Aziz Mihail Katedrali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(St. Michael Katedrali sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
St. Michael Katedrali
St.Michael Katedrali
St.Michael Katedrali
Konum Belgrad
Ülke  Sırbistan
Mezhep Ortodoksluk
Durum Aktif
İşlev Kilise
Mimarı Adam Friedrich Kwerfeld
Mimarî tarz Neoklasisizm ve geç barok
Temel atma 1837 (1837)
İnşaat bitimi 1840

St. Michael Katedrali (Sırpça: Саборна Црква Св. Архангела Михаила, Saborna Crkva Sv. Arhangela Mihaila) Belgrad'ın merkezindeki bir Sırp Ortodoks Kilisesi'dir. Sırbistan'daki en önemli ibadet yerlerinden birisidir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Petar'ın taç giyme töreni, 21 Eylül 1904

Katedral, Miloš Obrenović'in isteği üzerine Pancevo'lu mimar Adam Friedich Kwerfeld tarafından tasarlanmış ve inşaası 1837 ile 1840'a kadar sürmüştür. Kilise geç barok unsurlarıyla klasisizm tarzında inşaa edilmiştir. Kilise, St. Michael'e adanmıştır. Altın kaplama ikonostasisler, duvarlar ve kemerlerin üzerindeki ikonlar 19.uncu yüzyılın en ünlü Sırp ressamlarından biri olan Dimitrije Avramović tarafından boyanmış ve yapılmıştır.

Kilisenin en önemli yeri ise hazinedir. III. Stephen Uroš ve Stefan Štiljanović'ın kutsal emanetleri ve yanı sıra Obrenović Hanedanı'ndan Sırp hükümdarların (Miloš Obrenović, III. Mihailo Obrenović ve II. Milan Obrenović) mezarları bulunmaktadır.

Sırp Ortodoks Kilisesi Patrikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırp Ortodoks Kilisesi Patrikliği
Katedral

Patriklik, Viktor Lukomski tarafından tasarlanmış inşaası 1934'den 1935'e kadar sürmüştür. Katedralin karşısında yer almaktadır. Üst cephede bir nişin içinde Yahya'nın mozaiği bulunmaktadır. Binanın doğu bölümünde St. Simeon'a adanmış bir şapel bulunmaktadır. Ohrid'li ustaların yağtığı oymalı ikonostatisler vardır ve Vladimir Predojević tarafından 1935 yılında ikonlar boyanmıştır.
St. Michael Katedrali Sırp Cumhuriyeti tarafından korunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

https://en.wikipedia.org/wiki/St._Michael%27s_Cathedral_(Belgrade)