İçeriğe atla

Sicario

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sicario
Film afişi
YönetmenDenis Villeneuve
Yapımcı
YazarTaylor Sheridan
Oyuncular
MüzikJóhann Jóhannsson
Görüntü yönetmeniRoger Deakins
KurguJoe Walker
Stüdyo
 • Black Label Media
 • Thunder Road Pictures
DağıtıcıLionsgate
Çıkış tarih(ler)i19 Mayıs 2015 (2015-05-19) (Cannes)
18 Eylül 2015 (2015-09-18) (ABD)
Süre121 dakika[1]
ÜlkeABD
Dil
 • İngilizce
 • İspanyolca
Bütçe$30 milyon[2]
Hasılat$84.9 milyon[3]

Sicario, Denis Villeneuve'un yönettiği ve baş rollerinde Emily Blunt, Benicio del Toro ve Josh Brolin'in yer aldığı 2015 yapımı Amerikan aksiyon gerilim filmi. Taylor Sheridan'ın yazdığı ilk film, FBI'ın Meksika Uyuşturucu Savaşı ile ilgili mücadelesini anlatıyor. Sicario 2015 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarıştı. Lionsgate tarafından dağıtımı yapılan film 18 Eylül'de ABD'de sınırlı yayınla, 2 Ekim'de ulusal olarak gösterime girdi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Chandler, Arizona'da, FBI ajanları Kate Macer (Emily Blunt) ve Reggie Wayne (Daniel Kaluuya), düzinelerce çürüyen ceset ve iki polis memurunu öldüren bir bubi tuzağı keşfettikleri şüpheli bir Sonora Karteli güvenli evine baskın düzenlerler. Baskının ardından Kate'in patronu, Sonora Kartel teğmeni Manuel Díaz'ı (Bernardo Saracino) tutuklaması için CIA subayı Matt Graver (Josh Brolin) ve gizli ajan Alejandro Gillick (Benicio del Toro) tarafından yönetilen Adalet Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı ortak görev gücüne katılması için ona tavsiyede bulunur. Görev gücünün Díaz'ı ve güvenli ev olayından sorumlu olanları adalete teslim edeceğinden emin olan Kate operasyona katılır.

Delta Force operatörleri, ABD Kolluk Kuvvetleri ve CIA personelini içeren ekip, Díaz'ın kardeşi ve uşağı Guillermo Díaz'ı (Edgar Arreola) iade etmek için Meksika'nın Ciudad Juárez kentine gider. ABD'ye dönerken ekip, sınır kapısında kartelin silahlı adamları ile çatışmaya girer, silahlı kişileri öldürür ve bu Kate'i şok eder. Alejandro, Guillermo'ya Amerikan topraklarında işkence yapar ve kartelin Amerika Birleşik Devletleri'ne uyuşturucu kaçakçılığı yapmak için Nogales, Sonora yakınlarındaki bir tüneli kullandığını öğrenir. Kate, görev gücünün yasadışı yöntemlerini sorgulamaya başlar ve Matt'i amaçlarının Díaz'ı yakalamak değil, uyuşturucu operasyonlarını Díaz'ın patronu tarafından Meksika'ya geri çağrılması gereken bir dereceye kadar bozmak olduğunu ortaya çıkarmaya zorlar: yakalanması zor olan, Sonora Karteli uyuşturucu lordu Fausto Alarcón'dur (Julio Cesar Cedillo). Díaz'ı takip ederek Alarcón'u adalete teslim etmeyi planlamaktadırlar. Görev gücünün amacını öğrendikten sonra, sinir bozucu bir şekilde Kate, Reggie'den destek için ona katılmasını ister.

Díaz'ın nakit akışını bozmak için ekip, para aklayıcıları tarafından kullanılan bir bankaya baskın düzenler. Kate ve Reggie baskından elde ettikleri bulguları Díaz'a karşı yasal bir dava açmak amacıyla kullanmak isterler, ancak operasyonu tehlikeye atmamaları için geri çekilmeleri emredilir. Bir barda dertleşen Reggie, Kate'i bir arkadaşı ve yerel polis memuru olan Ted ile tanıştırır. Kate ve Ted onun dairesine gider, ancak yakınlaştıklarında Kate, Ted'in kartel ile çalıştığını fark eder. Ardından gelen mücadelede Ted, Kate'i boğmaya başlar, ancak Alejandro aniden ortaya çıkar ve onu bastırır. Alejandro ve Matt, banka baskınında aptalca görünmesine izin verdikten sonra kartelin onu hedef alacağını bilerek onu yem olarak kullandıklarını açıklarlar. Alejandro ve Matt, Ted'i, Díaz için çalışan diğer memurların adlarını açıklamaya zorlar.

Ekip kısa bir süre sonra Díaz'ın umdukları gibi Meksika'ya geri çağrıldığını öğrenir ve tünele baskın yapmaya hazırlanır. Matt ayrıca, Kate ve Reggie'nin katılımının sadece teknik bir gereklilik olduğunu ortaya koyar, çünkü ABD federal kolluk kuvvetleri ile çalışmak CIA'ya, Amerikan topraklarında çalışmak için yasal bir destek sağlamaktadır. Kızgın olan Reggie, Kate'e gitmelerini tavsiye eder, ancak Kate operasyonun gerçek doğası hakkında daha fazla bilgi edinmek için baskına katılmakta ısrar eder. Tünelin Meksika ucunda Kate, Alejandro'nun Díaz'ın uyuşturucu kuryelerinden biri olan Silvio adında yozlaşmış bir Meksikalı polis memurunu kaçırdığına tanık olur. Kate, Alejandro'yu tutuklamaya çalışır, ancak onu etkisiz hale getirmek için Alejandro, kurşun geçirmez yeleğinden onu vurur ve ardından Silvio (Maximiliano Hernández) ile yola çıkar.

Kate öfkeyle Matt ile yüzleşir ve Matt sonunda operasyonun tüm kartel rekabetini ortadan kaldırmak için nihai bir planın parçası olduğunu açıklar ve bu da ABD'nin kolayca kontrol edebileceği tek bir kartelle sonuçlanacaktır. Medellín Karteli için çalışan bir avukat olan Alejandro, bu büyük planın bir parçası olarak aslen Alarcón'a suikast düzenlemek için bulunmaktadır. Alarcón, Alejandro'nun Juarez'de savcı olduğu sırada Alejandro'nun karısının ve kızının öldürülmesi emrini verdiği için Alejandro'nun nedenleri de kişiseldir. Meksika'da Alejandro, Meksikalı polis memuru Silvio'yu onu Díaz'a götürmeye zorlar, ardından Silvio'yu öldürür ve Díaz'ı Alarcón'a doğru devam etmeye zorlar. Alarcón'un mülküne ulaşan Alejandro (görev gücünün uzaktan gözetiminin de yardımıyla) Díaz'ı, gardiyanları, Alarcón'un karısını ve iki oğlunu ve son olarak Alarcón'un kendisini öldürür.

Ertesi gün Alejandro, Kate'in dairesinde belirir ve onu tüm operasyonun yasal olduğunu doğrulayan bir bildiri imzalamaya zorlar. Daha sonra, ona hukukun üstünlüğünün hala geçerli olduğu sessiz bir yere taşınmasını önerir ve bölgeyi "bir kurtlar ülkesi" olarak adlandırır. Alejandro giderken Kate silahını ona doğrultur ama tetiği çekemez. Nogales'te, Silvio'nun dul eşi, oğlunun uzaktaki silah sesleri ile kısa bir süre kesintiye uğrayan futbol maçını izlemekte olduğu bir sahne görünür.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2013'te Denis Villeneuve'nin Meksika sınırı draması Sicario'yu (İspanyolca tetikçi demek[4]) yöneteceği açıklandı. Black Label Media, Thunder Road Pictures ile ortak yapımcı oldu.

Emily Blunt Nisan 2014'te film için imzayı attı, kısa süre sonra Benicio del Toro onu takip etti.[5][6] Jon Bernthal ve Josh Brolin Mayıs'ta filme katıldılar ve ayrıca Roger Deakins sinematograf olarak filme dahil oldu.[7][8][9]

Temel çekimler 30 Haziran 2014'te Albuquerque, New Mexico'da başladı.[10][11] Emily Blunt, kızı Hazel'i Şubat'ta dünyaya getirdikten 4 ay sonra çekimlere başladı.[12]

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2014'te Lionsgate filmin ABD yayın haklarını elde etti.[13] 23 Şubat 2015'te sınırlı yayın ve uluslararası gösterim tarihleri açıklandı.[14] Film 19 Mayıs 2015'te 2015 Cannes Film Festivali'nde gala yaptı.[15][16] 11 Eylül 2015'te, 2015 Toronto Film Festivali'nde Özel Gösterim ile gösterildi.[17][18]

Eleştirel görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sicario eleştirilerden olumlu yönde yorumlar aldı. Metacritic'de 48 eleştirmenin yorumundan ortalama 82 puan aldı.[19] Rotten Tomatoes'ta 23 yorumdan %94'lük bir derece elde etti ve 10 üzerinden 8 puan aldı.[20] Ayrıca, Blunt ve del Toro'nun oyunculuklarına da eleştirmenler övgü geldi.[21]

Ciudad Juarez yetkililerinden tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sicario'nun Ciudad Juárez tasviri şehrin yetkililerinden eleştiriler aldı. Onlar filmin şehri kötü anlamda gösterildiğine inandılar. Film, şehir merkezi kara yolu köprüsünde asılı cesetleri ve şehirde gece vakti yapılan takım savaşlarını göstermektedir. Yetkililer filmin yayınlandığı zamandaki suç faaliyet yoğunluğunun önceki dönemlere göre göreceli olarak önemli derecede azaldığına inanıyor.[22]

Devam filmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lionsgate, Del Toro'nun karakterinin üzerinde yoğunlaşan Sicario: Day of the Soldado isimli bir devam filmi hazırladı.[23] Haziran 2016'da Stefano Sollima yönetmen olarak tutuldu.[24]

Önemli ödül ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödül Kategori Alıcı Durum
88. Akademi Ödülleri En İyi Görüntü Yönetmeni Roger Deakins Adaylık
En İyi Özgün Müzik Jóhann Jóhannsson Adaylık
En İyi Ses Kurgusu Alan Robert Murray Adaylık
69. BAFTA Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Benicio Del Toro Adaylık
En İyi Görüntü Yönetmeni Roger Deakins Adaylık
En İyi Özgün Müzik Jóhann Jóhannsson Adaylık
2015 Cannes Film Festivali Altın Palmiye Adaylık
Londra Film Eleştirmenleri Dairesi Yılın Yardımcı Erkek Oyuncusu Benicio Del Toro Adaylık
Yılın İngiliz Kadın Oyuncusu Emily Blunt Adaylık
Yılın Tekniksel Başarısı Tom Ozanich (Ses tasarımı) Adaylık
New York Çevrimiçi Sinema Eleştirmenleri En İyi 10 Film Kazandı
Chicago Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Benicio Del Toro Kazandı
En İyi Görüntü Yönetmeni Roger Deakins Adaylık
National Board of Review En İyi 10 Film Kazandı
Üstün İşbirlikçi Görüş için Sahne Işığı Ödülü Kazandı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "SICARIO (15)". British Board of Film Classification. 27 Temmuz 2015. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2015. 
 2. ^ "Denis Villeneuve returns to morality's shifting line with 'Sicario". LA Times.com. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2015. 
 3. ^ "Sicario (2015)". Box Office Mojo. 17 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2015. 
 4. ^ Travers, Peter (September 17, 2015).
 5. ^ Kroll, Justin (April 2, 2014).
 6. ^ Kroll, Justin (April 4, 2014).
 7. ^ Ford, Rebecca (May 29, 2014).
 8. ^ Fleming Jr, Mike (May 30, 2014).
 9. ^ Raup, Jordan (May 23, 2014).
 10. ^ Mayfield, Dan (June 18, 2014).
 11. ^ "ON THE SET FOR 6/30/14: POINT BREAK STARTS, KEVIN JAMES WRAPS UP PAUL BLART: MALL COP 2" 3 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2015. 
 13. ^ McClintock, Pamela (May 6, 2014).
 14. ^ "‘Sicario’ Gets Fall Release Date; Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin Star" 13 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 15. ^ "SICARIO" 14 Aralık 2017 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi.
 16. ^ "Screenings Guide" 18 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 17. ^ "Toronto to open with 'Demolition'; world premieres for 'Trumbo', 'The Program'" 22 Haziran 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 18. ^ Toronto International Film Festival.
 19. ^ "Sicario reviews" 7 Nisan 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 20. ^ "Sicario (2015)" 11 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 21. ^ "Watch: Pulse-Pounding 'Sicario' Featurette Digs Into the Mexican Drug Trade" 27 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 22. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; :1 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 23. ^ Fleming, Mike, Jr. (June 1, 2016). "Gomorra's Stefano Sollima To Helm Benicio Del Toro & Josh Brolin In 'Sicario' Sequel 'Soldado'" 17 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Retrieved June 4, 2016.
 24. ^ Siegel, Tatiana (June 1, 2016). "'Sicario' Sequel Lands Its Director" 3 Haziran 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. The Hollywood Reporter. from the original on June 3, 2016. Retrieved June 4, 2016.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]