İçimdeki Yangın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İçimdeki Yangın
İncendies
Yönetmen Denis Villeneuve
Yapımcı
Yazar
  • Denis Villeneuve
  • Valérie Beaugrand-Champagne
Uyarlama Yangınlar
Wajdi Mouawad
Oyuncular
Müzik Grégoire Hetzel
Görüntü yönetmeni André Turpin
Kurgu Monique Dartonne
Stüdyo micro_scope[1]
Dağıtıcı E1 Entertainment
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Savaş, Sır
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 4 Eylül 2010 (2010-09-04) (Telluride)
17 Eylül 2010 (2010-09-17) ( Kanada)
29 Nisan 2011 (2011-04-29) ( Türkiye)
Süre 130 dakika
Ülke  Kanada
Dil Arapça [2]
Fransızca
Bütçe 6.5 milyon $[3]
Hasılat 16,038,343 $[4]

İçimdeki Yangın (Orijinal başlığı: Incendies) yönetmenliği Denis Villeneuve'ün üstlendiği 2010 yılı çıkışlı Kanada yapımı dram filmi. Film Souha Bechara'nın hayat hikâyesi ve Wajdi Mouawad'ın aynı isimli dramasına dayanmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nawal sekreter olarak Noter Jean Lebel'in yanında çalışan bir kadındır. O öldüğünde yanında çalıştığı noter, Nawal'ın ikizleri olan yetişkin oğlu Simon ve kızı Jeanne'a vasiyetini okur. Vasiyetinde çıplak ve yüzü aşağıya bakacak bir biçimde adı yazılı olmayan bir mezarda gömülmek isteği de vardır. Mezarına yalnızca noterin vereceği iki mektubun yerine ulaştırılması durumunda ismini yazma hakları vardır. Jeanne, ikizlerin hiç tanışma fırsatı bulmadığı babalarına vermek üzere bir mektup alırken, Simon varlığından haberleri olmayan başka bir kardeşlerine vermek üzere bir mektup alır.

Bir geçmişe dönüş ile Nawal'ın gençliği ve sevdiği adamın kardeşleri tarafından namuslarını temizlemek adına nasıl vurularak öldürüldüğü gösterilir. Çocuk dünyaya gelir gelmez, Nawal'ın elinden alınır ve Nawal'da aileden kovularak şehirdeki amcasının yanına gönderilir.

Simon annesinin vasiyetini ciddiye almakta zorlanırken, Jeanne Orta Doğu'ya annesinin büyüdüğü topraklara doğru seyahat eder. Burada annesinin isminin hala olumsuz bir biçimde halk arasında etkisi olduğunu gözlemler. Zira annesi iç savaş sırasında yakılan bir otobüsün intikamını almak için bu otobüsün yakılmasından sorumlu komutana bir suikast düzenleyerek onu vurmuş ve akabinde 15 yıl hapis yatmıştır. Yattığı hapishanede çeşitli eziyetlere maruz kalmış, tecavüze uğramış ve en sonunda delirmiştir. Deliliğinde ötürü hücresinde şarkı söylemesi ile meşhur olmuştur. Jeanne ve Simon'un tanımadıkları kardeşleri de muhtemelen hapishanede yaşanan bu tecavüz sonucu dünyaya gelmiştir. Jeanne bunun üzerine Simon'u arar ve ona gelerek yardım etmesi ricasında bulunur.

Simon ve Lebel, Jeanne'ın yanına giderler. Ancak asıl şok şimdi gelmektedir. Zira hapishanede ebelik yapan kadının hastanede ziyaret edilmesi ve sorgulanmasıyla, ikizler aslında kendilerinin bu tecavüz sonucu dünyaya geldikleri gerçeğiyle karşılaşırlar. Ancak bundan daha da kötüsü vardır. Annesine karşı yakın olan başka birisi Simon'a tecavüzcünün aslında annesinden uzak radikal bir biçimde yetiştirilen kardeşleri olduğu gerçeğini aktarır. Nawal ilk doğurduğu oğlunu tanıyabilmek için topuğunun arkasına bir dövme yapmıştır ve oğlunu bu dövmeden tanımaktadır. Oğlu, annesini tanımadan, kimden geldiğini bilmeden annesine eziyet etmiş ve ona defalarca tecavüz etmiştir. Nawal bu sırrı ölümüne dek saklamıştır.

Annelerine tecavüz eden abileri ve aynı zamanda babaları olan adamı bulan Jeanne ve Simon ona mektubu verirler. Bu mektuplardan birisi işkenceciye yazılmışken, diğeri oğluna yazılmıştır. İkisi de barışçıl tonda yazılan bu mektupların verilmesi ile Nawal'ın mezarı için bir mezar taşı yaptırılır. Filmin son sahnesinde hem tecavüzcüsü hem de oğlu olan adam mezarının başında gösterilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Chabot, Simon (27 Haziran 2009). "Les coulisses d'Incendies : plonger dans le décor". La Presse. 6 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2016. 
  2. ^ "Incendies". British Board of Film Classification. 17 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2018. 
  3. ^ "Quebecers all benefit when we can tell our own stories". Montreal Gazette. 1 Mart 2011. 
  4. ^ "Incendies (2010)". The Numbers. 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2016.