Sema Pişkinsüt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Sema Pişkinsüt (d. 1952, İstanbul), Türk siyasetçi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi, aynı üniversitede İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında Uzmanlık yaptı. Aydın Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanlığı ve Başhekimliği, XX. ve XXI. Dönem Aydın Milletvekilliği ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı yaptı. Evli ve üç çocuk annesidir.

2001'de yapılan kongrede DSP genel başkanlığına aday oldu; ancak, seçimi Bülent Ecevit'e karşı 463'e 68 oyla kaybetti. Bu kongre oldukça olaylı geçti, partililer arasında yumruklaşmaya ve sandalye fırlatmaya varan kavgalar yaşandı. Pişkinsüt'ün oğlu Yücel Pişkinsüt, partililerce dövüldü. Ayrıca, Pişkinsüt'ün konuşması engellendi. İzmir Milletvekili Mehmet Özcan ile İstanbul Milletvekili Nazire Karakuş, DSP 5. Olağan Büyük Kurultayı'nda, genel başkan adayı Sema Pişkinsüt'ün konuşturulmamasının antidemokratik bir yaklaşım olduğunu ifade ederek, 1 Mayıs'ta DSP'den istifa ettiler.[1]

Bu üç milletvekili Toplumcu Demokratik Parti'yi kurdular. Sema Pişkinsüt Genel Başkanı oldu. Daha sonra bu üç milletvekili Özgürlük ve Dayanışma Partisi listesinden milletvekili adayı oldular.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1]