Beyhanlı, Akçakoca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beyhanlı
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Akçakoca
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 222
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0380
İl plaka kodu
Posta kodu 81650
İnternet sitesi: [2]

Beyhanlı, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk gelen aşiret üyeleri Altunçay köyüne yerleşmişlerdir. Diğer kolu da Akçakoca'nın Çayağzı Köyüne yerleşmişlerdir. Orhan Gazi Bey orada konaklamış, bir de kendi adını taşıyan Orhan Gazi Camii'ni yaptırmıştır. Önceleri bölge Rumların egemenliği altında olduğu bilinmektedir. Orhan Bey bölgeye hakim olmak, asayişi sağlamak amacıyla aşiret üyelerini yerleştirmiştir. Beyhanlı Köyüne ilk olarak Davut Ağa ve Oğulları (Ali, Osman ve İlyas). Bugün köyde yaşayanlar çoğunlukla "Davutoğlu Ali" ve "Davutoğlu Osman" kolundan gelen ailelerdir. Köy bu iki koldan çoğalmıştır. Ayrıca damat alarak çeşitli dönemlerde  çoğalmaya devam etmiştir. 1968 yılına kadar Çayağzı Köyü Muhtarlığına bağlıydı. Köyün büyük çoğunluğu BülBül soyadını taşımaktadır. Diğer aileler dışarıdan göç ve damat girme yoluyla gelmiştir; Çengel Ailesi (Türkmen kökenli sonradan yerleşmişlerdir), Kıyak Ailesi (Akkaya Köyünden gelmişlerdir), Karakış Ailesi (Arnavut), Gönül Ailesi (Bulgaristan göçmeni), Demir ailesi, Bozkan Ailesi ve Ateşli Ailesi (Çayağzı Köyünden gelmişlerdir). Denize yakınlığı ve temiz havası sayesinde halen göç almaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm köy halkı Müslüman-Manav örf ve âdetleri yaşatmaktadır. Keşkek, Kulak adı verilen yoğurtsuz bir mantı, taş fırınlarda pişirilen ekmeği vs. yemekleri mevcuttur. Köy halkı misafirperver bir yapıya sahiptirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce iline 40 km, Akçakoca ilçesine 11 km ,Zonguldak'ın Alaplı ilçesine 12 km.Kdz.Ereğli ilçesine 32 km. uzaklıktadır.Bu özelliği nedeniyle emekliler, iş adamları, memurlar vs. tarafından yeni bir yaşam alanı olarak görülmektedir.Yazlık ev yapımında son yıllarda büyük hız kazanmıştır. Köy merkezinin denize uzaklığı 1 km.dir.Yüksekte bulunması sebebiyle manzarası ve havası eşsizdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 222
1997 249

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi genelde tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ancak son yıllarda fındığın para etmemesi sebebiyle halk yeni arayışlar içine girmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.Taşımalı sistem kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak ptt dağıtıcısı her hafta dağıtım yapmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Aile hekimi Murat TUZCUOĞLU her hafta pazartesi günü köye gelmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.internet kullanımı da yaygınlaşmıştır.Köy içi yollar parke taş ile kaplıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]