Soğukpınar, Görele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Soğukpınar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Görele
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 479
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28800
Resmî site
[1] -

Soğukpınar, Giresun ilinin Görele ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 77, Trabzon'a 80, Görele ilçesine 30 km uzaklıktadır. Görele ilçesinin en uzak köylerinden biri olup iki dağın arasında kurulmuştur. Köy etrafı Giresun dağlarıyla çevrili olduğu için aşırı yağış almaktadır. Ormanların arasından akan dereler ve muhtelif şelaleleriyle, 'Böğürtlen' denilen mesire yeriyle, 'Çayır' düzlüğüyle, 'İn Oluğu' denilen berrak suyuyla güzel bir yayla köyüdür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul, Rize, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ ve Hamburg (Almanya) başta olmak üzere, dünyanın ve Türkiye'nin birçok yerine dağılan gurbetçileri vardır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 385
2007 675
2000 479
1997 469

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde birleştirilmiş sınıf, beş yıllık eğitim veren ilköğretim okulu vardır. Okuldaki öğrenci sayısı az olduğu için öğrenciler tasıma servisi ile Karlıbel İlköğretim Okulu'na gitmektedir. Köyde, her hanenin birbirinden bağımsız içme suyu sistemi vardır ancak merkezi bir kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Köy muhtarlığı, tabii PTT acentesi görevi yapmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol çakıllanmış olup köyde her evde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde Turkcell ve Vodafone şirketine ait mobil telefon vericisi mevcut olup Turkcell ve Vodafone hatlı telefonlarla köyün her yerinden sınırsız iletişim sağlanmaktadır. Köyün iki tane camisi, 2 dairelik öğretmen lojmanı, 2 tane de imam lojmanı vardır. Köyün Doğankent, Çanakçı ve Görele ilçelerine yol bağlantısı vardır. Ayrıca bütün mahallelerin stabilize yolu mevcuttur.

Köydeki birçok mahalle yolu, köprü, çeşme gurbetçilerin ve köyde yaşayanların desteğiyle yapılmış keza köyün camileri de onların desteğiyle onarılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]