Sócrates

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Socrates87660.jpg

Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira (19 Şubat 1954- 4 Aralık 2011) daha çok bilinen kısa adıyla Sócrates Brezilyalı eski bir futbolcudur. Oyunu okumadaki yeteneğiyle büyük takdir toplamıştır. En büyük özelliği topuk paslarıydı. Kendisi aynı zamanda tıp doktorudur. Faculdade de Medicina de Ribeirão Preto adlı okuldan mezundur. Diplomasını futbol oynadığı dönemde almıştır. Aynı zamanda bir entelektüel (felsefe doktorası vardır), sigara tiryakisi ve sıkı bir alkol kullanıcısıdır. Boyu 1.92 santimdir. Yaygın inanışın aksine İrlanda'da öğrenci olduğu dönemde University College Dublin F.C.'de futbol oynamamıştır.[1] Kardeşi Raí 1994'te Dünya Kupası'nı kazanmış, ayrıca Sao Paulo ve Paris St. Germain takımlarında oynamıştır.

Futbol tarihinin en iyi orta saha oyuncularından bir olan Sócrates Brezilya milli takımında oynamış ve takımın kaptanlığını da yapmıştır. Profesyonel futbol hayatına 1974 yılında Sao Paulo eyaletinde memleketi Riberão Preto'da Botafogo takımında başlamıştır. Ancak kariyerinin büyük bölümünü (1978-1984) Corinthians takımında geçirmiş ve burada futbolu ülkedeki mevcut askeri diktatörlüğe meydan okumak için kullanmasıyla meşhur olmuştu. Mayıs 1979 ile Haziran 1986 arasında altmış kez milli takıma çağrılmıştır. Sócrates kariyerinin sonlarında İtalyan klubü Fiorentina ve Brazilya klupleri Flamengo ve Santos'da da oynamıştır.Attığı paslar,oyunu oldukça iyi bir şekilde okuması ve uzun boyuna rağmen iyi koşmasıyla kendisine Futbolun Filozofu denilmeye başlandı.

Futbolu bıraktıktan on küsur sene sonra 2004 yılında İngiltere'nin Kuzey İlleri Doğu Futbol Ligi'ndeki Garforth Town Football Club'da bir aylığına futbolcu/antrenör olarak oynamayı kabul etmiştir. En son ülkesinde spor alanında pratisyen hekim olarak çalışmış olan Socrates'i Pelé 2004'ün Mart ayında yaşayan en iyi 125 futbolcu arasında göstermiştir. Sócrates 4 Aralık 2011 günü bağırsak enfeksiyonu nedeniyle kaldırıldığı Sao Paulo'daki Albert Einstein Hastanesi'nde hayatını kaybetmiştir.

Sıkı bir Corinthians sevdalısı olan Sokrates 1983 yılında verdiği röportajda''Corinthians'ın şampiyon olduğu bir pazar günü ölmek istiyorum'' demiştir.Gerçekten de Corinhians'ın şampiyon olduğu bir pazar günü hayatını kaybetmiştir.Bu durum medyada ''dileği gerçek oldu'' şeklinde yorumlanmıştır.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1], www.ofutebol.com, Alex Bellos' Brazilian football website. URL accessed 7 Nisan 2007.