Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Emir kdml (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.34, 18 Aralık 2016 tarihli sürüm (→‎Ekipmanları)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı
250px
Zodiak botunda SAT pankartını açan sualtı Taarruz komandoları (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı fotoğrafı)
Etkin 1963
Ülke  Türkiye
Bağlılık Türk Silahlı Kuvvetleri
Sınıfı Türk Deniz Kuvvetleri
Tipi Deniz Komando
Görevi Deniz korsanlarıyla mücadele, keşif-gözlem, sualtından sinsi taarruz
Büyüklük Tümen
Garnizon/Karargâh Ankara
Slogan

"Zoru hemen başarırız, imkansız ise zaman alır"

"SAT her zaman her yerde"
Savaşları Kardak Krizi, Kıbrıs Barış Harekatı

Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı veya SAT, Türk Deniz Kuvvetleri personeli olan subay ve astsubayların arasından seçilen, üstün yetenekli askerlerden oluşan, komando birliği.Soğuk savaş döneminde Amerika'nın önerisi ve yardımıyla 1963 yılında "Su Altı Komando" adı altında kurulmuştur.

Sualtı Taarruz Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetlerinin ilk ve tek komando birliği, misyonu ve özel kuvvet olması sebebiyle Dalgıç ve Sualtı Savunma Grup Komutanlığının bağlı bulunduğu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığından alınarak doğrudan Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığına bağlanmıştır.

25 Aralık 1995 tarihinde Figen Akat isimli bir Türk yük gemisinin Kardak kayalıklarında karaya oturmasının ardından gündeme gelen SAT komandoları, başarı ile 31 Ocak 1996 tarihinde Kardak Kayalıkları'na Yunan Komandolarının arasından sızmışlardır. (Bkz. Kardak Krizi) SAT komandolarının diğer önemli bir başarısı ise 7 Ocak 1993'te Lucky-S adlı uyuşturucu gemisini TCG Yıldırım gemisinin yedeğine almasını sağlayarak Pakistan'dan yola çıkan gemiyi Mısır karasularının dışından teslim alarak Türkiye'ye getirmişlerdir.

SAT Komando olabilmek için 50 haftalık SAT İhtisas Kursu'nu başarıyla tamamlamak gerekmektedir. SAT kursiyerlerinin zorlu 50 haftalık eğitimlerinin görüntülendiği Özel Tim adlı belgesel, TRT Belgesel kanalında yayınlanmıştır.

Ekipmanları