Henri Duparc (besteci)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Henri Duparc (1880)

Henri Duparc (21 Ocak 1848 – 12 Şubat 1933), Fransız besteci. Henri Duparc, 21 Ocak 1848'de Paris’de doğdu. César Franck’ın beste öğrencilerinden biri olan Henri Duparc, sinirlerinin zayıflığı nedeniyle kendini aşırı eleştirdiğinden, bestelerinin çoğunu yırttı. 1885’te sinirleri daha da bozulduğundan, müziği bırakarak hayatının büyük bir kısmını geçireceği İsviçre’ye çekildi.

Léonore adlı senfonik şiirin ve orkestra için Aux Etoiles (Yıldızlarda) adlı bir noktürnün yanı sıra, her biri bir başyapıt olan 13 ezgi bırakan Henri Duparc, bu ezgilerde Baudelaire (İç Yaşam, Geriye Çağrı), Théophile Gauthier (Lamento), Sully Prudhomme (İç Çekiş) ve Lahor’un (Kendinden Geçiş, Hüzünlü Şarkı) şiirlerinden esinlendi.

Bazı müzikbilimciler tarafından, terimin romantik anlamıyla, Fransız ezgisinin kurucusu sayıldı. Yok ettiği yapıtları arasında Uçuşan Yapraklar adlı bir piyano ve viyolensel sonatı, Kaçış adlı bir düo ve Benedicat Vobis Dominus (Tanrı Sizi Kutsasın) adlı bir motet bulunduğu bilinmektedir. 12 Şubat 1933'te Fransada Mont-de-Marsan’da öldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]