İçeriğe atla

Samruk-Kazına

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Samruk-Kazına
TipAnonim şirket
TürUlusal varlık fonu
Kuruluş2008
Genel merkezi,
Önemli kişilerUmirzak Şukeyev
SahibiKazakistan hükûmeti
Web sitesisk.kz

Samruk-Kazına (Kazakça: Самұрық-Қазына) resmî adıyla Ulusal Refah Fonu "Samruk-Kazına" olarak bilinen, sahibi Kazakistan Devleti olan bir ulusal varlık fonu ve anonim şirketidir. Tamamen veya kısmen, ülkede birçok önemli şirket, ulusal demiryolu ve posta servisi de dâhil olmak üzere, devlet petrol ve gaz şirketi KazMunayGaz, devlet uranyum şirketi Kazatomprom, Air Astana ve çok sayıda finansal gruba liderlik etmektedir. Devlet fonun tek hissedarı olmaktadır.[1] Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in kararıyla iki fon, "Samruk" ve "Kazına"'nın, birleşmesi ile Ekim 2008'de kurulmuştur. «Samruk-Kazına» JSC'nin İcra kurulu başkanı ve Yönetim kurulu başkanı Umirzak Şukeyev olmaktadır. Bağımsız direktörleri Alexander Mirtchev, Sir Richard Harry Evans ve Nigel John Stapleton olmaktadır.

Samruk-Kazına tarafından sahip olunan örgütlenmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kısmen ya da tamamen Samruk-Kazına fonu tarafından sahip olunan kuruluşların kısmi bir listesidir. Samruk-Kazina tarafından kontrol edilen hisselerin yüzdeleri parantez içinde gösterilmiştir.[2] 576 iştirak ve bağlı şirketleri (30 Haziran 2014 itibarıyla) fona dahildir.

Derecelendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kredi derecelendirme yükümlülüklerine ilişkin döviz BBB / A-3 yerel para birimi cinsinden kredi notu BBB + / A-2 Ulusal ölçek değerlendirmesi - KzAAA Puanlama Görünümü «kararlı»

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Samruk-Kazyna history". 29 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2016. 
  2. ^ "Corporate Governance Code of Samruk-Kazyna ENG (unofficial translation)". 8 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]