Samruk-Kazına

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Samruk-Kazına
Tip Anonim şirket
Tür Ulusal varlık fonu
Önce gelen Samruk ve Kazına
Kuruluş 2008
Şehir Nur-Sultan
Ülke Kazakistan
Önemli kişiler Umirzak Şukeyev
Toplam varlıklar $78 milyar[1]
Sahibi Kazakistan hükûmeti
Ana sayfa sk.kz
Vikiveri öğesi

Samruk-Kazına (Kazakça: Самұрық-Қазына) resmî adıyla Ulusal Refah Fonu "Samruk-Kazına" olarak bilinen, sahibi Kazakistan Devleti olan bir ulusal varlık fonu ve anonim şirketidir. Tamamen veya kısmen, ülkede birçok önemli şirket, ulusal demiryolu ve posta servisi de dâhil olmak üzere, devlet petrol ve gaz şirketi KazMunayGaz, devlet uranyum şirketi Kazatomprom, Air Astana ve çok sayıda finansal gruba liderlik etmektedir. Devlet fonun tek hissedarı olmaktadır.[2] Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in kararıyla iki fon, "Samruk" ve "Kazına"'nın, birleşmesi ile Ekim 2008'de kurulmuştur. «Samruk-Kazına» JSC'nin İcra kurulu başkanı ve Yönetim kurulu başkanı Umirzak Şukeyev olmaktadır. Bağımsız direktörleri Alexander Mirtchev, Sir Richard Harry Evans ve Nigel John Stapleton olmaktadır.

Samruk-Kazına tarafından sahip olunan örgütlenmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kısmen ya da tamamen Samruk-Kazına fonu tarafından sahip olunan kuruluşların kısmi bir listesidir. Samruk-Kazina tarafından kontrol edilen hisselerin yüzdeleri parantez içinde gösterilmiştir.[3] 576 iştirak ve bağlı şirketleri (30 Haziran 2014 itibarıyla) fona dahildir.

Derecelendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kredi derecelendirme yükümlülüklerine ilişkin döviz BBB / A-3 yerel para birimi cinsinden kredi notu BBB + / A-2 Ulusal ölçek değerlendirmesi - KzAAA Puanlama Görünümü «kararlı»

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Republic of Kazakhstan: 2011 Article IV Consultation--Staff Report; Supplement; and Public Information Notice; IMF Country Report 11/150; 1 Haziran 2011" (PDF). 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 2 Şubat 2014. 
  2. ^ "Samruk-Kazyna history". 29 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2016. 
  3. ^ "Corporate Governance Code of Samruk-Kazyna ENG (unofficial translation)". 8 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]