Stockholm Üniversitesi

Koordinatlar: 59°21′55″K 18°03′30″D / 59.36528°K 18.05833°D / 59.36528; 18.05833
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ana kampüste bulunan Arrhenius Laboratuvarı

Stockholm Üniversitesi (İsveççe: Stockholms universitet), Stockholm'deki bir devlet üniversitesidir. Dört fakültede 36.000'den fazla öğrencisi olması, onu İskandinavya'daki en büyük üniversitelerden birisi yapar. Dünyadaki en iyi 100 üniversitenin içinde kabul edilir. 1960'ta üniversite statüsünü almıştır ve İsveç'in en eski dördüncü üniversitesidir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1878 yılında, Stockholms högskola meraklı vatandaşlara açık doğa bilimleriyle ilgili derslere başlamıştır. Üniversite tarihindeki önemli olaylardan birisi Avrupa'nın üçüncü kadın profesörü olan Sofia Kovalevskaya'nın 1889'da matematik dersinde söz sahibi olmasıdır. Okul 1904'te resmî kurum statüsü kazanmıştır.

1960'ta resmî olarak İsveç'teki dördüncü üniversite olmuştur. Okulun Stockholm'un merkezinde kurulmuş olması öğrenciler için rahattır. 1970'ten bu yana üniversitenin çoğu faaliyeti şehrin kuzeyindeki Frescati ana kampüsü tarafından takip edilir.

Öğrenci Birlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2008'den önce üniversitenin Stockholm University Student Union (Stockholm universitets studentkår, SUS) adında sadece tek birliği vardı. Ama 2008'den bu yana bilgisayar ve sistem bilimi öğrencilerinin ve öğretmenlik öğrencilerinin DISK ve The Teacher's College's Student Union" (Lärarhögskolans studentkår) adında birbirinden bağımsız birlikleri var. Hukuk öğrencilerinin de Studentkåren vid JMK birliği vardır.

Önemli mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıralama[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya üniversitelerinin akademik sıralamasında 81. sırada yer alır. THE–QS Dünya Üniversite Sıralamalarında ise dünya çapında 178. sıradadır.

Stockholm Üniversitesi'ne toplu taşıma[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversiteye ulaşmanın birçok yolu vardır. Ana kampüs Frescati yeraltı metro istasyonunun hemen yanında yer almaktadır. Şehrin üniversiteye uzak yerlerinden trenle gelenler için de Roslagsbanan hattındaki tren de kampüse yakın yerden geçmektedir. Şehir otobüsleriyle de ulaşım olanağı vardır.

Bilgisayar Bilimi kampüsü Kista'da, Kista adındaki yeraltı metro durağına çok yakındır. Öğretmen Öğrenciler Kampüsü de yeraltı Thorildsplan durağına yakındır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

http://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_University 10 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]