Sorbitol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sorbitol
Sorbitol.png
Sorbitol-3D-balls.png
Tanımlayıcılar
CAS numarası 50-70-4
PubChem 5780
DrugBank DB01638
MeSH Sorbitol
ChEBI 17317
ATC kodu A06AD18,Şablon:ATC Şablon:ATC Şablon:ATC
SMILES
InChI
ChemSpider 96680
Özellikler
Molekül kütlesi 182.17 gr/mol
Yoğunluk 1.489 gr/cm³
Erime noktası

95°C

Kaynama noktası

296°C

Çözünürlük (su içinde) 2350 gr/L
Tehlikeler
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
2
0
Parlama noktası 100°C
Öztutuşma
sıcaklığı
150°C
Belirtilmiş yerler dışında verilmiş olan veriler, Standart sıcaklık ve basınçtadır. (25 °C, 100 kPa)
Bilgi kutusu kaynakları

Sorbitol, insan vücudunun yavaş yavaş metabolize ettiği tatlı bir tada sahip şeker alkolü.

E420: Sorbitol[değiştir | kaynağı değiştir]

  • E420 (i) Sorbitol
  • E420 (ii) Sorbitol şurubu

Kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Elma, kuru erik, kiraz ve üzüm gibi taneli ve tanesiz birçok meyvede bulunan doğal bir karbonhidrat alkolüdür. Ticari olarak glikozdan (dekstrozdan) üretilir. Dextrozun (glucose) katalitik hidrojenasyonu ile elde edilen bir polyol (şeker alkolu) dür.

Üretim metotları[değiştir | kaynağı değiştir]

Katalitik hidrojenasyon, elektrokatalitik hidrojenasyon, enzimatik olmak üzere 3 kategoridir. Ekonomik durum söz konusu olduğunda Katalitik hidrojenasyon su an için en kabul görenidir. Dextrozun Yüksek basınç (40-100 bar) ve yüksek sıcaklıkta (100-170 °C) de Raney nikel veya ruthenium katalizör eşliğinde hidrojenle doyurulması ile sorbitol elde edilebilir. 2.6 kcal/gr kaloriye sahiptir. Yüksek dozda kullanımı laksatif etki gösterebilir (kullanıcının yaş, kilo ve metabolizmasına bağlı olarak). Dişte plaka oluşumuna sebep vermediğinden diş dostu olarak kullanılabilir. Çözünme entalpisi ekzotermik olduğundan ağızda ferahlık hissi vermektedir.

Fonksiyon ve özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Stabilizör, düşük kalorili tatlandırıcı ve hacim arttırıcı özelliktedir.

Ürünler: Birçok unlu mamüllerde ve şekerleme ürünlerinde kullanılır.

Kabul edilebilir günlük alım miktarı[değiştir | kaynağı değiştir]

E420'nin alımı ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur; ancak, 1 yaşından daha küçük bebekler için kullanımına izin verilmez, çünkü şiddetli bir ishale neden olabilir.

Yan etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sorbitol, vücut tarafından kısmen emilir ve fruktoz gibi metabolize edilir; kalan bölümü ise kalın bağırsakta fermente edilir. Fermantasyon boyunca üretilen gazlar, midede gaz toplanmasına ve şişmeye neden olur. Sorbitolü tolere edemeyen insanlarda müshil etkisi görülebilir. Normal olarak kullanılan konsantrasyonlarında herhangi bir yan etkisi yoktur; fakat sorbitolü tolere edemeyen insanlarda, 5 gram alımında dahi gaz oluşumu görülür. Yan etkiler normal olarak tek bir dozda 25- 30 gram sorbitol alımından sonra meydana gelir. Bu miktar, yukarıda sözü geçen gıdalar (unlu mamül, şekerleme) için kullanılan normal miktardan çok yüksektir.

Kullanımındaki sınırlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sorbitol bütün din grupları, yalnızca et yemeyen vejeteryenler ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejeteryenler tarafından tüketilebilir. Karbonhidrat alkolü tanımı kimyasal bir tanımlamadır; sorbitol, alkol (etanol) içermez.