Scooby-Doo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Scooby-Doo
Scooby-gang-1969.jpg
Scooby-Doo, Where Are You!nun ilk bölümü olan "What a Knight for a Knight"ın bir sahnesi. Toplam grup: Shaggy, Fred, Scooby-Doo, Velma, ve Daphne.
Format Animasyon Serisi / Canlı-aksiyon film
Tür Animasyon / Doğaüstü / Macera / Komedi
Proje tasarımcısı Joe Ruby
Ken Spears
Seslendiren Don Messick (1969–1991)
Casey Kasem (1969–2009)
Frank Welker
Nicole Jaffe (1969–1974)
Indira Stefanianna Christopherson (1969–1970)
Heather North (1970–1986)
Pat Stevens (1976–1979)
Lennie Weinrib (1979–1980)
Marla Frumkin (1979–1984)
Susan Blu (1985-1986)
Vincent Price (1985-1986)
Carl Stevens (1988–1991)
Christina Lange (1988–1991)
Kellie Martin (1988–1991)
Grey DeLisle (2002-present)
B.J. Ward (1998-2001)
Mindy Cohn (2002-present)
Scott Menville (2006–2008)
Matthew Lillard (2010-günümüz)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Sezon sayısı 23
Bölüm sayısı 298
Yayın bilgileri
Kanal CBS (1969–1976)
ABC (1976–1986, 1988–1991)
The WB (2002–2005)
CW (2006–2008)
Cartoon Network (2010-günümüz)
Yayın tarihi 13 Eylül 1969 – günümüz
Dış bağlantılar
İnternet sitesi

1969-1986 yılları arasında ABC televizyonunda yayınlanan bir çizgi dizi. Hanna-Barbera tarafından yapılmıştır. 4 arkadaş, 1 köpeğin maceralarını konu almaktadır. 2002 yılında UPN adlı kanalda yeniden yayınlamaya başlanmıştır. Şu anda The CW adlı kanalda yayınlanmaktadır. Türkiye'de çocuk kanalı olan Cartoon Network'te yayınlanmaktaydı. Ayrıca usand Scooby Doo Mystery Inc. adında başlamamış bir çizgi dizisi vardır. Günümüzde Scooby Doo'nun bazı serileri Planet Çocuk'ta yayınlanmaktadır.

Bunun yanı sıra birçok çizgi filmleriyle birçok çocuğun gönlünü almayı başardı. (Toplam 350 tane.)

Scooby-Doo'nun aynı zamanda 2 adet aynı addaki filmi de vardır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Scoobert "Scooby"-Doo (Türkçe Seslendirme: Aziz Güngör): Bir köpektir ve türü danuadır. Yemek yemeyi sever ve hayalet, hortlak gibi şeylerden çok korkar. En sevdiği şey Scooby Bisküvisidir ve hortaklar hep Scooby ve Shaggy'yi bulur.
 • Norville "Shaggy" Rogers (Türkçe Seslendirme: İlham Erdoğan): Onun da Scooby-Doo'nun yaptıkları, yedikleri aynıdır. Çok iyi dostturlar.
 • Velma Dace Dinkley (Türkçe Seslendirme: Burcu Başaran): Çok zekidir. Tek sorunu ekip panik yapıp kaçtığı zaman gözlüğünün düşmesidir. Bununla beraber ipuçlarını bulan her zaman odur.
 • Frederick Herman Jones ("Freddie") (Türkçe Seslendirme: Uğur Taşdemir): Her zaman bir sır olduğunda ekibi o yönlendirir. Ekibi bir bakıma o yönetir. Her zaman bir şey bulmak için ekibi iki gruba ayırır.
 • 'Daphne Ann Blake (Türkçe seslendirme: Arzu Doğan): Her zaman giyimine özen gösterir. Saçını her şeyden çok sever. Modayı yakından takip eder. Bazı önemli ipuçlarını da o bulmuştur.
 • 'Scrappy Doo: Scooby`nin yeğeni. Cesur ve güçlüdür.Çok hızlı ve akıllıdır. Scooby ve Sheggy kaçarken onları durdurur. İpucu bulabilir. Hayaletleri yumrukla tehdit ederken tutmayın beni diye bağırır. Amcasını çok sever. Şüphecidir. Ondan her şey beklenir. Heyecanlıdır. Hayaletleri hep o yakalar. Bir Danua`dır. Küçüktür. Hiçbir şeyden korkmaz. Takımın eşsiz üyesidir. Hayaletlerin çaldıklarını ceplerinden alabilecek kadar çeviktir. Obur değildir. Çoğu şeyi bilir.

What's New Scobby-Doo[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 01: There's No Creature Like Snow Creature

Bu bölümde ekibimiz Snowboard karşılaşmalarını izlemek için bir yere gider. Ancak orada buzdan oluşmuş bir kar canvarı vardır ve tüm profosyenel Snowboard'çıları hastanelik eder. Acaba ekibimiz bu dev kar kütlesinin kim olduğunu bulabilecek mi?

 • 02: 3-D Struction

Bu bölümde ekibimiz bir müzeye gider. Ancak o müzede kutsal sayılan bir dinozorun kemikleri vardır ve efsaneye göre kim bu kemikleri yerinden alırsa lanetlenicektir. Lanet ise dev bir dinozor yeniden canlanmıştır. Acaba ekibimiz bu tarih öncesi yaratık gizemini çözebilecek mi?

 • 03: Big Scare In The Big Easy

Ekibimiz Velma'nın en iyi deney yarışması için bir uzay üssüne giderler. Ancak uçması gerken bir roket bir uzaylı yüzünden iptal edilmiştir. Ayrıca bu uzaylı git gide büyümektedir. Bu uzaylı yaratık sırrı acaba çözülebilecek mi?

04: It's Mean, It's Green, It's The Mystery Machine

05: Riva Ras Ragas

06: Roller Ghoster Ride!

07: Safari, So Goodi!

08: She Sees Sea Monsters By The Sea Shore

09: Ho! Ho! Horrors!/A Scooby Doo Christmas

10: Toy Scary Boo

11: Lights! Camera! Mayhem!

12: Pompeii and Circumstance

13: The Unatuaral

Scooby-Doo Where Are You![değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon 1[değiştir | kaynağı değiştir]

 • What A Night For A Knight (Bir Şövalye İçin Ne Gece Ama)

Shaggy ve Scooby film çıkışında bir araba görürler. Arabanın içi savaştan çıkmış gibidir. Sonradan onun bir müzedeki bir profesör olduğunu anlarlar. Ama profesör kayıptır. Bir kara şövalye zırhı İngiltere'ye götürülecektir. Ekibimiz zırhı götürür. Ama orada bir gizem vardır. Her dolunayda bu şövalye canlanmaktadır. Acaba ekibimiz kayıp profosörü ve kara şövalye gizemini çözebilecek mi?

 • A Clue For Scooby-Doo (Scooby-Doo İçin Bir İpucu)

Ölen bir kaptanın hayaleti... Karısı tarafından büyüyle geri getirildi... Her gün bir tekne kaptanın hayaleti tarafından kaçırılıyor. Acaba ekibimiz bu hayaletin sırrını bulabilecek mi?

 • Hassle In The Castle (Şatodaki Mücadele)

Ekibimiz teknesiyle siste kaybolup hortlak adası diye bir yere sürüklenirler. Ama orada misafir sevmeyen bir hayalet vardır.

 • Mine Your Own Business (Kendi İşini Kendin Hallet)

Ekibimiz altın şehrine gelir. Burası bom boş ve eski bir yerdir. Ve de çok eski bir madencinin hayaletinin bulunduğu yer.

 • Decoy For A Dognapper (Bir Köpek İçin Yem)

Bir köpek kaçırma olayı. Hem de sorumlusu 1000 yaşlarında bir kızılderili. Yem Scooby Doo de bu kızılderili tarafından kandırıldı. Artık ekibimiz hem bu sırrı çözmeli hem de Scooby'yi kurtarmalı.

 • What The Hex Going On (Hex Nereye Gidiyor)

Eski bir şatoda tatil için gelen ekibimiz. Herkesi yaşlandıran Hex ile karşılaşırlar. Eğer Hex'in istediği yapılmazsa herkese büyükbabaya olan şey olacaktır. Yaşlanıp yok olmaya başlamak.

 • Never Ape An Apeman (Maymun Adamla maymunluk yapma)

Bir film çekimndeki goril ya da maymun adam her şeyi bir birine katacak.

 • Foul Play İn Funland (Lunaparkta Sahtekarlık)

Daha açılmasına 2-3 ay olan lunapark gece aniden açıldı, hem de bu dünyadan olmayan bir robot tarafından.

 • The Backstage Rage (Sahne Arkası)

Shaggy ve Scooby-Doo içi para ile dolu bir keman kutusu bulurlar, sonra Shaggy ekibi çağırmaya gider, Scooby beklerken bir kadın köpek kuklayla kandırılır, ekip geldiğinde bu gizemi çözmek için harekete geçerler.

 • Bedlam in the Big Top (Büyük Çadırdaki Gürültü)

Ekip giderken bir güçlü adam ve bir cüceyle tanışır, her ikisi de iddia edilen hayalet palyaçodan ve sirkten kaçarlar. Ekip sirke gider ve orada baş döndürücü olaylar olur.

 • A Gaggle of Galloping Ghosts (Dörtnala giden hayalet sürüsü)

Ekip yoldadır, eski bir şato görürler, şatoya girdikleri sırada vampir, kurt adam ve Frankenstein'ın hayaleti çıkar, peki ekip burdan kurtulur mu dersiniz?

 • Scooby-Doo and a Mummy, Too (Scooby-Doo ve bir mumya)

Arkeoloji profesörlerinin yerel fakültesinde ekip okulun en son kazancını görürler: Anka mumya, eski mısır hükümdarının laneti ortaya çıkar. Bu lanet herkesi korkutur.

 • Which Witch is Which (Hangi Cadı, Hangisi?)

Ekip evin yolunu tutup balık tutmaya giderler ama karşılarına cadı ve zombi çıkar. Bu ekibin balık tutmasını engeller fakat cadı ve zombiden kurtulmalarını düşünsünler.

 • Go Away Ghost Ship (Defol Hayalet Gemi)

Gazete habercisi yerel nakliyeci magnate C.L. Magnus'un gemilerinin karşsında korsan Kırmızı Sakal'ın hayalet gemisi belirir. Gemi batar ekip hayalet gemiye girer orda Kırmızı Sakal ve tayfalarıyla karşılaşırlar.

 • Spooky Space Kook (Ürkünç Uzaylı)

Bir floransa uzaylı eski terkedilmiş havaalanında terör yayar. Gizem makinesi havaalanının fazla uzağında olmayan bir yerde gaz doldururlar, canavar hakkında bir şeyler öğrenirler ve oraya gidip sorunu çözmeye karar verirler.

 • A Night of Fright is No Delight (Bir Geceki Korku Zevk Vermez)

Scooby-Doo'ya, Albay Beaureguard Sanders'tan miras kalır... Colonel'in perili olduğu iddia edilen güneydeki konağında bir gece kalmaları gerek. Scooby-Doo ve ekibi bu perili evde kaldıklarında garip olaylar döner.

 • That's Snow Ghost (İşte Kar Hayaleti)

Ekibin gittiği yerde bir kar hayaleti vardır. Bakalım bu kar hayaleti gerçekten öyle mi, yoksa diğer kişiler gibi mi? Buna ekip karar verecek.

Sezon 2[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Nowhere to Hyde (Hyde'ın Hayaleti)

Ekip Malt Shop'tadır. Mr. Hyde mücevher çalıp ürkünç eve gelir her gece. Ekip oraya gittiğinde Dr. Jekyll'la karşılaşır. Dr. o kişinin kendi olduğunu ve bir deneyinin iyi gitmediği için öyle olduğunu söyler. Gerçekten de öyle midir?

 • Mystery Mask Mix-Up (Maskenin Karışık Gizemi)

Daphne bir maske alır, eğer gelen kişilere vermezse lanetlenecektir. Peki bu maskeyi kim ve neden ister?

 • Scooby's Night with a Frozen Fright (Scooby-Doo'nun Donuk korkuyla bir gecesi)

Denizde Shaggy balık yakalar, aslında her şeyi yakalar, eski bir mağara adamının donmuş buz bloğunu bulur. Çocuklar donmuş mağara adamını Oceanland'a yani yerel akvaryuma götürür. Sonra bu buz blok erir ve etrafa korku salar.

 • Jeepers It's the Creeper (Aman Tanrım Bu Creeper)

Bir kırsal ambarda, okul dansında Creeper adlı zombi etrafı dağıtır.

 • Haunted House Hang-Up (Hayaletli Eve Ziyaret)

Ekip rock müzik festivaline giderken Gizem Makinesi hayaletili köşkte bozulur. Ekip hayaletli eve girip radyatör için su almak isterlerken başşız hayalet figürü bulurlar.

 • A Tiki Scare is No Fair (Bir Tiki Korkusu)

Ekip cadı dokturuyla birlikte tatile hawaii'ye giderler ve orda tanrı Mano Tiki Tia'nın gazabına uğrarlar.

 • Who's Afraid of the Big Bad Werewolf (Kim Korkar Büyük Kötü Kurt Adamdan)

Ekip kamp yaparken hayalet kurtadam ortaya çıkar. Bu kurt adam onların başına belâ olur.

 • Don't Fool with a Phantom (Hayaletle Oyun Oynama)

Fred, Daphne, Shaggy, ve Scooby-Doo dans şovundayken bir Balmumu Hayalet TV müdürü Johhny Sands'i alır götürür. Ekip bunun üzerine harekete geçer.

Scooby-Doo filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1: Scooby-Doo Meets Batman (1972)

2: Scooby Goes Hollywood (1979)

3: Scooby-Doo and Scrappy-Doo 1979

4: Scooby-Doo Meets the Boo Brothers (1987)

5: Scooby-Doo and the Ghoul School (1988)

6: Scooby-Doo and the Reluctant Werewolf (1988)

7: Arabian Nights (1994)

8: Night of the Living Doo (2001)

9: Scooby-Doo on Zombie Island (1998)x

10: Scooby-Doo on Zombie Island (1998)

11: Scooby-Doo and the Alien Invaders (2000)

12: Scooby-Doo and the Cyber Chase (2001)

13: Scooby-Doo and the Legend of the Vampire (2003)

14: Scooby-Doo and the Monster of Mexico (2003)

15: Scooby-Doo and the Loch Ness Monster (2004)

16: Aloha, Scooby-Doo! (2005)

17: Scooby-Doo! in Where's My Mummy? (2005)

18: Scooby-Doo! Pirates Ahoy! (2006)

19: Chill Out, Scooby-Doo! (2007)

20: Scooby-Doo and the Goblin King (2008)

21: Scooby-Doo and the Samurai Sword (2009)

22: Scooby-Doo Abracadabra Doo (2010)

23: Scooby-Doo Camp Scare (2010)

24: Scooby-Doo Legend of the Phantosaur (2011)

25: Scooby-Doo Big Top (2012)

26: Scooby Doo Music of the Vampire (2012)

27: Scooby Doo Stage Fright (2013)

28: Scooby-Doo Wrestlemania Mystery (2014)

Cartoon Network Türkiye'de Olanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Scooby-Doo The Witch's Ghost

Scooby-Doo and the Alien Invaders

Scooby-Doo And The Cyber Chase

Scooby-Doo And The Monster of Mexico

Scooby-Doo And The Loch Ness Monster