Ruth Bader Ginsburg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ruth Bader Ginsburg, 2016

Ruth Bader Ginsburg (d.Joan Ruth Bader; 15 Mart 1933)[1]ABD Yüksek Mahkemesi'nden Amerikalı bir avukat ve hukukçudur. Ginsburg, Başkan Bill Clinton tarafından atandı ve 10 Ağustos 1993’te görevine yemin etti. Bu süre zarfında, Ginsburg, yasal gözlemciler tarafından ve popüler kültürde dikkat çeken muhalefetleriyle daha da güçlendi. Genel olarak mahkemenin liberal kanadına ait olduğu düşünülür. Ginsburg Brooklyn, New York'ta doğdu. Ablası bebekken öldü ve en büyük teşvik kaynaklarından biri olan annesi Ginsburg'un liseden mezun olmasından kısa bir süre önce öldü. Daha sonra lisans derecesini Cornell Üniversitesi'nde kazandı ve Harvard'da hukuk fakültesine başlamadan önce sınıfındaki az sayıdaki kadından biri olarak eş ve anne oldu. Ginsburg, sınıfında ilk kez mezun olduğu Columbia Hukuk Fakültesine transfer oldu. Hukuk fakültesinin ardından Ginsburg, akademiye döndü. Rutgers Hukuk Okulu ve Columbia Hukuk Fakültesi'nde profesördü ve kendi alanında birkaç kadından biri olarak medeni prosedürü öğretiyordu.

Ginsburg, yasal kariyerinin önemli bir bölümünü, Yüksek Mahkeme önünde tartışarak birden fazla zafer kazanıp, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının geliştirilmesinin savunucusu olarak geçirdi. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği için gönüllü avukat olarak savundu ve 1970'lerde yönetim kurulunun bir üyesi ve genel danışmanlarından biriydi. 1980'de, Cumhurbaşkanı Jimmy Carter, onu ABD Yüksek Mahkemesine atanana kadar görev yaptığı Columbia Bölge Devresi için Temyiz Mahkemesi'ne atadı. Ginsburg, ateşli liberal muhalifleri ve istifa etmeyi reddetmeleri için Amerikan popüler kültürüne dikkat çekti; o "Notorious R.B.G." olarak adlandırıldı.[2]

Gençlik dönemi ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Joan Ruth Bader, 15 Mart 1933'te New York'un Brooklyn ilçesinde, Celia (kızlık soyadı Amster) ve Flatbush semtinde yaşayan Nathan Bader'in ikinci kızı olarak dünyaya geldi. Babası, o zamanlar Rusya İmparatorluğu'ndaki Ukrayna'nın Odessa kentinden bir Yahudi göçmendi ve annesi New York'ta Avusturya Yahudisi bir ailede doğdu.[3][4][5] Baders'ın büyük kızı Marylin, Ruth 14 aylıkken altı yaşındayken menenjitten öldü.[1]:3[6][7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Ginsburg, Ruth Bader; Harnett, Mary; Williams, Wendy W. (2016). My Own Words. New York, NY: Simon & Schuster. ISBN 978-1501145247. 
  2. ^ Kelley, Lauren; Kelley, Lauren (October 27, 2015). "How Ruth Bader Ginsburg Became the 'Notorious RBG'". Rolling Stone (İngilizce). Erişim tarihi: January 24, 2019. 
  3. ^ "Ruth Bader Ginsburg Biography and Interview". www.achievement.org. American Academy of Achievement. 
  4. ^ Stated in RBG, 2018
  5. ^ "Book Discussion on Sisters in Law" Presenter: Linda Hirshman, author. Politics and Prose Bookstore. BookTV, Washington. September 3, 2015. 27 minutes in; retrieved September 12, 2015 C-Span website Mart 5, 2016[Tarih uyuşmuyor], tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ Burton, Danielle (October 1, 2007). "10 Things You Didn't Know About Ruth Bader Ginsburg". US News & World Report. Erişim tarihi: February 18, 2014. 
  7. ^ Margolick, David (June 25, 1993). "Trial by Adversity Shapes Jurist's Outlook". The New York Times. Erişim tarihi: February 21, 2016.