İçeriğe atla

Sanal kısım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fraktür I sembolü
Karmaşık düzlemin bir gösterimi. karmaşık sayısının gerçel kısmı 'dir.

Matematikte, bir karmaşık sayısının sanal kısmı, 'yi temsil eden gerçel sayıların sıralı çiftindeki ikinci elemandır; yani ise veya denk bir şekilde ise, o zaman 'nin sanal kısmı 'dir. İngilizce karşılığından esinlenerek, Im{z} ile veya Fraktür yazıtipindeki büyük I kullanılarak, yani {z} ile gösterilir. 'yi, 'nin sanal kısmına gönderen karmaşık fonksiyon holomorf değildir.

Karmaşık eşlenik kullanıldığında, 'nin gerçel kısmı ifadesine eşit olur.

Kutupsal biçim deki bir karmaşık sayısı için, kartezyen (dikdörtgensel)koordinatlar veya dengi bir ifadeyle 'dır. Euler formülünden olduğu ve bu yüzden 'ın sanal kısmının olduğu ortaya çıkar.

Elektrik gücünde, sinüs dalgası voltajı bir "doğrusal" yük (başka bir deyişle, akımı da bir sinüs dalgası yapan yük) taşıdığında, güç tellerindeki akımı ile temsil edilir (mühendisler aynı zamanda elektrik akımını da simgeleyen yerine sanal birim olarak harfini kullanırlar). "Gerçel akım" , voltaj maksimum olduğundaki akım ile ilişkindir. Gerçel akım ile voltajın çarpımı yük tarafından tüketilen esas gücü verir (genelde çoğu güç ısı olarak harcanır). "Sanal akım" ise voltaj sıfır olduğundaki akım ile ilişkindir. Tamamen sanal akıma sahip (kapasitör veya indüktör gibi) bir yük hiç güç harcamaz, sadece gücü geçici bir şekilde kabul eder ve daha sonra gücü güç tellerine iter.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]