İçeriğe atla

Saturn IB

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Satürn IB (bir B şeklinde okunur, ayrıca yükseltilmiş Satürn I olarak bilinir) Amerikan Uzay Ajansı NASA tarafından Apollo Projesi için ortaya çıkarılan ve kullanılan Satürn roket ailesinin bir modelidir. Kullanıldığı yerler Apollo Projesi, Skylab uzay istasyonu ve ABD/SSCB Apollo Soyuz Test Projesidir.

Daha önceki Satürn I'den farklı olarak ikinci roket kademesi S-IV, daha güçlü olan S-IVB ile değiştirilmiştir. Böylece yakıt deposu kısmen doldurulabilen bir Apollo Kumanda/Servis Modülünü (KSM) veya yakıt deposu tamamen doldurulabilen bir Ay Modülünü (AM), alçak yer yörüngesinde yapılacak öncül uçuş testlerinin icra edilebilmesi için fırlatabilme imkanına ulaşılmış, Ay'a Uçuş için gereken daha büyük Satürn V roketi hazır hâle gelmeden önce ihtiyacı karşılamıştır.

Aynı S-IVB üst kademesini paylaşarak, Satürn IB ve Satürn V Apollo uzay aracı için ortak bir arabirim sunmuşlardır. Tek büyük fark Satürn IB üzerindeki S-IVB'nin Dünya yörüngesine ulaşmak için yakıtının tümünü kullanması, öte yandan Satürn V üzerindeki S-IVB'nin yakıtının sadece bir kısmını Dünya yörüngesine ulaşmak için, geri kalanını Ay yolu geçişi için yeniden çalıştırılarak kullanmasıdır.

Satürn IB iki mürettebatsız KSM yörüngealtı uçuşu, bir mürettebatlı LM yörünge uçuşu ve ilk mürettebatlı KSM yörünge görevi (önce Apollo 1 olarak planlanıp sonra Apollo 7 olarak uçuş yapılmıştır) yapmıştır. Ayrıca bir yörünge görevinde (AS-203) yüksüz olarak fırlatılmış, böylece S-IVB değişiklik olarak daha fazla sıvı hidrojen yakıtı yüklenmiştir. Bu görev S-IVB'nin Satürn V'de olduğu gibi yeniden başlatılabilir bir sürümünü kullanmış, böylece sıvı hidrojenin ağırlıksız ortamdaki davranışı gözlemlenmiştir.

1973'te, Apollo Ay programının sona ermesinin ertesi yılında, üç Apollo KSM/Satürn IB, Skylab uzay istasyonuna mürettebat taşımıştır. 1975 yılında son bir Apollo/Satürn IB ortak ABD/SSCB Apollo Soyuz Test Projesinin Apollo ayağını fırlatmıştır. Bir Apollo KSM/Satürn IB olası bir Skylab kurtarma görevi için imal edilip hazırlanmış ancak uçuş yapılmamıştır.

Tanımlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

NASA fırlatma aracını, roket kademeleri ve uzay aracını fırlatan yönlendirme sistemleri bütünü olarak tanımlamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]