Sibirya kaplanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sibirya kaplanı
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Feliformia (Kedimsiler)
Familya: Felidae (Kedigiller)
Alt familya: Pantherinae (Büyük kediler)
Cins: Panthera
Tür: P. tigris (Kaplan)
Alt tür: P. t. altaica
Panthera tigris altaica
Illiger, 1815

Sibirya kaplanı (Panthera tigris altaica) ya da bilinen diğer ismiyle Amur kaplanı, kedigiller (Felidae) familyasından Sibirya'da yaşayan bir kaplan alt türü.

Fiziksel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Münster hayvanat bahçesinde çekilmiş bir Sibirya Kaplanı fotoğrafı.

Yetişkin bir Sibirya kaplanının boyu 1 metresi kuyruk olmak üzere 3 metreye varabilir. 2005 yılında Rus ve Amerikan vatandaşı bir grup zoolog topluluğu tarafından, tüm alt tür genelinde hem doğal ortamda hem de esaret altında yaşayan erkek ve dişi kaplanların, vücut ağırlıkları hakkında tarihsel ve güncel verilere dayalı bir analiz yayınlandı. Kullanılan veriler, bilim insanlarının huzurunda ölçülen kaplanların ağırlıklarıdır. Amur kaplanları, en büyük kedi türlerinden biridir. Yetişkin bir erkek genellikle 3 metrelik bir vücut uzunluğuna ulaşır ve kuyruğu bir metre daha ekler. Erkekler için ortalama ağırlık 310 kg, dişiler ise daha küçüktür ve 200 kg ağırlığındadır. Sibirya kaplanları ve Bengal kaplanları tarih öncesinde yaşamış olan ataları Kılıçdişli kaplandan türemiştir. Ten rengi kahverengimsi sarıdan paslı kırmızıya kadar değişir. Bali kaplanı en koyu renge sahip kaplan türüdür. Sibirya ve Mançurya gibi soğuk iklime sahip bölgelerde bulunan kaplanların tüyleri soğuktan korunmaları için daha uzundur.

Türler arası ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gece de avlanabildiklerinden dolayı gece görüşleri çok güçlüdür. Diğer kaplan türleri gibi yalnız avlanırlar.

Dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Harbin Sibirya Kaplanları

Sibirya kaplanı Sibirya'nın seyrek ormanlarında yaşar. Dev patileri ve uzun tüyleri 1 metreyi geçen karda bile rahatça yol alabilmesini sağlar. Kar ona her açıdan avantaj sağlar. 1900'lü yıllarda Sibirya kaplanı Kore'de, Çin'de, Doğu Türkistan'da ve Moğolistan'da da yaygınlık gösteriyordu. Fakat şu an sadece Rusya'nın güneydoğusunda ve Kuzey Kore'de yaşamını sürdürebiliyor.[1]

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sibirya kaplanları kara'daki en güçlü yırtıcılardandır. Bir araştırma kapsamında 2009 ve 2012 senelerini kapsayan 3 yıllık dönemde yetişkin Sibirya kaplanlarının yazın günde ortalama 7 kg, kışın günde ortalama 10 kg et tükettikleri gözlemlendi.[2]

Fotoğraf galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavru Amur kaplanı Thyme veya Warner, anneleri Sungari ile. Annesi Sungari ile babası Toma olan iki yavru 7 Ekim 2007 tarihinde New York'ta bulunan Buffalo Hayvanatbahçesi'nde dünyaya geldi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Russia's Tough Tigers". nationalzoo.si.edu. 20 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2016. 
  2. ^ "Estimating Amur tiger". jmammal.oxfordjournals.org. 17 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2016.