altınçay,Tepeköy,Deredibi,Çiçekpınar,dır,Denizden 250 mt yüksektedir,3200 dekar fındıklık,1012 dekar ormanlık alanı vardır. En fazla yağıŞ Eylül-Kasım-Aralık-Ocakta olur,kar Aralık ve Ocak ayında yağar ama uzun sürmez,Mayıs-Haziranda Karayel,Temmuz-Ağustos-Eylül ayında Poyraz eser,kıŞ aylarında lodos eser,Temmuz- Ağustos-Eylülde güneŞ kendini daha iyi gösterir,Aralık,Mart ayları arası en düŞük sıcaklık olur ılımaman Karadeniz iklimine sahiptir.

Subaşı köyü Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

1986 yılında Mustafa Devrim,Fahrettin Akın tarafından forma rengi YeŞil- Siyah olan SUBAŞISPOR kurulmuştur.Subaşısporun amatör ligdeki ilk golünü 9 numaralı formasıyla Metin GÜVEN Balatlıspora atmıştır.Subaşıspor Bolu 2. amatör liginde 1990 yıllarında oynamıştır.1997 yılında 1. amatör ligine çıkmıştır,ama daha sonra maddi imkansızlıklar yüzünden kulüp maalesef kapatılmıştır.Kulüp kapanmışta olsa futbol köydeki önemini korumaktadır.köye ait futbol sahasında gençler ve subaşıspor oyuncuları futbol oynamaktadır. -SUBAŞISOR KULÜBÜ-

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 321
2008 368
2000 329

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomik geçim kaynağı fındıktır.Ayrıca köyün gençliği dışa açılımı başlatmış ve kendilerine ek gelir yollarını bulmuştur. Dışa açılım köyün gençlerinin tek gelir kaynağı olan fındığa bağlılıktan kısmen de olsa kurtarmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu kaldırılmıştır.komşu köy olan Tepekoye 8 yıllık ilköğretim okulu yapılmış bu okul 2010-2011 de eğitim öğretime başlamıştır.ana sınıf öğrencileride dahil olmak üzere bütün öğrencilerimiz taşımalı eğitimden yararlanmakta tepeköy ilköğretim okuluna gitmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde cami ve minaresi de vardır.köyün web sitesi : http://subasikoyy.tr.gg/