Kurugöl, Akçakoca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kurugöl
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Akçakoca
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 350 m (1.140 ft)
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 565
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81650

Kurugöl, eski ismi Kuruca Göl, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köy. Düzce ilinin Akçakoca ilçesinin güneybatı yönünde, şehirden 12 km. uzaklıkta ve deniz seviyesinden ortalama üç yüz elli metre yükseklikte, orman kenarında bir köy olan Kurugöl köyü, adını, köyün biraz yukarısında bulunan ve kışın göl halini almasına rağmen, yazın kuruyan ve çorak bir araziye dönüşen bir oluşumdan almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Devleti'nin birinci teşkilatlanma safhasında (14. asrın başlarında) Bolu Sancak Beyliği kurulmuş ve Akçakoca, o günkü Akçaşâr adıyla on beş köylü bir merkez olarak Bolu Sancak Beyliği'ne bağlanmıştır. On beş köyden biri, Kurucagöl'dür.

1700'lü yıllardan itibaren Kurucagöl, çeşitli sebeplerden dolayı boşaltılmış, terk edilmiş, sönmüştür. Ancak, 1800'lü yılların sonlarında, Doksan Üç harbi denilen Osmanlı Rus Harbi yenilgisinden sonra Ordu'nun çeşitli bölgelerinden Kurugöl'e birbirini izleyen göçler şimdiki Kurugöl nüfusunu oluşturmuşdur.

Kurugöl köyü, önceleri, köyün kuzeybatı yönünde bulunan Sarı yayla ve Yaylacık mahallelerini de içine alan tek bir muhtarlıktı. (Bu mahalleler, eski Kurugöl'den göçen insanlardan oluşmuştur.) Ancak daha sonra 1970'li yıllarda bu mahalleler Kurugöl'den ayrıldılar. Kurugöl şimdi, aşağısındaki, Dağ kanesi denilen mahalle ile birlikte, tek bir köy olarak varlığını sürdürmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün düğün, cenaze ve diğer gelenekleri kendi örf ve adetlerine göre halen sürdürülmektedir.

Yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz köyü olması nedeniyle, karalahana (Barbunyalı ve acı biberli) yemeği baş tacı olmakla birlikte, kuru yufkadan yapılan börek ve makarnası, mısır ekmeği, çeşitli turşuları, deresindeki hakiki mercan alabalığı oldukça bilinen yemekleridir, tabii ki kara lahananın envai çeşidi bunun içinde, kavurması, turşusu, sarması.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce iline 53 km, Akçakoca ilçesine 14 km uzaklıktadır.Yolları asfalt olup, oksijeni bol ormanları, asırlık kayın ağaçlarıyla süslenmektedir.Kurugöl Kanyonu'da bu köyde yer almaktadır.Adını bu köyden alan kanyona her yıl doğa yürüyüşü de düzenlenmektedir.Kanyon'da bir de şelale vardır.Kurugöl köyüne çıkıldıktan sonra, Akçakoca, Karasu, Kocaali, ereğli ve alaplı gibi bölgeler ayağınızın altında kalmaktadır.mutlaka yazın, ilkbahar ve sonbaharda gezilmeli ve görülmelidir. turistlik bir yerdir .bu güzelliği kaçırmayın.Eğer kış mevsiminde yolunuz bu köye düşerse, köyün hemen üst tarafında köye adını veren ve kışın havzası suyla dolup yazın kuruyan gölü görebilirsiniz.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurugöl'ün nüfusu hareketlidr. 1960'lı yılların başlarında ilk Düzce'ye göçen Hacı Hüseyin Biriktir'den sonra köy halkından fırsat ve imkân bulanlar, Düzce ve Akçakoca'da mesken tutmuşlardır.

Göçlerde köyün zor şartları tetikleyici unsur olmuştur. Hasat zamanı herkes arazisinin başına gelir, fındığını toplar, bakımını yapar ve gider.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 565
2000 116
1997 287

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurugöl Köyü halkının hemen hemen yüzde yüzü, geçimini fındıktan sağlamaktadır. Ne var ki fındığı kalkınmasında bir lokomotif olarak kabul eden köylü, Akçakca ve Düzce'ye yerleşmiş ve her biri kendine bir yol tutmuş, eğitime, sanata ve ticarete yönelmiştir.

Fındığı köyde popüler hale getiren, Balcı Ahmet'tir (Ö.1970). O'nun yetiştirdiği fındıklar bol ürün verince, diğerleri de mısır, buğday ve çavdar gibi tahıl ürünlerini geri plana iterek fındığa ağırlık vermişlerdir.

Arazilerin, önceleri başka bir tarıma elverişli olmadığı sanılıyordu. Ancak son zamanlarda alternatif tarım olarak meyveciliğe, özellikle armut ve kiviye ilgi artmaktadır.

Kurugöl’de arıcılığın özel bir yeri vardır. Köy coğrafyası arıcılığa son derece elverişlidir. Özellikle Kestane balı ve Acı bal (deli bal) Kurugöl köyünün adı ile şöhret bulmuştur. Arıcılk, gün geçtikçe köyde yaygınlaşmaktadır.

Ayrıca köyün değirmen deresi soğuk sularında ALABALIK yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]