İçeriğe atla

Vudaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vudaş (Çuvaşça: Вутăш, Vutăş, Rusça: Вудаш), Çuvaş mitolojide su ruhu. Vudaş, efsanelere göre boğularak ölmüştür ve su cinine dönüşmüştür. Yarım insan görünümündedir. Bazen iki ayağı üzerinde insanlar gibi yürüdüğü söylenir. Büyük nehirlerde ve göllerde yaşar. Vudaşın tıpkı insanlarla aynı yaşam tarzına sahip olduğuna inanılırdı. Onların da aralarında yaşlı erkekler ve bebekler vardır, aileleri bulunur.

Öğleyin insanlar, o sırada Vudaş yıkandığı için yüzmezler. Güneşli günlerde, bir güzel koyu saçlı kız kılığında kıyıya gelir ve uzun saçlarını altın bir tarak ile tarar. Bazen sahilde uykuya dalar. Onu rahatsız etmemek için su kıyısında yürürken iyi davranışlar sergilemek gerekir. Bazen bu ruhlar Su Ana (Çuvaşça: "Şıv Amăşĕ"), Su Ata (Çuvaşça: "Şıv Aşşĕ"), Su Tanrısı (Çuvaşça: "Şıv Turo") ve Su Şeytanı ("Şıv Şuytan") ile özdeşleşmiştir.

Tatar mitolojisinde Vudaş Anası bu ruhu karşılar. Bazı görüşlere göre Fin-Ugor kökenlidir.

Vodyana[değiştir | kaynağı değiştir]

Vodyana; bir su ruhu olarak Slav ve İskandinav mitolojilerinde yer alan bir varlıktır.

Diğer dillerde[değiştir | kaynağı değiştir]

Rusça: Vodyanoy (Водяной) (Sözcük olarak Rusçada tam birebir karşılıkla "sulu" demektir.)
Belarusça: Vadzianik (Вадзянік)
Ukraynaca: Vodianyk (Водяник)
Lehçe: Wodnik
Çekçe ve Slovakça: Vodník
Bulgarca ve Makedonca: Vodnik (Водник)
Sırpça: Vodenjak (Водењак)

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vodyanoy vücudu genellikle siyah balık pullarla örtülü, yosun ve çamur kaplı olan, yeşilimsi sakallı ve uzun saçlı çıplak bir adam olarak görünür. Onun pençe gibi elleri perdelidir; bir balık kuyruğu, kırmızı-sıcak kömür gibi yanar gözleri vardır. O genellikle gürültülü sıçramalar yapar, ırmak boyunca yüzer. Yerel kültürlerde boğulmalar Vodyanoy'un eseri olarak görülür. Kızdırıldığı zaman Vodyanoy barajları, su değirmenlerini yıkar; insanlar ve hayvanlar boğulur. Köle olarak ona hizmet etmeleri için insanları su altına sürükler.

Çek ve Slovak folklorunda Vodnik'in solungaçları vardır, saçları yeşil yosun rengindedir. Genel olarak kıyafeti ve görünümü bazen bir serseriye benzer bir insan şeklindedir. Tuhaf şapkalar takan bir denizci gibidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]