Ponte Vecchio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ponte Vecchio köprüsü.

Ponte Vecchio (Türkçe: "Eski Köprü"), Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa'nın en meşhur köprüsüdür. Nehrin en dar kısmında yer alan Ponte Vecchio 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Köprünün üzerinde çok sayıda kuyumcu dükkânı bulunmaktadır. Köprünün ortasında Benvenuto Cellini'nin bronzdan bir büstü bulunur. 1117'de bir taşkın tarafından tahrip edildikten sonra taş olarak yeniden inşa edildi.

Ponte Vecchio ve kıvrılarak giden Vasari Koridoru.

Genişliği 32 metredir. 3 kemer üstüne kurulmuştur. Ana kemer 30, diğer iki kemer 27 metre açıklığa sahiptir.

Ponte Vecchio ve Arno Nehri'ndeki yansıması.

II. Dünya Savaşı sırasında bir köprüler şehri olan Floransa'nın tüm köprüleri Almanlar tarafından bombalanarak yıkıldığı halde bu köprü bombalanmamıştır.

1216 yılında Buondelmonte adında bir genç soylu, çıkar çatışmalarından dolayı köprüde öldürülür. Bu cinayetten sonra o zamanın Floransa'sının iki güçlü siyasi kesimi Guelfolar ve Ghibellinolar arası savaş başlamıştır. Bu yüzden Floransa'nın en kanlı cinayeti olarak da bilinir.

Ünlü yazar Dante, bu çatışmalardan dolayı Floransa'dan sürülünce kitabı İlahi Komedya'da bu olaydan bahsetmiştir.

1593'te köprünün üstünde satılan bozuk etlerin koku yaymasıyla birlikte dük I. Francesco köprüde et satışını yasaklamıştır.

Ünlü Rönesans ressamı ve mimarı Giorgio Vasari'nin ünlü eseri Vasari Koridoru köprünün üstünde kemerler üstünde geçer. Köprüde köprünün güvenliğini sağlamak için inşa edilen Mannelli Kulesi bulunur. Bu kule, Vasari Koridoru inşa edilirken kulenin sahibi Manelli ailesi kulenin yıkılmasını istememiş ve koridor kulenin etrafından dolaştırılmıştır.