Satoshi Nakamoto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Satoshi Nakamoto, bitcoin'in yaratıcısı olarak bilinen kişi/grupların kullandığı isimdir. Bu uygulamanın bir parçası olarak aynı zamanda ilk blok zinciri veritabanını tasarlamış, Aralık 2010'a kadar Bitcoin'i geliştirmeye devam etmiştir.[1]

Kim olduğu hâlâ bilinmeyen Nakamoto'nun, 5 Nisan 1975 doğumlu Japonya'da yaşayan bir adam olduğu iddia edilmiştir.[2] Fakat ortaya atılan iddiaların çoğu Nakamoto'nun, Amerika veya Avrupa'da yaşayan, Japon asıllı olmayan, kriptografi uzmanı ve bilgisayar bilimcilerinden biri olduğu yönündedir.

Satoshi Nakamoto'nun yaklaşık 1 milyon adet bitcoin'e sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam, Bitcoin'in Ağustos 2017 fiyatı baz alındığında yaklaşık 3 milyar dolar'a tekabül ediyor.

Bitcoin'in geliştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışmasına 2007 yılında sistemin kodlarını yazarak başlayan Nakamoto, 2008'in Ekim ayında metzdowd.com adlı sitede bir yazı yayımladı. Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System adlı yazıda, elektronik para birimi olarak adlandırdığı bitcoin'i anlattı. Ocak 2009'da bitcoin ağını başlatan, kripto para biriminin ilk adımlarının atıldığı bitcoin yazılımını yayınladı. 9 Ocak 2009'da ise yazılımın düzenlenmiş versiyonu Bitcoin 0.1'i yayınladı.

Nakamoto bitcoin.org adlı alan adını alarak bir websitesi açtı. 2010'un ortalarına kadar diğer yazılımcılarla birlikte bitcoin yazılımını geliştirmeye devam etti. Bu dönemde kaynak kodu deposu ve ağ uyarı anahtarını Gavin Andresen'e,[3] bitcoin ile ilişkili birkaç alan adını ise Bitcoin topluluğunun önde gelen bazı üyelerine teslim etti ve kurduğu projeden ayrıldı. Ayrılmadan kısa bir süre önce ise kaynak kodundaki tüm değişiklikleri kendisi yaptı.

Karakteri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nakamoto teknik konularda görüşürken kişisel bilgilerini açıklamamıştır. Bankacılık ve kesirli rezerv kredileri konusunda bazı yorumlar yapmıştır. P2P Foundation'daki üyelik profiline bakılırsa Nakamoto'nun Japonya'da yaşamış 37 yaşında bir adam olduğu tahmin ediliyor. Bazı iddialara göre ise İngilizce'yi kusursuz kullanması ve bitcoin yazılımının Japonca değil de İngilizce olarak yayınlanmış olması, Japon olma olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu bilinmemekte olup, olduğu düşünülen adaylardan bazıları şunlardır: Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Hal Finney, Craig Steven Wright

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ S., L. (2 November 2015). "Who is Satoshi Nakamoto?". The Economist explains. The Economist. 
  2. ^ Patron, Travis (9 November 2014). "Who is Satoshi Nakamoto?". diginomics.com. Diginomics. 11 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 July 2017. 
  3. ^ Bosker, Bianca. "Gavin Andresen, Bitcoin Architect: Meet The Man Bringing You Bitcoin (And Getting Paid In It)". HuffPostTech. 20 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi.