Rust (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rust
Rust vector logo.svg
Geliştirici Facepunch Studios Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Facepunch Studios
Yapımcı Facepunch Studios
Motor Unity 5
Platformlar Microsoft Windows
OS X
Linux
Çıkış 11 Kasım 2013 (2013-11-11) (alpha)
17 Haziran 2014 (2014-06-17) (yeniden alpha)
8 Şubat 2018 (2018-02-08) (çıkış tarihi)
Türler Aksiyon-macera, hayatta kalma
Mod Çok oyunculu oyun

Rust, Facepunch Studios tarafından geliştirilen Steam'den dijital dağıtım yapılan bir hayatta kalma video oyunudur. 11 Aralık 2013 tarihinde Mac, Linux, Microsoft Windows'a yayımlandı ve erken erişim aşamasındaydı. 14 Haziran 2014 tarihinde yeniden erken erişim aşamasında oldu. Oyun Unity 5 oyun motorunu kullanarak yapılıyor. Rust Steam'de Erken Erişim'de birçok güncelleme yapıldı. Oyun, çıkışını 8 Şubat 2018 tarihinde yaptı. Oyunun mekaniği yeniliklerinde çok oyunculu ve internet bağlantısı gerekli oldu. Ark: Survival Evolved ve H1Z1 benzer oyunlarla karşılaştırılmıştır. Rust oyunundaki amaç hayatta kalmaktır. Oyunda bulunan malzemelerle el işçiliği yapıp ve hayvanlardan yararlanıp yiyecek yiyerek hayatta kalınabilir. Oyunda ölmemekten emin olmak için oyuncu kendi istatistiklerini izleyebilir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Rust, çok oyunculu ve oyuncular dünyada çoğalır.[1] Diğer oyunların aksine Rust sadece çok oyunculu modu ile değil de silah ve hayatta kalabilmek için ahşap, taş ve zanaat işleriyle dikkat çeker. Oyunda silah ve diğer kaynakları toplamak gerekir. Oyuncu sadece bir kaya ve elinde meşale ile dünyada doğar. Kaya ile ağaçlara vurabilir[2]. Ayrıca kumaş, gıda, taş, metal cevher ve kükürt temel öğelerdir ve bunlar toplanabilir. Bunlardan birkaçını elde etmek için Hayvanları öldürülür ve madencilik yapılır. Oyunda ilerledikçe ve daha güçlü hale geldikçe planlar ile el işçiliği yani zanaat yapmayı öğrenmek gerekir. Oyunda en önemli etkenlerden biridir ve hayatta kalmanın büyük bir parçasıdır. Blueprints yani plan kasabanın haritalarda belirli bir bölgelerinde ve varil'in içinde bulunabilir.

Oyuncunun iyi beslenmiş olması gerekir yoksa açlık sorunundan dolayı ölünebilir. Boğulma ve hypothermia adlı ölüm sebepleri de vardır. Ayrıca yabanıl hayat (öncelikle ayılar ve kurtlar) ve radyasyona maruz kalma sebeplerinden oyuncu ölebilir. Radyasyon dünya çapında birçok bölgede bulunabilir. Bulunan bölgelerde plan oluşturacak silah gibi öğeler bulunabilir. Oyunda yaygın olarak bilinen bir kavram ise klanlardır. Klanlar diğer oyuncularla oluşan takımlara veya gruplara verilen toplumsal birliktir. Oyuncu kendi bulunduğu takımla hep beraber, araba veya helikopter gibi oyuna sonradan eklenen araçlarında yardımını alarak bir başka oyuncudan malzeme çalmak için oyuncunun konutuna baskın yapar ve yağmalar.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2015. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2015.