Dilaver, Akçakoca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dilaver
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Akçakoca
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 212
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0380
İl plaka kodu 81
Posta kodu 81650
İnternet sitesi: Dilaver

Dilaver, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce il merkezine 36 km, Akçakoca ilçesine 23 km uzaklıktadır. Köy arazileri engebelidir. Orman köyüdür buna bağlı olarak orman bitkileri yetişir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy dört mevsim yağış alan, içinde yeşilin her tonunu barındıran, doğal su kaynakları bulunan tipik bir Karadeniz köyüdür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 212
1997 236

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyün geneli tarımla geçinir. Yaygın olarak yetiştirilen tarım ürünü fındıktır. Türkiye'nin en kaliteli ve verimli fındık bahçeleri bu bölgededir. Özellikle bu bölge fındığı Avrupalıların tercih ettiği çikolata fındığıdır. En bilinen çikolata firmaları bu bölge fındığını tercih etmektedir.

Hayvancılık köyün geçim kaynağı değildir yalnızca kişisel ihtiyaçların karşılanması için yapılır. Fakat abaza peyniri ticari olarak da değerlendirilir. Büyükbaş ve kümes hayvancılığı yaygındır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca Esmahanım köyünde bulunan Turkcell ve Vodafone operatörlerinin baz istasyonları sayesinde köyde bu cep telefonu operatörleri hizmet vermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]