Salzburg Üniversitesi

Koordinatlar: 47°47′50″K 13°02′53″D / 47.79722°K 13.04806°D / 47.79722; 13.04806
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salzburg Üniversitesi ve Hohensalzburg Kalesi

Salzburg Üniversitesi (Almanca: Universität Salzburg; İngilizce: University of Salzburg) bazen üniversitenin kurucusu olan Prens Paris Londron'un ismi ile de üniversitenin adı Paris Lodron Üniversitesi olarak da söylenmektedir.

Üniversite bir kamu üniversitesi olup Avusturya'nın Mozart'ın doğum yeri Salzburg şehrinde bulunan bir üniversitedir. 11 fakültesi bulunan üniversite 1622 yılında kurulmuş olup günümüzde 11.000 öğrencisi ve 1.600 akademik personeliyle eğitim veren bir yükseköğretim kurumudur.

Salzburg Üniversitesi bir kampüs üniversitesi değildir. Üniversiteye ait çeşitli binalarda faaliyetlerde bulunulmakta olup şehrin Altstadt denilen eski şehir yerleşkesinde bulunan eski binaların yeniden düzenlenmesiyle oluşan yapılarda eğitim vermektedir.

Günümüzde dört fakültesi ve 13.000 öğrencisiyle Salzburg'un en büyük eğitim kurumudur. Fakülteleri Teoloji, Hukuk, Kültür Bilimleri ve Fen Bilimleridir.

Lisans[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman Filolojisi, Coğrafya, Dil Bilimi, Ekoloji ve Biyoçeşitlilik, Eski Çağ Bilimleri, Fizyoloji/ Hücrebiyolojisi, Fransız Dili ve Edebiyatı, Genetik, Hukuk ve Ekonomi, İletişim Bilimleri, İspanyol Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Edebiyatı, Jeoloji, Matematik, Moleküler Biyo Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Müzik ve Dans Bilimi, Pedagoji, Portekiz Dili ve Edebiyatı, Psikoloji, Sanat Tarihi, Siyaset Bilimi (+Kamu Yönetimi+Uluslararası İlişkiler), Slav Dili Ve Edebiyatı, Sosyoloji, Spor ve Hareket Bilimi, Tarih, Uygulamalı Bilgisayar Mühendisliği, Uygulamalı Mineraloloji.

Master[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman Filolojisi, Antik Edebiyat, Botanik/Bitkibiyolojisi, Çevre Bölge ve Şehir Yönetimi, Dil bilimi, Düşünce Tarihi Ve Algılama Biçimi, Eğitim Bilimleri, Ekoloji Ve Çevrebiyolojisi, Eski Tarih Ve Arkeoloji, European Union Studies, Fransiz Dili ve Edebiyatı, Genetik, Hukuk ve Ekonomi, İletişim Bilimleri, İspanyol Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Edebiyatı, Jeoloji, Klasik Arkeoloji, Matematik, Moleküler Biyoloji, Müzik ve Dans Bilimi, Portekiz Dili ve Edebiyatı, Sanat Tarihi, Siyaset Bilimi (+ Kamu Yönetimi + Uluslararası İlişkiler), Slav Dili Ve Edebiyatı, Spor ve Hareket Bilimi, Tarih, Uygulamalı Bilgisayar Mühendisligi, Uygulamalı Jeoinformatik, Uygulamalı Mineraloloji, Zooloji/Hayvan Biyolojisi.

Diplomstudium (lisans ve yüksek lisans birleşik)[değiştir | kaynağı değiştir]

Felsefe, Hukuk, İngiliz Dili Edebiyatı ve Amerikan Dili Edebiyatı, Katolik Din Pedagojisi, Katolik Teolojisi, Katolik-Teolojik Fakültesi'nde Felsefe, Psikoloji.

Öğretmenlik (lisans ve yüksek lisans birleşik)[değiştir | kaynağı değiştir]

Almanca, Biyoloji ve Çevre Bilimi, Coğrafya ve Ekonomi Bilimi, Fransızca, Hareket ve Spor, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Katolik Dini, Latince, Matematik, Psikoloji ve Felsefe, Rusça, Sosyal Bilgiler ve Politika Eğitimi, Tarih, Yönetim Bilişim Sistemleri, Yunanca.