Süper kahraman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.54, 29 Aralık 2016 tarihinde Monsters60 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17986693 numaralı sürüm

Süper kahraman, normal insanların yapamadığı şeyleri yapma güçlerine sahip olan ve bu güçlerini toplumun iyiliği için kullanan bir kişiye verilen genel isimdir.Süper kahramanlar geçmişten bu yana çok popüler olmuş ve sevilmişlerdir.

Süper kahraman tarihi

Ortaya çıkış

Dünya 1929 - 1940'lı yıllarda büyük bir sıkıntı içindedir. Buna Büyük Depresyon denir. Büyük Depresyon'dan en çok etkilenen devlette Amerika olmuştur. Bu çöküş süper kahramanların yaratılmasına sebebiyet vermiştir. Gerçek hayatlarında sürekli yenilgiye uğrayan Amerikanlar en azından hayal dünyalarında kazanıyorlardır. Süper kahramanlar Amerikalılar için bir umut olmuşlardır. Superman'i 2 yahudi yaratmıştır. Yahudiler Amerika'da hür bir biçimde yaşayabilmek için Superman'i oluşturmuşlar ve nasıl görünmek istiyorlarsa onu da öyle göstermişlerdir. Batman güçler olmadan da kahramanlık yapılabileceğini göstermiştir. Süper kahramanlar her zaman Amerika halkına moral kazandırmışlardır.

İlkler

İlk süper kahramanlar 1931 yılında çıkan Shade ve 1936 çıkışlı Phantom'dur. Ama en bilinen ilk süper kahraman Superman'dir. 1940 - 1941'li yıllarda kadın süper kahramanlar türediyse de en bilineni Wonder Woman'dır. ilk süper kahramanlar genç beyaz erkeklerden oluşmaktadır.

2. Dünya Savaşı

2. Dünya Savaşı'nda Amerikan halkına moral olması nedeniyle süper kahramanlar yaratılmıştır. Bunlardan en bilineni Captain America'dır. Superman'de 2. Dünya Savaşı'nda bir yüz olarak kullanılmıştır.

Süper kahraman şirketleri

Dc Comics

Amerika'daki süper kahraman romanları yapan 2 büyük şirketten biri Dc Comics'dir. Superman, Batman, Wonder Woman, Flash, Green Lantern vb. süper kahramanları yaratmıştır. 1934'de kurulmuştur.

Marvel Comics

Marvel Comics Amerika'daki 2 büyük çizgi roman şirketinden biridir. 1939'da kurulmuştur. Örümcek Adam, Fantastik Dörtlü, Hulk, X - Men, Demir Adam, Thor, Daredevil, Captain America vb. süper kahramanları yaratmıştır.

Telif hakları

" Superhero " ismini kullanabilen şirketler sadece Marvel ve Dc Comics'dir. Marvel ve Dc Comics zamanında bu ismin telif haklarını satın almışlardır. Başka hiçbir şirketin kahramanları "Süper Kahramanlar" diye anılmaz.

En ünlü süper kahramanlar

Aşağıdaki tabloda en ünlü süper kahramanlar ve çıkış yılları verilmiştir.

Süper Kahramanlar Çıkış yılı
Örümcek Adam Ağustos 1962
Superman Haziran 1938
Hulk Mayıs 1962
Batman 1939
Demir Adam 1963
Wonder Woman 1942
Fantastik Dörtlü Kasım 1961
Yeşil Fener 1940
Kaptan Amerika Mart 1941
X-Men 1963
Daredevil Nisan 1964
Blade Temmuz 1973