Çayağzı, Akçakoca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çayağzı
—  Köy  —
Düzce
Düzce
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Akçakoca
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 633
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0380
İl plaka kodu
Posta kodu 81650
İnternet sitesi: [2]

Çayağzı, eski ismi Aftunağzı[1], Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Akçakoca'nın en eski köy yerleşimlerinden olan Çayağzı köyümüze Osmanlı Devleti'nin kurucularından Orhan Gazi'nin gelip konakladığı (Miladi 1323) ve kendi adı ile anılan bir de camii yaptırdığı bilinmektedir. Sultan Orhan Camii Şerifi olarak kayıtlara geçmiş bulunan bu kültür mirasımız, 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilerek, tekrar ibadet ve ziyarete açılmıştır. Bundan 687 yıl evvel Çantı tekniği ile uzun kütüklerin birbirine geçirlmesiyle, çivisiz olarak inşa olunan Tarihi Osmanlı Mescidi'nin kurulu bulunduğu alanda sarıklı mezar taşları dikkat çeker. Mezarlık alanı ve çevresinin korunmasına yönelik çalışmalar,Köy muhtarının gayretleri ve halkın desteğiyle tamamlanmış ve söz konusu alan çevresinde piknik alanları oluşturulmuştur.[2]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemek kültürü hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

AKÇAKOCA-ANKARA arasındaki mesafe 270KM, AKÇAKOCA-İSTANBUL arasındaki mesafe 251KM mesafededir. Düzce iline 45 km, Akçakoca ilçesine 10 km uzaklıkta,Karadenizin kıyısında yaşamaya değer ender güzellikteki yerleşim yerlerinden olan Çayağzı Köyü keşfedilmeyi beklemektedir. Karadeniz bitki örtüsünün bütün güzelliklerini eşsiz doğa manzarasını, denizin yeşilini(çünkü burada kıyının hemen bitiminden başlar ağaçlar), altın rengindeki kumu( çakıl değil ) ve güneşin tadını yaşayabilceğiniz bir yer. Köy içerisinde bulunan dağ yolu ise yürüyüş ve doğa sporları açısından ihtiyaca cevap verebilecek niteliktedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1317
2000 1233
1997 1118

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım (fındıkçılık) ve hayvancılığa dayanır. Az da olsa balıkçılık da ekonomik gelirler arasında sayılabilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bulunan ilköğretim okulu öğrenci yokluğundan (köye yıllardır öğretmen gönderilmemesinden) dolayı kapatılmıştır. Köyün içme suyu sağlık açısından engel teşkil etmemekte ve yaz aylarında artan nüfusla birlikte azalma görülse de yeterli seviyededir, köyde kanalizasyon şebekesi büyük oranda tamamlanmıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyiçi köy muhtarının çabasıyla kilit parke taş ile kaplanmıştır. Akçakocannın en eski ve en şirin yerleşkesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]