Saad Hariri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Saad Hariri
Saad Hariri (4 Ekim 2007)
Lübnan Başbakanı
Görev süresi
9 Kasım 2009 - 25 Ocak 2011
Cumhurbaşkanı Mişel Avn
Yerine geldiği Fuad Sinyora
Yerine gelen Necip Mikati
Görev süresi
18 Aralık 2016 - 4 Kasım 2017
Yerine geldiği Tammam Salam
Yerine gelen günümüz
Kişisel bilgiler
Doğum 18 Nisan 1970 (1970-04-18) (48 yaşında)
Riyad, Suudi Arabistan
Evlilik(ler) Lara Bashir (e. 1998)
Çocukları 3
Bitirdiği okul Georgetown Üniversitesi
Dini Sünni

Saad Hariri veya Saadeddin Refik Hariri (Arapça: سعد الدين الحريري veya سعد الدين رفيق الحريري ) (d. 18 Nisan 1970, Riyad), 18 Aralık 2016 tarihinden itibaren Lübnan Başbakanı olan siyasetçi.

Babası, 14 Şubat 2005'te suikaste kurban giden eski Lübnan Başbakanı (2 ayrı dönem) Refik Hariri'nin Suudi Arabistan bazlı olarak kurmuş olduğu dev Oger grubununun (tamamı Hariri ailesine ait) başına geçmiş olan küçük oğlu olan Suudi Arabistanlı/Lübnanlı iş adamıdır.

Forbes dergisi dünya zenginleri sıralamasında 2005'te 1.2 milyar dolarlık bir servetin başında 548. sırada gösterilmiştir. Suudi Arabistan baz alındığında ülkesinin 7. büyük zengini, Lübnan baz alındığında en büyük servetidir. 33 yaşında dünyanın en genç dolar milyarderlerinden biridir. Türkiye'de özelleştirilen Türk Telekom'u alması ile gündeme gelmiştir.

18 Nisan 1970 doğumludur. Georgetown Üniversitesi'nde işletmecilik okumuştur ve 1996'dan günümüze Oger grubunun başındadır. Babasının fiili idaresi suikast olayına kadar sürmüştür. Bu dönemde Oger grubu satışları 3.15 milyar dolara varan bir inşaat, telekomünikasyon, medya devi haline gelmiştir.

Babasının suikaste kurban gitmesinden sonra Lübnan'da özellikle Suriye işgal ve nüfuzuna karşı gelişen yeni ortamda Lübnan'a dönmüş ve ülke siyasetinde de aktif rol oynamaya başlamıştır. Reform yanlısı, yolsuzluklarla mücadele eksenli, Hizbullah'ın silahsızlandırılması ve İsrail birliklerinin işgal ettikleri Lübnan topraklarından çekilmesi taraftarı ve Suriye'nin ülkenin iç politikasındaki etkisine karşıt bir çizgide Lübnan Parlamentosu'na girmiştir. Ülkenin başbakan adayları arasında gösterilmekle birlikte, önceliğini Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un, Suriye'ye bağımlı olduğu gerekçesiyle, görevden alınmasına karar vermiş, Lahud'un cumhurbaşkanlığı altında başbakanlık yapmayacağını dile getirmiştir.