İçeriğe atla

Scooby-Doo (karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Scoobert "Scooby"- Doo
İlk görünümScooby-Doo, Where Are You! Sezon 1 Bölüm 1 "What a Night for a Knight"
Seslendiren
Bilgileri
TürDanua
CinsiyetErkek

Scoobert "Scooby"-Doo kurgusal bir köpektir ve popüler Scooby-Doo televizyon serisinin konuşan karakteridir. Önceki devirde, Mystery Inc. takımını getirmişti. Scooby-Doo Alman tipi evcil Danua'dır ve en iyi arkadaşı Norville "Shaggy" Rogers 'dır. Onun gerçek ismi A Pup Named Scooby Doo adlı çizgi filme dek bilinmiyordu, onun anne-babası gerçek isminin Scoobert olduğunu ortaya çıkardı (Robert olarak değişebilir), Scooby-Doo'nun utancı daha da çoğalmıştır.

Kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Scooby-Doo ve Shaggy Rogers'ın bazı kişilik özellikleri aynıdır, buna olağanüstü iştahları da dahildir ve korkaklığa eğilimlilerdir. Adı geçen korkaklıkları yeterlidir, onların diğer arkadaşları (Velma, Daphne ve Fred) Scooby-Doo ve Shaggy'e rüşvet verirler sonra "Scooby Bisküvisi," ile suçlunun giysini düşürmelerini sağlar, bisküviyi seven köpek başka bir şey olmuş gibi davranır ya da bisküviyi yiyer (genellikle kemiği sever veya Scooby-Doo konuşmayı), bazen bunlar olurken, Shaggy'de buna alışkanlık haline getirmiştir, böylece iki Scooby-Doo Bisküvisiyle keyiflenir (veya bazı bölümlerinde, ekip "Shaggy Bisküvileri" ya da "Scooby Bisküvileri Endüstüriyal Boy" olarak her ikisini de düşünür). Gösterim evrenin içindedir, Scooby-Doo Knittingham Yavru Köpek Çiftliği'nde doğmuştur (sahibi Bayan Knittingham'dır). Bu da dahil Daphne onu susarak anmayı sevmez.

Scooby-Doo bazen telaffuzda zorlanır (Bunun nedeni köpek olmasıdır) ve genellikle sözcüklere "R" harfiyle başlar. Onunki sözcük avı dır, genellikle her bölümün sonunda "Scooby-Dooby-Doo!" diyerek ulumaya başlar. O bunu her zaman söyler, bir kez bir bölümde şunu söylemiştir "Ruh-roh, Raggy" ("Uh-oh, Shaggy"). Shaggy, Scooby-Doo'nun en iyi arkadaşıdır, o çok sıskadır.

Scooby-Doo'yu çoğu kişi seslendirmiştir ama bunlardan en çok seslendiren kişiler Aziz Güngör ve Sinan Divrik 'tir.