Gültepe, Görele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gültepe
—  Köy  —
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Görele
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 520 m (1.706 ft)
Nüfus (2000)http://www.gultepekoyu.net
 - Toplam 135
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu
Posta kodu 28800
İnternet sitesi:

Gültepe, Giresun ilinin Görele ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gültepeköyü; 24.10.1998 yılında Maksutlu Köyünden ayrılan Orta (Kandahor) Mahalle, Karadere ve Şalaklı köylerinden ayrılan Güney Mahalle, Aşağı Boğalı köyünden ayrılan Kıran Mahalle ve Kudret Mahallelerinin birleşmesiyle tüzel kişiliğe kavuşmuştur. Gültepeköyü’nün merkezi Kandahor adıyla bilinen Orta Mahalle’dir. Gültepeköyü ve çevre köylere yerleşim gayrimüslimler ile başlar. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi ile bölgeye Türk boyları yerleşmeye başlamıştır. Günümüzde köyde yaşayan sülaleler; 1833 yılından sonra yerleşen, Oğuz Türklerinin Çepni ve Türkmen boylarıdır.

Gültepeköyü’ne ilk gelen sülaleler Orta Mahalle ve Güney Mahallede Selimoğulları ve Çötenoğulları, Kıran Mahalle ve Kudret Mahallesinde Balcıoğulları ve Horuzoğulları’dır. Daha sonra Gültepeköyü’ne yerleşen sülaleler; Furmacıoğulları, Köneçoğulları, Ustaoğulları, Kuyucuoğulları, Küçükoğulları, Odabaşoğulları, Kuruoğulları, Kepçeoğulları, Kadıoğulları, Hacıömeroğulları ve Salihoğulları’dir.

Bu sülalelerin çoğunluğu, Kelkit ırmağının bir kolunun doğduğu, Gümüşhane İlinin ilçesi olan Kürtün’ün; Beşir, Elmalı, Harıt ve Şadı köylerinden gelmişlerken, bazı sülaleler de Trabzon civarı ile Şalpazarı ilçelerinden gelmişlerdir.1914 Yıllında Osmanlı-Rus savaşının başlamasıyla Gültepeköyü’nden birçok insan Espiye’ye göç etmişlerdir. 1914-1916 Yılları arasında Espiye’de yaşamak zorunda kalmışlardır. Bu yıllarda birçok genç askere alınmış, çeşitli cephelere gönderilmiş, bir kısmı şehit olurken bir kısmı da kayıp olmuştur. Çok sayıda çocuk yetim kalmıştır. Espiye’de yaşayanlar; açlık, salgın hastalık sonucunda hayatlarını kaybetmişlerdir. Ermeni ve Rusların baskılarıyla Gültepeköyü’nde çok dramlar yaşanmıştır. Rusların çekilmesiyle Gültepeköyü’ne dönüş başlamış, dönüş sonrası çok sefillikler yaşanmıştır. Buna rağmen geride kalan büyüklerimiz el ele vererek yeni bir nesil meydana getirmişlerdir. 1833 Yıllarında halk; mısır, arpa, buğday, kartopu, üzüm ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktaydılar. 1880 Yıllarında son kalan gayrimüslimler de mübadele ile sahil bölgelere göç etmesiyle fındık tarımı yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde Gültepeköyü’nde fındık tarımı yapılmaktadır. Her aile taze olarak tüketilen çeşitli yaz ve kış sebzelerini kendi ihtiyacı kadar yetiştirmektedir. köyün MAHALLELERİ ŞUNLARDIR; 1-GÜNEY MAHALLE, 2-ORTA MAHALLE (KANDOHOR), 3-KIRAN MAHALLE, 4-KUDRET MAHALLE

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. UNNATMA PANCAR CORBASI TİRMİT MANTARI GİBİ YABANI MANTAR CESITLERI COK SEVILIR VE YENİR..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline köy merkezinden 78 km, Görele ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 135
1997 166

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Başlıca gelir kaynağı fındıktır. Köyde her türlü sebze ve meyve yetişmektedir, yalnız arazi yapısı çok engebeli olduğu için ancak ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda üretim yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu 2 adettir.Fakatöğrenci sayısı az olduğundan okullar muhtarlık ve misafirhane olarak kullanılmaktadır.Öğrenciler taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır,doktor hemşire ve ebe olmadığı için kapalıdır. Köye ulaşımı sağlayan yol beton olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]