Boboli Bahçeleri

Koordinatlar: 43°45′45″N 11°14′54″E / 43.762540°K 11.248198°D / 43.762540; 11.248198
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Romana yoluyla ana giriş

Boboli Bahçeleri (İtalyancaGiardini di Boboli), İtalya'nın Floransa şehrinde bir meşhur park formu olup, onaltıncı yüzyıldan, onyedinci yüzyıla tarihlenen meşhur heykel koleksiyonu ve bazı Roma antik eserlerine ev sahipliği yapar.

Tarih ve düzenleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahçeler, (Pitti Sarayı'nın arkası, İtalya Floransa'da Toskana büyük dükü Medici'nin ana ikametgâhı) onaltıncı yüzyıl ilk ve en bilinen biçimsel İtalyan bahçelerinden biridir. Onaltıncı yüzyıl ortası bahçe dizaynı ki burada geliştirildi, daha uzun geometrik uygulamalarla birleştirildi, geniş çakıl bulvarlarıyla, kabul edilebilir inşaat malzemesi olan taşlarla, heykel ve çeşmelerin bolbol istihdamıyla yarı özel ve halk alanlarında klasik vurgularla tabii ve yapay mağara tipleri (grotto), Antik Yunan ve Roma'da Nemf'e adanmış anıtlarla, bahçe tapınakları ve benzerleriyle ahenk kazandırıldı. Bahçenin açıklığı(şehrin engin manzarasıyla) zamanının göreneklerine uymamaktaydı.

Neptün heykeli havuzdaki ortasındaki ada üzerinde yükselmekte.

Boboli Bahçeleri, Medici'nin hanımı Eleonora di Teleodo için tasarlandı.[1] İlk etap güçlükle Niccolo Tribolo tarafından başlatıldı[1] onun 1550 yılında ölümünden önce, daha sonra Bartolomeo Ammanati ile planlamada Giorgio Vasari ki mağaraları tasarladı ve heykellerde Bernardo Buontalenti'nin katkılarıyla devam edildi.[2] Avludaki dikkatle işlenmiş mağara (grotto) mimarisi, sarayı bahçelerinden ayırır.

Bahçe tabii su kaynaklarınca zayıftır. Bahçedeki bitkileri sulamak için, Arno Nehri yakınından bir kanal inşa edilerek su temini için komplike bir sulama sistemi yapıldı.[1]

Boboli Bahçeleri Amfitiyatro, Pitti Sarayı'ndan görünüm

Ana eksen, sarayın arkasında toplanır ve bir derin Amfitiyatro'dan Boboli tepeleri üzerine yükselir.[2] Bu bir yarı klasik hipodrom veya at yarışı alanı biçimi benzeridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Boboli Gardens. Encyclopædia Britannica. 2007. 
  2. ^ a b Zucconi, Guido (1995). Florence: An Architectural Guide (2001 Reprint bas.). San Giovanni Lupatoto (Vr): Arsenale Editrice. ISBN. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gurrieri, F. (1972). Boboli Gardens (Floransa). 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]