Dedeli, Görele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dedeli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Görele
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 92
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28800

Dedeli, Giresun ilinin Görele ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dedeli a köyünün ne zaman ne şekilde oluşturulduğuna dair elimizde şu anda kesin bilgiler yoktur. Ancak kesin olmayan söylentilere göre köy 1800 yılların başlarında Geciroğlu hacı ibrahim ve Kirmanoglu Hacı Ömer tarafından kurulmuştur... Söylentiler bu yöndedir.Dedeli köyü Görele ye 7 km uzaklıkta Çanakçı ilçesi yolu üzerinde çanakçı deresi havzası üzerinde kurulu bir köydür. 30.10.1997 tarihine kadar eski imatlı, yeni inanca köyüne bağlı bir mahalle iken; bu tarihten itibaren köy statüsüne gelmiştir.

Dedeli köyünün ismi net olarak bilinmemesine karşın; yöremizde geçmişte Çepni, alevi kültürünün etkin olması nedeniyle bu kültürle bağlantılı olduğu düşünülmektedir. köy 1997 yılında 71 hane 92 nüfusa sahiptir. 2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 159 kişi olarak saptanmıştır. dedeli koyu sefaatli il merkezine bagli

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bir cami, göç nedeniyle öğrencisizlikten kapatılmış bir ilk okul, çanakçı deresi üzerinde bir adet Değirmen köyü Terziali ve diğer köylere bağlayan asma köprü, 22 adet mezarlık bulunmaktadır. Kullanabilir toprakların kıt ve engebeli olması nedeniyle, köyün ortak mezarları dolmuş, bunun üzerin~ her aile neredeyse kendi topraklarını mezarlığa çevirmiştir. Köyde bulunan sülaleler şunlardır: Geciroğulları, Kirmanoğulları, Işkınoğulları, Yılmazlar, Arslanlar, Kodallar ve Dedeler'dir. Dedeli köyünün bu sülaleleri hemen hemen bir birleriyle akrabadır. Yıllardan beri en küçük bir olay dahi olmadan sulh içinde yaşamlarını sürdürmüşlerdir ve sürdürmeye devam etmektedir.. İnsanları yardım sever sıcak kanlıdır. Dedeli köyünden Hüseyin Arslan (ö. 1981) ve Vahdet Kirman (ö. 1978) İstiklal Savaşı'na katılarak gazi olmuştur. Köyden 3-4 kişi de bu savaşlardan geri dönmemiştir.

Köyün okuma yazma oranı yüksektir. Birçok kişi çeşitli memuriyetlerde görev yapmış ve yapmaktadırlar. Ressam Altunay Geciroğlu ve İstanbul Bahçeköy Belediye Başkanı Mustafa Başaran Dedeli köyündendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun il merkezine 67 km, Görele ilçesine 7 km uzaklıktadır. Dedeli köyüne komşu köyler ise Terziali, İnanca Ünlüce ve Karadere köyüdür.

Dedeli köyü doğal güzellikleri hat safhada olan bir köydür. Köyün hemen altından geçen çanakçı deresi köye ayrı bir güzellik katmaktadır..bu derede ticari olmayan balık avcılığı yapılmaktadır. Derenin havzası oldukça geniştir. Çimenlerle kaplıdır. Son dönemlerdeki evsel ve kanalizasyon atıklarının artması yetkililerin bu konuda yeterli önlemi almaması nedeniyle, hem dere kirlenmiş, hem de balıklarda azalma olmuştur.

Köye son yıllarda, ceylan ve yaban keçilerinin inmesi ayrı bir güzellik katmışlardır. Bu hayvanlar yörede elik keçi diye adlandırılarak, kutsal sayılmakta, herhangi bir zarar verilmemektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 159
1997 92

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi fındığa dayalıdır.Bunun yanın da meyve yetiştirildiği de mevcut olup bu meyvelerin ekonomik değeri bulunmamaktadır. Meyvelerin değersizliğinden değil geçmiş dönemler gibi alıcısı bulunmadığındandır. Köyde birkaç aile küçük baş hayvan yetiştiriciliği yapmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu var öğrenci satısının yetersizliğinden kapalı, fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]