St. Anne's Kolej, Oxford

Vikipedi, özgür ansiklopedi
St. Anne's Kolej
St Anne's College
LatinceCollegium Sanctae Annae
Slogan Consulto et audacter (Maksatlı ve cesur)
Kuruluş Oxford Ev Öğrencileri Cemiyeti (1879-1942);
St. Anne's Cemiyeti (1942-1952)
Eski isim(ler)i Oxford Ev Öğrencileri Cemiyeti;
St. Anne's Cemiyeti
Başkan Dr. Robert Chard
Lisans öğrencileri 444
Lisansüstü öğrencileri 250
Konum Woodstock ve Banbury Yolu, Oxford, İngiltere, Birleşik Krallık
Web sitesi st-annes.ox.ac.uk
Logo St-Anne's College Oxford Coat Of Arms.svg

St. Anne's Kolej, Oxford Üniversitesi'nin kolejlerinden bir tanesidir. Başta kız koleji olarak kurulmuş olup, 1979'dan beri karma eğitim vermektedir.[1] 1879 yılında Oxford Ev Öğrencileri Cemiyeti adıyla kurulan müessese 1952 yılında kolej ismini almış; bugün neredeyse eşit sayıda erkek ve kadından oluşan 450 lisans ve 200 lisans üstü öğrencisiyle Oxford'un en büyük kolejlerinden biri olmuştur. Kolej ilerici fikirleri savunması, hem beşeri bilimler, hem fen bilimlerindeki başarısı, farklı üsluplardaki mimarisi ve Oxford'un en büyük kolej kitaplığı olan kütüphanesi ile bilinir.

Kolej Woodstock ve Banbury Yolu'ndaki Victoria devrine ait evlerin alınmasıyla kurulmuş ve genişlemiştir. Kuzey Oxford'daki bu yerleşke Jericho, Park Town gibi mahallelerle bitişiktir.

Ekim 2016'da eski Metropolitan Emniyet Müdürü Yardımcısı Helen King, teşkilattan ayrıldıktan sonra kolejin müdürlüğü görevine seçilmiştir.[2] Nisan 2017 tarihinde görevini Tim Gardam'dan devralacaktır.[3] 2013–14 itibarıyla kolejin toplam mal varlığı 37 milyon £'dir.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugünkü St. Anne's Kolej, hayatına kadınların eğitimine izin veren ilk Oxford kurumu olan Kadınların Eğitimi Derneği adıyla başlamış (bkz. Lady Margaret Hall, Oxford), daha sonra Oxford Ev Öğrencileri Cemiyeti adını almıştır.[4] 1942 yılında kuruluş St. Anne's Cemiyeti adını almış, 1952 itibarıyla imtiyazname alarak kız öğrencileri kabul eden bir kolej olmuştur. St. John's Kolej'in bağışladığı topraklar üzerinde kurulduğu rivayet edilse de, kolejin yerleşkesi var olan evlerin ve konutların öğrencilerin kullanımı için satın alınmasıyla aşama aşama elde edilmiştir.[5]

The Ship dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolej mezunlarına gönderilen yıllık derginin adı The Ship'tir.[6] Hâlâ Oxford Ev Öğrencileri Cemiyeti'yken, kolejin ilk ortak salonu Oxford'un merkezindeki Ship Sokağı'ndaydı.[4]

Yerleşkesi ve binaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Portörün kulübesinin yanındaki Ruth Deech Binası.

Yerleşke[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolejin batısı ve doğusunda Woodstock Yolu ve Banbury Yolu, kuzeyindeyse Bevington Yolu bulunmaktadır. Kolejin eskiden lisans öğrencilerinin konaklayabilmesi için kiraladığı, kimi Oxford Ev Öğrencileri Cemiyeti'ne ait bir dizi ev bulunuyordu. Bunlar çoğunlukla satılarak, 2005 yılında tamamlanan Ruth Deech Binası için sermaye oluşturulmuştur. Yerleşkede kolejin tüm idari ve akademik binaları, lisans öğrenci lojmanları ve Oxford'un en büyük yemek salonlarından bir tanesi bulunmaktadır.

Lisans öğrenci konutları[değiştir | kaynağı değiştir]

St. Anne's lisans öğrencileri üç yıl boyunca kolejde konaklayabilme imkânına sahiptir. St. Anne's lisans öğrencileri kolejin sahibi olduğu 14 Victoria devri evinde ve altı yatakhanede yaşayabilir. Bu evlerde aynı zamanda kolej barı, derslikler, kolej spor salonu ve bir çamaşır odası bulunur.

Hartland House[değiştir | kaynağı değiştir]

Hartland House

Sir Giles Gilbert Scott'ın tasarladığı Hartland House (Hartland Evi) kolej için yapılan ilk binadır. 1937 yılında tamamlanmış, 1973 yılında ek bir bölüm inşa edilmiştir. Kütüphane, küçük ve büyük ortak salonlar ve idari ofisler bu binada yer almaktadır.

Ruth Deech Binası[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılında tamamlanan Ruth Deech Binası,[7] kolejin en yeni binasıdır. Alt katında çeşitli konferans imkânlarına (Tsuzuki amfisi, seminer salonları ve yemek salonları), üst katta ise yeni kolej kafeteryası ve 113 banyolu öğrenci odasına sahiptir.

Yeni kütüphane ve akademik merkez[değiştir | kaynağı değiştir]

2016 yılında tamamlanacak olan yeni kütüphane ve akademik merkez, 1966 yılında yapılan ve 2005 tarihine kadar kolej kafeteryası olarak hizmet veren eski Founders' Gatehouse (Kurucular Kapıcı Kulübesi) yerine inşa edilmiştir.[8][9]

Rayne ve Wolfson Binaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Wolfson Binası

1964'te tamamlanan Rayne ve Wolfson Binaları, listelenmiş binalar arasındadır. Tasarım olarak neredeyse birbirinin aynısı olan iki binanın alt katında idari ofisler, üst katlarında ise öğrenci odaları bulunur.

Claire Palley Binası[değiştir | kaynağı değiştir]

1992 yılında tamamlanan, eski kolej müdürü Claire Palley'nin isminin verildiği bina, banyolu odaların olduğu ilk yatakhaneydi. Mary Ogilvie Dersliği de bu binadadır.

Trenaman House[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 yılında tamamlanan Trenaman House binasının alt katında ortak kullanılan tesisler, 2008 yılından beridir de St. Anne's Kafeteryası (STACS) bulunmaktadır. Binaya kolejin altıncı müdürü (1966–1984) olan Nancy Trenaman'ın adı verilmiştir.

Yemek salonu[değiştir | kaynağı değiştir]

1959 yılında tamamlanan yemek salonu 300 kişiliktir ve Oxford'un en büyük salonlarından biridir. Yemek salonunda hafta içi üç öğün yemek çıkar; hafta sonları ise yalnızca "brunch" servis edilir. Kolej toplantıları (kolej içi sınavları) ve zaman zaman "bop" adı verilen kostümlü partiler bu alanda gerçekleştirilir.

Diğer tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılında Eleanor Plumer House adını alan No. 35 Banbury Yolu'ndaki evde orta ortak salon, çalışma alanı ve bilgisayar odası, mutfak ve lisans üstü öğrenci yatakhaneleri bulunur. Victoria devrinde yapılmış dört diğer evde derslikler, seminer salonları, prova salonları ve kolej ofisleri bulunur.

Robert Saunders House[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 yılında yapılan Robert Saunders House, Oxford'un kuzeyindeki Summertown'da toplam 80 lisans üstü öğrenciye konaklama imkânı sunmaktadır. Kolejin mali işlerini kuvvetlendirmek için çok çalışan eski veznedarlardan birinin adı verilmiştir.

Gelenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolejin mevcut çok az geleneği vardır, şapeli olmayan ender Oxford kolejlerinden bir tanesidir (diğerleri St. Catherine's ve Kellogg Kolej'dir). Resmi yemekler iki haftada bir gerçekleştirilir. Üniversiteye kabul töreni (matriculation) ve bazı kolej yemekleri dışında cüppe çok giyilmez. Kolejin maskotu bir kunduzdur.

Kolej duası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolej duası, kurucu üyelerden klasikler hocası Margaret Hubbard tarafından yazılmıştır. Müdür şu Latince sözcükleri okur: Quas decet, (deo) gratias agamus. Amen. Tanrı anlamına gelen deo dini ya da seküler amaçlara göre duaya eklenir.

Spor kulüpleri ve dernekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolej tüm büyük sporlarda yarışmakta ve "cupper" adı verilen kolejlerarası turnuvalarda yer almaktadır. Lig maçları kolej yakınındaki University Parks'ta, ya da kolejin Woodstock Yolu'ndaki sahalarında gerçekleştirilir. St. Anne's Kolej Tekne Kulübü (SABC) hem erkekler hem kadınlar müsabakalarında başarılı olmuş, takımın çoğu üyesi üniversiteyi diğer üniversitelere karşı temsil etmiştir. Isis Nehri üzerinde Christ Church Çayırı üzerinde yer alan kolej kayıkhanesi St. Hugh's ve Wadham kolejleri tarafından paylaşılmaktadır. St. John's Kolej ile birlikte güçlü ragbi takımıyla bilinen kolej 2014 yılında şampiyon olmuştur.[10][11] Kolejin kriket takımı "Beavers" (Kunduzlar) lakabını taşımaktadır. St. Anne's'in toplu olarak Mint Green Army (Nane Yeşili Ordu) adıyla bilinen bir dizi kolej futbol takımı vardır ve koleji tüm liglerde temsil eder. Wadham Kolej'le sıkı bir rekabet içindedir.

Müziğe önem verilen kolejde solistler ve müzisyenler çeşitli gruplarda etkinlik gösterebilir. Kolejin sekülerliğine uygun olarak bir kilise korosu bulunmasa da, Stacapella adında haftada bir prova yapan gayriresmî bir "akapella" grubu bulunmaktadır. Grup aranjmanları müzik öğrencileri tarafından yapılan popüler ve folk müzik şarkılarını söyler ve şu anda Joseph Bungabunga-Fell tarafından yönetilmektedir. Kolejde profesyonel müzisyenlerin yer aldığı resital dizisini ve yaylı orkestrasının etkinliklerini devam ettiren müzik yönetmeni Dr. John Traill'dir.

Kolejin STAGS (St. Anne's Jeoloji Cemiyeti) isimli jeoloji kulübü, kolejin yer bilimleri öğrencilerinin sosyal etkinliklerinin merkezidir. Kolejin klasikler cemiyeti her dönem Brasenose Kolej ile ortak sempozyum düzenler ve iki yılda bir Cornwall'daki Lamledra'yı ziyaret eder.

Ünlü St. Anne's kişileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Berlin Filarmoni Orkestrası'nın eski kondüktörü Sir Simon Rattle, kolejin mezunları arasındadır.

Liberal Demokrat parti Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey milletvekili (2005–2015), eski Kraliyet Hazine Baş Sekreteri Sir Danny Alexander; karşılaştırmalı dinler üzerine yazan Karen Armstrong; The Guardian ve New Statesman yazarı gazeteci Jackie Ashley; sanat tarihçi Wendy Beckett; The Daily Beast ve The New Yorker editörü Tina Brown; Exeter Kolej eski rektörü Frances Cairncross; antropolog Dame Mary Douglas; eski sosyete güzeli, IRA üyesi ve sanat eseri hırsızı Rose Dugdale; Bridget Jones dizisinin yazarı Helen Fielding; Amerikan Sapığı filminin Kanadalı yönetmeni ve senaristi Mary Harron; Skandal romanının yazarı Zoë Heller; Mr Hudson sahne isimli R&B ve pop sanatçısı Ben Hudson; Howl'un Yürüyen Şatosu'nun yazarı Diana Wynne Jones; İskoçya'nın Son Kralı yönetmeni Kevin Macdonald; Berlin Filarmoni Orkestrası (2002–2016) ve Londra Senfoni Orkestrası'nın (2017–) kondüktörü Sir Simon Rattle; Amerikalı yazar, edebiyat teorisyeni ve siyasi eylemci Susan Sontag kolejin ünlü mezunları arasındadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Statement of Values". About St Anne's College. St Anne's College. 2009. 30 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2010. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2016. 
 4. ^ a b "St Anne's History". About St Anne's College. St Anne's College, Oxford. 30 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2011. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 4 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 21 Aralık 2016. 
 6. ^ "The Ship". Alumnae & Friends. St Anne's College, Oxford. 7 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2011. 
 7. ^ "St Anne's College Opens New Building" (PDF). Conference Oxford Newsletter. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2008. 
 8. ^ "Library and Academic Centre, St Anne's College". ridge.co.uk. 16 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2016. 
 10. ^ "Saints Win Cuppers In Dramatic Finale". ourfc.org. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2016. 
 11. ^ "Saints stun Teddy Hall in last gasp Cuppers victory". Cherwell.org. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]