Saccharomyces uvarum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Saccharomyces uvarum
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Fungi
Şube: Ascomycota
Alt şube: Saccharomycotina
Sınıf: Saccharomycetes
Takım: Saccharomycetales
Familya: Saccharomycetaceae
Cins: Saccharomyces
Tür: S. uvarum
Binominal adı
Saccharomyces uvarum
Nguyen & Gaillardin ex. Beijerinck
Sinonimler

Saccharomyces carlsbergensis

Saccharomyces uvarum, kromozom sayılarının karışık olmasından dolayı S. cerevisiae ve S. monacensis mayalarının bir melezi olduğu düşünülen bir maya türüdür. Biracılıkta alt fermantasyon mayası olarak tanımlanır.

1883'te Danimarka'daki Carlsberg birahanesinde Emil Christian Hansen tarafından keşfedilmiş olduğu için Saccharomyces carlsbergensis adıyla daha yayginca bilinir. Carlsberg'in sahibi J. C. Jacobsen bu yeni keşfedilen maya türünü patentlemek yerine kamu malı yapmıştır[1]. Martinus Willem Beijerinck bu maya türünü daha çok incelemeye devam etmiş ve 1898'de S. bayanus ile aynı tür olduğunu ilan etmiştir. 2005 yılında bu iki maya türünün farklılıkları tekrar ilan edildi [2].

Alt fermantasyon mayaları bira imalatı sırasında fermantasyon tankının dibine çöker. Alt fermantasyon mayalarından yapılan biralara lager denir ve bu yüzden bu tür mayalar da "lager mayası" olarak adlandırılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia'nın Saccharomyces uvarum maddesinin 7.08.2006 tarihli sürümü

^ Carlsberg Birahanelerinin tarihçesi (İngilizce)
^ H. V. Nguyen & C. Gaillardin (2005) Evolutionary relationships between the former species Saccharomyces uvarum and the hybrids Saccharomyces bayanus and Saccharomyces pastorianus; reinstatement of Saccharomyces uvarum (Beijerinck) as a distinct species.FEMS Yeast Res. 5:471–483 (İngilizce)