Gültepe, Görele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gültepe
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Görele
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 520 m (1.700 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 135
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28800
Resmî site
-

Gültepe, Giresun ilinin Görele ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gültepeköyü; 24.10.1998 yılında Maksutlu Köyünden ayrılan Orta (Kandahor) Mahalle, Karadere ve Şalaklı köylerinden ayrılan Güney Mahalle, Aşağı Boğalı köyünden ayrılan Kıran Mahalle ve Kudret Mahallelerinin birleşmesiyle tüzel kişiliğe kavuşmuştur. Gültepeköyü’nün merkezi Kandahor adıyla bilinen Orta Mahalle’dir. Gültepeköyü ve çevre köylere yerleşim gayrimüslimler ile başlar. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi ile bölgeye Türk boyları yerleşmeye başlamıştır. Günümüzde köyde yaşayan sülaleler; 1833 yılından sonra yerleşen, Oğuz Türklerinin Çepni ve Türkmen boylarıdır.

Gültepeköyü’ne ilk gelen sülaleler Orta Mahalle ve Güney Mahallede Selimoğulları ve Çötenoğulları, Kıran Mahalle ve Kudret Mahallesinde Balcıoğulları ve Horuzoğulları’dır. Daha sonra Gültepeköyü’ne yerleşen sülaleler; Furmacıoğulları, Köneçoğulları, Ustaoğulları, Kuyucuoğulları, Küçükoğulları, Odabaşoğulları, Kuruoğulları, Kepçeoğulları, Kadıoğulları, Hacıömeroğulları ve Salihoğulları’dir.

Bu sülalelerin çoğunluğu, Kelkit ırmağının bir kolunun doğduğu, Gümüşhane İlinin ilçesi olan Kürtün’ün; Beşir, Elmalı, Harıt ve Şadı köylerinden gelmişlerken, bazı sülaleler de Trabzon civarı ile Şalpazarı ilçelerinden gelmişlerdir. 1914 Yılında Osmanlı-Rus savaşının başlamasıyla Gültepeköyü’nden birçok insan Espiye’ye göç etmişlerdir. 1914-1916 Yılları arasında Espiye’de yaşamak zorunda kalmışlardır. Bu yıllarda birçok genç askere alınmış, çeşitli cephelere gönderilmiş, bir kısmı şehit olurken bir kısmı da kayıp olmuştur. Çok sayıda çocuk yetim kalmıştır. Espiye’de yaşayanlar; açlık, salgın hastalık sonucunda hayatlarını kaybetmişlerdir. Ermeni ve Rusların baskılarıyla Gültepeköyü’nde çok dramlar yaşanmıştır. Rusların çekilmesiyle Gültepeköyü’ne dönüş başlamış, dönüş sonrası çok sefillikler yaşanmıştır. Buna rağmen geride kalan büyüklerimiz el ele vererek yeni bir nesil meydana getirmişlerdir. 1833 Yıllarında halk; mısır, arpa, buğday, kartopu, üzüm ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktaydılar. 1880 Yıllarında son kalan gayrimüslimler de mübadele ile sahil bölgelere göç etmesiyle fındık tarımı yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde Gültepeköyü’nde fındık tarımı yapılmaktadır. Her aile taze olarak tüketilen çeşitli yaz ve kış sebzelerini kendi ihtiyacı kadar yetiştirmektedir. köyün MAHALLELERİ ŞUNLARDIR; 1-GÜNEY MAHALLE, 2-ORTA MAHALLE (KANDOHOR), 3-KIRAN MAHALLE, 4-KUDRET MAHALLE

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline köy merkezinden 78 km, Görele ilçesine 9 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 135
1997 166

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]