Kellogg Kolej, Oxford

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kellogg Kolej
Kellogg College
Harita
Kuruluş1990
BaşkanJonathan Michie
Lisansüstü öğrencileri905 (Aralık 2015)
KonumBanbury Yolu, Oxford, İngiltere, Birleşik Krallık
Web sitesikellogg.ox.ac.uk

Kellogg Kolej, Oxford Üniversitesi'nin yüksek lisans öğrencilerine açık kolejlerinden bir tanesidir. 1990 yılında Rewley House adıyla eğitim faaliyetine başlayan Kellogg, üniversiteye bağlı 36. kolej olup ve öğrenci sayısına göre en büyüğüdür. Nüfus Yaşlanması Enstitüsü ve Yaratıcı Yazarlık Merkezi gibi araştırma merkezlerine ev sahipliği yapan kolej, Oxford'un hayat boyu öğrenme programıyla yakından bağlantılıdır.

Üniversitenin çoğu yüksek lisans kolejinde olduğu gibi, Kellogg Kolej de öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında resmi bir ayrımın olmadığı eşitlikçi bir yaklaşıma sahiptir. Kolejde öğretim üyelerine ait bir "yüksek sofra" yoktur ve duası Galce olmasıyla Oxford Üniversitesi kolejleri arasında benzersizdir.

Kolejin başkanlığını yapan Jonathan Michie, aynı zamanda Yenilik & Bilgi Alışverişi Profesörlüğü yapmakta ve Oxford Hayat Boyu Öğrenme Bölümü'nün yöneticiliğini devam ettirmektedir. Michie, kolejin kurucusu Geoffrey Thomas'tan görevi devralmıştır.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kellogg Kolej, kurulduğunda Oxford Üniversitesi'nde yarı zamanlı okuyan öğrencilere ev sahipliği yapmaktaydı; bugün de koleje giren öğrencilerin büyük çoğunluğu bir yandan okurken, bir yandan mesleklerine devam etmektedir. Kolej erişilebilirlik, şeffaflık ve kapsayıcılık ilkelerine bağlıdır. 2015 Michaelmas dönemi itibarıyla kolejin 905 öğrencisi bulunmakta, bu sayının 231'i tam zamanlı, 674'ü yarı zamanlı olarak eğitimini sürdürmektedir.[1]

Kolej 1 Mart 1990 tarihinde Rewley House adıyla kurulmuş, 1 Ekim 1994'te W. K. Kellogg Vakfı'nın yıllardır yapmış olduğu katkılara duyulan minnetin bir nişanesi olarak Will Keith Kellogg'un adını almıştır.[2] Kolejin üniversitenin hayat boyu öğrenim, tıp, eğitim, bilgisayar bilimi ve hukuk bölümleri ile meslek eğitimi ve yarı zamanlı öğrenim alanlarında faaliyet gösteren bölümlerle yakın bağlantısı bulunmaktadır. Hayat Boyu Öğrenme Bölümü'nün müdürü, memuriyeti boyunca Kellogg Kolej'in başkanlığını da yapmaktadır.[3]

Kolejin kuruluşu, 1870'lerde gerçekleşen üniversite genişleme hareketinin başlangıcına uzanmaktadır. 1878 yılında Arthur Johnson, "Oxford Genişleme Konuşmaları"nın ilkini yapmıştır.[4] Bu hareket 1850'lerde hız kazanan Oxford'u özgürlükçüleştirme hareketinden doğmuştu. Bunun bir sonucu olarak üniversite Anglikan protestanlara ve yoksul ailelerden gelen erkek ve kadınları kabul etmeye başlamıştı. Kellogg'un tarihi zeminini oluşturan da bu harekettir. Oxford Genişleme hareketi, "Oxford'u kitlelerle buluşturma"yı başarmıştır. Bu konuşmalar ülkenin her yerinde belediye sarayları, halk kütüphaneleri ve köy dersliklerinde yapılmıştı. Genişleme hareketinin sosyal ve siyasal amaçları vardı. Kamunun bilgi sahibi olduğu bir demokrasi oluşturmak amacıyla, kitlelerin eğitilmesini savunuyordu.

Kellogg Kolej 2011 yılında "reşit" olmuş,[5] Mart 2015'te 25. yaşını kutlamıştır.[6]

Binaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Banbury Yolu no. 62'deki bina

Mayıs 2004'te kolej, kuzey Oxford'da Banbury Yolu ve Bradmore Yolu arasında, Wellington Meydanı'na 10 dakika yürüyüş mesafesinde yeni bir yerleşkeye taşınmıştır. Victoria devri üslubuyla yapılmış binalar yenilenerek yemek salonu, lojman, ofis, eğitim tesisleri ve araştırma alanları yapılmıştır. Kolej ofisleri Nisan 2006'da Banbury Yolu'ndaki binaya taşınmıştır.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 yılındaki Oxford-Cambridge ragbi derbisinde galip gelen Oxford takımında yedi Kellogg öğrencisi bulunuyordu. University, Keble ve St Edmund Hall kolejlerinden gelen ikişer öğrencinin yanında üniversiteyi en çok temsil eden kolej Kellogg olmuştur.[7]

Kellogg öğrencileri aynı zamanda Cambridge ile yapılan kürek yarışmalarında da yer alırlar. Kolej mezunu Paul Bennett, 2016 Olimpiyatları'nda Birleşik Krallık'a altın madalya getirmiştir.

Bilinen üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolejin meşhur mezunları arasında Nepalli-Hint yazar Prajwal Parajuly, aktris Ruby Wax, Hong Kong doğumlu oyun yazarı Jingan Young bulunmaktadır.

Geçmişte ve günümüzde koleje bağlı öğretim üyeleri arasında Sri Lanka İnsan Hakları Komisyonu üyesi Radhika Coomaraswamy, Gülün Adı ve Foucault Sarkacı romanlarının yazarı Umberto Eco, 2000 yılı Kyoto İleri Teknoloji Ödülü sahibi Sir Tony Hoare, romancı P. D. James ve Oxford Üniversitesi'nin rektör yardımcısı Louise Richardson bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Student Numbers 2015" (PDF). Oxford University Gazette. 146 (5124 Supplement (1)). s. 350. 10 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2016. 
  2. ^ "Education Snap, crackle and cash". BBC News. 12 Ekim 1998. 11 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2010. 
  3. ^ University of Oxford. Regulations for Kellogg College. Council Regulations 10 of 2002 11 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., sec. 2, subsec. 1.
  4. ^ Podcasts from the University of Oxford 26 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: Lectures and seminars, by guest lecturers, at Kellogg College.
  5. ^ University of Oxford http://www.ox.ac.uk/media/news_stories/2011/112303_1.html 26 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ Kellogg College http://www.kellogg.ox.ac.uk/discover/news/our-silver-anniversary-25-years-of-kellogg-college/ 13 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  7. ^ Rupert Mercer. "Varsity Squads Announced". The Tab Cambridge. 6 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]