Sibirya kaplanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Sibirya kaplanı
Korunma durumu: Kritik (CR)
Tiger-zoologie.de0001 22.JPG
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Feliformia (Kedimsiler)
Familya: Felidae (Kedigiller)
Alt familya: Pantherinae (Büyük kediler)
Cins: Panthera
Tür: P. tigris (Kaplan)
Alt tür: P. t. altaica
Trinominal adı
Panthera tigris altaica
Illiger, 1815
Diğer adları
Amur kaplanı
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Sibirya kaplanı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Sibirya kaplanı ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Sibirya kaplanı (Panthera tigris altaica) ya da bilinen diğer ismiyle Amur kaplanı, kedigiller (Felidae) familyasından Sibirya'da yaşayan bir kaplan alt türü.

Fiziksel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

İri bir Sibirya kaplanının boyu 1 metresi kuyruk olmak üzere 4 metreye varabilir. Ağırlığı ise ortalama 300 kg olur(bu ortalamayı dişiler düşürür). Kaydedilmiş en ağır kaplan 578 kg'dır. Ten rengi kahverengimsi sarıdan paslı kırmızıya kadar değişir. Bali kaplanı en koyu renge sahip kaplan türüdür. Sibirya ve Mançurya gibi soğuk iklime sahip bölgelerde bulunan kaplanların tüyleri soğuktan korunmaları için daha uzundur. Gece avlanmaları dolayısıyla gece görüşleri çok güçlüdür. Diğer kaplan türleri gibi tek avlanırlar.Bununla birlikte Sibirya Kaplanı doğal ortamda Dünyadaki en büyük ve en güçlü kedi türüdür.Aslan ile kaplanın çiftleştirilmesiyle oluşan tigon ve ligerlar Sibirya Kaplanlarından daha büyük olabilirler. Besin zincirinin en üstünde yer alır. Süper avcılardır. Boz ayılar(Grizzly) ciddi bir rakiptir ve genelde birbirilerinden uzak dururlar. Yavru ayıları sıkça avlamalari dolayısıyla kaplanlar daha başarılı sayılır.Sibirya kaplanlarının tek ciddi avcıları soylarını tüketme noktasına getiren insanlardır. Bugün doğada sadece 1200 Sibirya kaplanı olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu iyimser bir tahmindir.

Dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sibirya kaplanı Sibirya'nın seyrek ormanlarında yaşar. Dev patileri ve uzun tüyleri 1 metreyi geçen karda bile rahatça yol alabilmesini sağlar. Kar ona her açıdan avantaj sağlar. 1900'lü yıllarda Sibirya kaplanı Kore'de, Çin'de, Doğu Türkistan'da ve Moğolistan'da da yaygınlık gösteriyordu. Fakat şu an sadece Rusya'nın güneydoğusunda ve Kuzey Kore'de yaşamını sürdürebiliyor.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sibirya kaplanı, yaban domuzu, sığın, karaca, benekli geyik, , timsah, gaurgibi hayvanlarla birlikte tavşan gibi kemirgenleri de avlar. Yavru boz ayıları da avlayabilir. Insanları av olarak görmezler. 2 aylık bir Sibirya Kaplanı yavrusu günde 3 kg ete ihtiyaç duyar.Uzakdoğu kültüründe Kaplan; gücün, kuvvetin, büyüklügün ve asaletin simgesidir.

Fotoğraf galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavru Amur kaplanı Thyme veya Warner, anneleri Sungari ile. Annesi Sungari ile babası Toma olan iki yavru 7 Ekim 2007 tarihinde New York'ta bulunan Buffalo Hayvanatbahçesi'nde dünyaya geldi.