Libuše

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pırjemisil ve Libuşe, Josef Václav Myslbek'in eseri (1881), Vişehrad'dadır

Libuşe, Libussa ya da Lubossa Pırjemislid hanedanının ve daha genelde bütün Çek milletinin yarı efsanevi bir atasıdır. Libuşe, üç kız kardeşin en bilgesiydi. Prag diye bir şehrin kurulacağını bir manevi keşifte gördü ve bu keşfe göre hareket ederek Prag şehrini -8. asırda- kuranın Libuşe olduğuna inanılır.

Efsanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Libuşe kendisi gibi yarı efsanevi bir Çek beyi olan Krok'un kızları içinde en küçüğüydü. Kardeşlerinden birisi şifacı Kazi ve diğeri büyücü Teta'ydı. Babası halkına yönetici olarak Libuşe'yi halef seçti. Libuşe, halkı yönetebilecek yeterlikte bilge olduğunu ispatladıysa da halkın erkek kesimi, yöneticilerinin bir kadın olmasından memnun değildiler.

Bu yüzden varıp Libuşe'ye kendisine prens olarak bir erkek seçmesini istediler. Libuşe, bir manevi keşifte, kırık bir çarığı olan bir çiftçinin bir tarlayı sabanla sürdüğünü gördü. Kabilenin yöneticilerine bu adamı arayıp bulmaları emrini verdi, onu buldukları esnada toprağı sürmekte olduğunu göreceklerini haber verdi. Halkın önde gelen erkekleri adamı bulmak için yola koyuldular. En sonunda Staditse köyünde tam Libuşe'nin anlattığı gibi birini buldular ve birlikte yola koyuldular. Pırjemisil, tarlayı sürmekte olduğu sabanı öylece tarlada bıraktı. Bunun ülkede kıtlık çıkacağının alameti olduğu söylendi ve öyle de oldu. Sabancı Pırjemisil böylece kral oldu. Libuşe onunla evlendi. Onların çocukları Nezamisil'in doğumuyla Çek topraklarında Pırjemislid hanedanının hükmü başladı.