Santo Spirito (Floransa)

Koordinatlar: 43°46′3.50″K 11°14′54.37″D / 43.7676389°K 11.2484361°D / 43.7676389; 11.2484361
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ana cephe.

Santo Spirito, İtalya, Floransa'da ana kiliselerden biridir. Oltrarno mahallesinde konumlanır ve aynı isimdeki alana bakar. Yapı iç kısmıyla Rönesans mimarisi'nin üstün, seçkin örneklerinden biridir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Basilikanın içi

Günümüzdeki kilise 13ncü yüzyılda var olan Agustinyan manastırının yıkıntıları üzerine inşa edildi, 1471 yılında bir yangında tahrip oldu. Filippo Brunelleschi 1428 yılının başlarında yeni bir yapının dizaynına başladı. Onun 1446 yılında ölümünden sonra işler onun takipçileri olan Antonio Manetti, Giovanni da Gaiole ve Salvi d'Andrea geçti. Salvi daha sonra ayrıca kubbenin yapımından da sorumluydu.

Farklı San Lorenzo Basilikası (Floransa), orada Brunellechi'nin fikirleri önlendi, burada, onun fikirleri sadakatin bir derecesiyle yerine getirildi, en azından zemin plan ve pasajın üst seviyesi.[1] Latin haçı planı gridin okunabilmesi için maksimize edildi. Kilisede halkın toplandığı orta alana (nave) ile haç şeklindeki kilisenin iki yanı (transept) arasındaki uyum S.Lorenzo'da böyle bir zorluğa sebeb oluyordu. Burada bundan kaçınıldı.

Brunelleschi'nin yapının ön cephesi asla inşa edilmedi ve boş bırakıldı. 1489 yılında kutsal eşyaların korunduğu oda (sacristy) yapının sol tarafına inşa edildi ve bir kapı kilise ile bağlantıyı sağlaması için şapelin içine açıldı. Simone del Pollaiolo tarafından dizayn edildi ve sekizgen bir plana sahipti.

Bir barok çok renkli mermer gölgelik 1601 yılında yüksek sunak üzerine Giovanni Battista Caccini ve Gherardo Silvani inşa edildi. Kilise, duvarlar badana edildiğinde 18nci yüzyıla kadar dekore edilmeden kalıyordu. Yapının içi Salvi d'Andrea tarafından yapıldı ve hâlâ Pietro Perugino tarafından dizayn edilen orijinal Pentekost lu cam pencerelere sahiptir. Çan kulesi 1503 yılında Baccio d'Agnolo tarafından dizayn edildi.

Yapının dış kısmı 1977-78 yıllarında restore edildi.

Michelangelo'nun İsa heykeli[değiştir | kaynağı değiştir]

Michelangelo'nun İsa heykeli.

Michelangelo Buonarroti on yedi yaşındayken kendisinin koruyucusu olan Lorenzo de' Medici'nin ölümünden sonra manastırın araştırmasıydı. Burada manastırın hastanesinden gelen ölüler üzerinde anotomikal çalışma yapabilirdi. Buna karşılık olarak İsa'nın çarmıha gerilişini sembolize eden (crucifix) heykelini ağaçtan yaptı ve bu heykel yüksek sunağın üzerine yerleştirildi. Bugün bu heykel sekizgen biçimli kutsal eşyaların korunduğu oda (sacristy) içinde olup, ona kilisenin batı yan kısmının sol tarafından ulaşılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eugenio Battisti. Filippo Brunelleschi: The Complete Work. (New York: Rizzoli, 1981)
    • Ayrıca bakınız: Howard Saalman. Filippo Brunelleschi: The Buildings. (London: Zwemmer, 1993).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]