Şahinyuva, Görele

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Şahinyuva
—  Köy  —
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Görele
Coğrafi bölge Karadeniz
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 177
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu
Posta kodu 28800
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Şahinyuva, Giresun ilinin Görele ilçesine bağlı bir köydür.

Yakup Tonyalı Şahinyuva köyünün ismi­nin; "Şahinler (kuş) yuva yaparmış. Köyü ayırmak için Kaymakam geliyor bura­nın adını ‘Şahin yuva’ koyalım diyor. Köyümüzün ismi bundan dolayı Şahinyuva köyü olarak ve­rilmiştir" şeklinde açıklamaktadır. Dr.Galip Çınar ise köyün ismi­nin Şahinyuva olmasını şöyle açıklamaktadır. "Bizim köy bir tepenin ön yüzünden yukarıdan aşa­ğıya doğru bir yuvaya benzediği için ‘şahinyuva’ adı verilmiştir." Ancak köyün yerleşim yeri aşağida olduğundan ve köylümüz köye yukarıdan aşağiya doğru bakamadığı için (özel olarak tepeye çıkıp, ya da ucaktan bakması hariç) bu görüş tutarlı değildir. Köy ismi köye ve köylüye rağmen o zamanki Kaymakam tarafından verilmiş, zaman içinde köylü tarafındanda kabul görmüştür.Köyün halkı Horasan'dan gelme Oğuzların Çepni boyundandır

Kültür=[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 75 km, Görele ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 177
1997 162

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi Findik üretimi, Tahta işlemeciliği (Beşik ) ve hayvancılığa dayalıdır. Yöreye has geleneksel Besikler Sahinyuvali ustalar tarafindan üretilmektedir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İsmail Dilki
2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu olmasina ragmen yeterli ögrenci olmadigindan okul kapatilmis olup taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi bir mahalle hariç mevcuttur ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Çöpler toplanılmamakta yol ve dere kenarları yöredeki diğer köylerdede oldugu gibi çöplük olarak kullanılmakta ve doğa hoyratça kirletimektedir. Çözüm ve duyarlılığı artırma konusunda herhangi bir calışma ne yazıkki yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yolun cok az bir kismi asfalt olup bakımlı olmadığından ulaşım zordur. YETKİLİLER BU KONUDA BİR GİRİŞİMDE BULUNMAMAKTADIR. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]