Sibirya kaplanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Sibirya kaplanı
Korunma durumu: Kritik (CR)
Tiger-zoologie.de0001 22.JPG
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Feliformia (Kedimsiler)
Familya: Felidae (Kedigiller)
Alt familya: Pantherinae (Büyük kediler)
Cins: Panthera
Tür: P. tigris (Kaplan)
Alt tür: P. t. altaica
Trinominal adı
Panthera tigris altaica
Illiger, 1815
Diğer adları
Amur kaplanı
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Sibirya kaplanı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Sibirya kaplanı ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Sibirya kaplanı (Panthera tigris altaica) ya da bilinen diğer ismiyle Amur kaplanı, kedigiller (Felidae) familyasından Sibirya'da yaşayan bir kaplan alt türü.

Fiziksel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

İri bir Sibirya kaplanının boyu 1 metresi kuyruk olmak üzere 4 metreye varabilir. Ağırlığı ise ortalama 380 kg olur(bu ortalamayı dişiler düşürür). Kaydedilmiş en ağır kaplan 578 kg'dır. Ten rengi kahverengimsi sarıdan paslı kırmızıya kadar değişir. Bali kaplanı en koyu renge sahip kaplan türüdür. Sibirya ve Mançurya gibi soğuk iklime sahip bölgelerde bulunan kaplanların tüyleri soğuktan korunmaları için daha uzundur. Bununla birlikte Sibirya Kaplanı Dünyadaki en büyük ve en güçlü kedi türüdür. (Hatta yasadışı dövüşlerde Sibirya Kaplanlarıyla Kutup Ayılarının dövüştürüldüğü ve kaplanlar yara bile almazken ayıların bu dövüşlerin hiçbirinden sağ çıkamadığı ve bunun yüzünden onlarca kaplanın katledildiği tarihe kaydedilmiştir. [kaynak belirtilmeli]) Besin zincirinin en üstünde yer alır. Bugün doğada sadece 1200 Sibirya kaplanı olduğu tahmin edilmektedir.

Dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sibirya kaplanı Sibirya'nın seyrek ormanlarında yaşar. Dev patileri ve uzun tüyleri 1 metreyi geçen karda bile rahatça yol alabilmesini sağlar. Kar ona her açıdan avantaj sağlar. 1900'lü yıllarda Sibirya kaplanı Kore'de, Çin'de, Doğu Türkistan'da ve Moğolistan'da da yaygınlık gösteriyordu. Fakat şu an sadece Rusya'nın güneydoğusunda ve Kuzey Kore'de yaşamını sürdürebiliyor.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sibirya kaplanı, yaban domuzu, sığın, karaca, benekli geyik, boz ayı, timsah gibi hayvanlarla birlikte tavşan gibi kemirgenleri de avlar. Uzakdoğu kültüründe Kaplan; gücün, kuvvetin, büyüklügün ve asaletin simgesidir.

Fotoğraf galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavru Amur kaplanı Thyme veya Warner, anneleri Sungari ile. Annesi Sungari ile babası Toma olan iki yavru 7 Ekim 2007 tarihinde New York'ta bulunan Buffalo Hayvanatbahçesi'nde dünyaya geldi.